top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Omuzda Kalsifik Tendinit

Omuzda kalsifik tendinit, kalsiyum tuzlarının tendonlarda birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Bu durum, genellikle ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösterir.


Bu makalede, omuzda kalsifik tendinitin ne olduğunu, belirtilerini ve evde uygulanabilecek doğal çözümleri keşfedeceğiz. Zencefil kompresinden hint yağı masajına, bu yazıda kalsifik tendinitle baş etmenin yollarını anlatarak okuyuculara sağlıklı ve rahat bir yaşam için bilgi sunmayı amaçlıyoruz.


İçindekiler
Omuzun Kalsifik Tendiniti Nedir?


Omuzun kalsifik tendiniti, omzunuzun rotator kaf tendonlarının(subskapularis, supraspinatus, infraspinatus ve teres minör) üzerinde, içinde veya altında kalsiyum birikintileri oluştuğunda meydana gelir.


Depozitoyu çevreleyen dokular iltihaplanarak çok fazla omuz ağrısına neden olur. Oldukça sık rastlanan omuz ağrısı sebeplerinden biridir. Sebebi bilinmemekle birlikte küçük yırtıklarının onarımı esnasında olduğu düşünülür.

Omuzun Kalsifik Tendiniti Nedir?
Omuzun Kalsifik Tendiniti Nedir?

Omuzun hangi kısmı etkilenir?

En sık olarak kalsiyum tortuları genellikle supraspinatus tendonu adı verilen rotator manşetteki tendonda oluşur.

Kalsifik Tendinit'de Omuzun hangi kısmı etkilenir?
Kalsifik Tendinit'de Omuzun hangi kısmı etkilenir?


Omuzun iki farklı kalsifik tendiniti vardır: dejeneratif kalsifikasyon ve reaktif kalsifikasyon. Yaşlanma ile birlikte tendonların aşınması ve yıpranması, dejeneratif kireçlenmenin başlıca nedenidir.


Yaşlandıkça, rotator manşetin tendonlarına giden kan akışı azalır. Bu tendonu zayıflatır. Omuzumuzu kullandıkça aşınma ve yıpranma nedeniyle, tendonların lifleri tıpkı aşınmış bir ip gibi yıpranmaya ve yırtılmaya başlar. İyileşme sürecinin bir parçası olarak hasarlı tendonlarda kalsiyum birikintileri oluşur.

Reaktif kalsifikasyon farklıdır. Neden oluştuğu açık değildir. Dejeneratif kireçlenmeden ziyade omuz ağrısına neden olma olasılığı daha yüksek olsa da dejenerasyonla ilişkili yoktur.

Reaktif kalsifikasyonun üç aşaması vardır.. Kalsifik öncesi aşamada, tendon, kalsiyum birikintilerinin oluşma olasılığını artıracak şekilde değişir. Kalsifik aşamada, tendonlarda kalsiyum kristalleri birikir. Sonra kaybolmaya başlarlar.


Vücut sadece kalsiyum birikintilerini yeniden emer. Tamda bu aşamada ağrının ortaya çıkması en olasıdır. Kalsifikasyon sonrası aşamada, vücut tendonu iyileştirir ve tendon yeni doku ile yeniden şekillendirilir.

Vücudun tortuları yeniden emmesini neyin tetiklediğini bilmiyoruz. Ancak bu meydana geldiğinde ve doku yeniden şekillenmeye başladığında, ağrı genellikle azalır veya tamamen kaybolur.

Tendinit Ne Demek?

Tendinit, tendonların iltihaplanması anlamına gelir. Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan bağ dokularıdır. Bu iltihaplanma genellikle tekrarlayan hareketler, travma veya yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak meydana gelir.


Bu konuyla alakalı olan Omuz sıkışması sendromu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Neden kalsifik tendinit olur?


Kalsifik tendinite neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Şiddetli aşınma ve yıpranma, yaşlanma veya ikisinin bir kombinasyonu dejeneratif kalsifikasyonda rol oynar. Bazı araştırmacılar, tendon dokularına yeterli oksijen gitmediği için kalsiyum birikintilerinin oluştuğunu ortaya koymuştur.


Başka bilimsel araştırmalarda ise tendonlar üzerindeki baskının onlara zarar verebileceğini ve kalsiyum birikintilerinin oluşmasına neden olabileceğini düşünüyor.

Reaktif kalsifikasyonun nasıl olduğunu ise daha az biliyoruz. Reaktif kalsifikasyon daha genç hastalarda ortaya çıkar ve çoğu durumda kendi kendine kaybolur.

Kalsifik Tendinit Belirtileri

 • Ağrı

 • Şişlik

 • Hareket Kısıtlılığı

Kalsifik Tendinit Bulguları?


Kalsiyum biriktirilirken, yalnızca hafif ila orta derecede ağrı hissedebilir veya hatta hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bilinmeyen bir nedenle kalsifik tendinit, tortular geri emilirken çok ağrılı hale gelir. Bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki hastalar ömürlerinde bu kadar ağrı hissetmediklerini ifade ederler.

Kalsifik tendinitin ağrısı ve sertliği, omzunuzda hareket kaybına sebep olur. Kolunuzu kaldırmak ağrılı hale gelebilir. En şiddetli durumda, hastalar ağrıdan uyuyamazlar.


Tendinit Neden Olur?

 • Tekrarlayan Hareketler

 • Travma

 • Yaşlanma


Omuzda Kalsifik Tendinit Teşhisi Nasıl Konulur?


Ayrıntılı tıbbi öykünüzü aldıktan sonra detaylı fizik muayene ve ultrason ile omuz muayenesi sonucunda tanı konulur.


Kalsifik tendinit ağrısı, omuz ağrısına neden olan diğer durumlarla karıştırılabilir. Kalsiyum birikintilerinin varlığını doğrulamak için genellikle bir röntgen de gerekebilir. Ultrason ve röntgen ayrıca tortuların tam yerini belirlemeye yardımcı olacaktır.


Ameliyat Dışı Tedavi Nasıl Olur?


Aşırı ağrılı kalsifik tendinitli hastayla ilk karşılaştığımda amacım, ağrınızı ve yangınızı (inflamasyon) kontrol etmenize yardımcı olmak olacaktır. İlk tedavi muhtemelen dinlenme, buz uygulaması ve NSAİ ilaçlar gibi iltihap önleyici ilaçlar olacaktır.

Ultrason Eşliğinde Kortizol İnjeksiyonu


Eğer ağrı kesiciler ile ağrınız yeterince kesilmezse kendi pratiğimde ultrason altında kalsifikasyon odağının tam içine kortizol injeksiyonu yapıyorum. Bu uygulama sonrasında hastanın ağrısının büyük bir kısmı dakikalar içinde geçer.

Barbotaj Yöntemi İle Kalsifikasyonun Vücuttan Uzaklaştırılması


Barbotaj, ultrason ile kalsifiye odağı görüntüleyip, lokal anestezi altında iğne ile bu odaklar parçalanarak küçültülür. Kalsiyum tortuları çok sert veya diş macunu kadar yumuşak olabilir. Kalıntılarınız kaldırılacak kadar yumuşaksa, bölgeyi steril su ile yıkanır.


Bu şu şekilde yapılır.; odağa 2 iğne sokulur, bir iğneden sıvı enjekte edilir ve ardından öteki iğne ile su boşaltılır. Bu boşaltma esnasında kalsiyum birikintilerinin bir kısmı da dışarıya çıkartılır.


Kalsifik Tendinit Ameliyat Dışı Tedavi Nasıl Olur?
Kalsifik Tendinit Ameliyat Dışı Tedavi Nasıl Olur?


Akut ağrı geçtikten sonra hastalarıma mutlaka bir rehabilitasyon programı ile takip ediyorum. Fizyoterapist eşliğinde uygulanan programlar omuz çevresi kas kuvvetini geri kazanmaya yönelik olur. Bu konu ile ilgili Artroskopik bankart tamiri ameliyat konusunda detaylı bilgiler burada bulunmaktadır.


Tendinit için en iyi ilaç?


Tendinit için en uygun ilaçları seçerken, genellikle ağrıyı azaltmaya ve iltihabı kontrol altına almaya odaklanırız. Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) sıkça kullanılır. Bu ilaçlar, ağrıyı hafifletir ve iltihabı azaltmaktadır.


Kalsifik tendinit evreleri

Kalsifik tendinit evreleri

Belirtiler

Evre 1

Hafif ağrı, minimal kalsifikasyon.

Evre 2

Orta düzeyde ağrı, belirgin kalsifikasyon.

Evre 3

Şiddetli ağrı, büyük kalsifikasyon.


Kalsifik tendinit egzersizleri


Kalsifik tendinit tedavisinde egzersizler önemli bir rol oynar. Bu egzersizler, kas gücünü artırabilir, esnekliği artırabilir ve ağrıyı azaltabilir. Ancak, herkesin durumu farklı olduğu için, egzersiz programını bir sağlık profesyoneli ile planlamak önemlidir.


Kalsifik tendinit egzersizleri:

 • Omuz Dairesi Egzersizi

 • Esneme Egzersizleri

 • Direnç Egzersizleri

Omuzda kalsiyum birikmesi bitkisel tedavi


Bitkisel tedavi seçeneklerini düşünmeden önce, bir doktora danışmak son derece önemlidir.


Zencefil Kompresi:

Zencefil kompresi, kalsifik tendinitin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal bir yöntemdir. İlk olarak, bir parça taze zencefil rendelenir ve ardından rendelenmiş zencefil, bir tülbent veya temiz bir bez içine sarılır. Hazırlanan bu kompres, etkilenen bölgeye uygulanır ve hafif bir masaj hareketi ile ovalanır.


Hint Yağı Masajı:

Hint yağı masajı, kalsifik tendinitin yönetiminde kullanılabilecek rahatlatıcı bir uygulamadır. Hindistancevizi yağı veya susam yağı gibi bitkisel yağlar, hafif ısıtılarak kullanılır. Ilıtılan yağ, etkilenen bölgeye nazikçe masaj yapılacak şekilde uygulanır.Artoskopik Ameliyat Tedavisi


Ağrı ve hareket kaybı kötüleşmeye devam ederse veya günlük hayatınıza müdahale ederse, ameliyat olmanız gerekebilir.

Artroskopik Rezeksiyon


Omuzun kalsifik tendinitini düzeltmeye yönelik ameliyatlar artroskopik ameliyatlardır. Artroskop, derideki küçük bir kesiden omuz eklemine yerleştirilebilen özel bir TV kamerasıdır. Diğer küçük kesilerden ise cerrahi aletler sokularak kalsifik odak vücuttan uzaklaştırılır. Mutlaka kalsiyum kristalleri çıkarılmalıdır. Çevre dokular için çok tahriş edici olabilirler.


Sonuç


Kalsifik tendinit, tendon üzerinde kalsiyum birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, tendinitin bir alt tipidir ve genellikle ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösterir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç kullanımı, egzersizler ve bazen cerrahi seçenekler bulunmaktadır.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.

Opmerkingen


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page