top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Donuk Omuz


Donuk Omuz SendromuDonuk omuz sendromunda kapsül iltihaplanıp büzülür ve eklemin hacmi azalır. Bunun sonucunda, omuz hareketi kısıtlanır ve omuz ağrısı yapar. Adından da anlaşılacağı üzere omuzunuz "donmuş" gibi hissedilir.


Vücudumuzdaki her eklemde olduğu gibi omuz eklemimizde de omuz eklemini oluşturan yapıları çevreleyen bir kapsül vardır. Omuz kapsülü, normal bir omuzda yumuşak ve esnektir, böylece omuzun geniş bir hareket aralığında hareket etmesine izin verir.


Donuk omuz tedavisinde ultrason altında kortizon enjeksiyonları ve fizyoterapi eşliğinde manüel terapi uygulamaları ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Bazı dirençli donuk omuz vakaları ise omuz artroskopisi ile ameliyat edilir.


İçindekiler:


Donuk Omuz Nedir?

Donuk omuz, omuz ağrısı ve kısıtlanmış omuz hareketleri ile karakterize bir durumdur. Omuz kapsülünün kalınlaşmasına, büzülmesine ve sonuç olarak omuz eklem kapsülünün hacmi azalmasına neden olan iltihabi (enflamasyon) bir süreç mevcuttur. Ayrıca kapsül içine gömülü olan omuz bağları da etkilenir, kalınlaşıp, sertleşir. Bu da omuz hareketinde daha fazla kısıtlamaya neden olur.


Donuk Omuz Neden Olur?

İlk olarak donuk omuz sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de hastaların çoğunda aşağıdaki durumlar mevcuttur.

 • Hormonsal Bozukluklar: Şeker ve tiroid hastalarında sık görülür. Ayrıca menopoz dönemindeki kadın hastalarda donuk omuzun görülme sıklığı yüksektir. Testosteron dengesi bozulmuş olan erkek hastalarda da donuk omuz daha sık görülür.

 • Omuz Travması: Hastaların çoğu ilk başta hatırlamasa da detaylı sorgulandıklarında basit bir omuz incinmesi olabilir. Omuz çevresi kırıklarının iyileşme süreçlerinden sonra da donuk omuz sendromu görülebilir.

 • Boyun Fıtığı: Donuk omuz sendromu olan hastalarda boyun omurlarında çeşitli disk sorunları vardır. Bu disk sorunlarının derecesi hastadan hastaya değişkenlik gösterebilir. Basit bir disk taşması (bulging) da olabilir, ameliyat gerektirecek patlamış boyun fıtığı da olabilir.

 • Açık Kalp Ameliyatından Sonra: Açık kalp ameliyatı geçiren hastaların bir kısmında donuk omuz gelişebilir.

 • Stres: Hiçbir neden bulunamayan hastaların hikayeleri alındığında, yakın zamanda ağır stresli bir dönemleri olduğunu ifade ederler.

 • Parkinson Hastaları

 • Kalp Hastaları


Donuk Omuzun Belirtileri Nelerdir?

Özellikle donuk omuz sendromunun iki ana belirtisi vardır, omuz ağrısı ve omuz hareket kısıtlılığı:

 • Omuz Ağrısı: Gittikçe kötüleşen, gece uykudan uyandıran omuz ve kol ağrısı şeklindedir. Ağrı çoğu zaman, omuzun ön ve yan tarafındadır. Ayrıca hastalar donuk omuz olan omuzunun üstüne yatıp uyuyamamaktan şikayet ederler. Zamanla ağrı artarak diş fırçalama, tıraş olma, saç tarama gibi rutin günlük hareketlerini yapamaz hale gelirler.

 • Hareket Kısıtlılığı: İlk başta az olan hareket kısıtlılığı zamanla artar. Hastalar hareketini artırmak istediklerinde ağrıları şiddetlenir.


Bu belirtiler ciddi donuz omuz belirtileri olarak bilinmektedir. Erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık için de oldukça önemlidir. Detaylı tanı ve tedavi için bizimle iletişim kanallarımızdan irtibata geçebilirsiniz.


Donuk Omuzun Evreleri:

Donuk Omuzun üç aşaması vardır, aşamalar ilerledikçe ağrı ve hareket kısıtlılığı artar. Bu aşamalar;

 • 1. Aşama; 'Donmaya Başlama' aşaması. Bu aşamada omuz çok iltihaplanır ve ağrılı hale gelir ve sıklıkla gece ağrısı rapor edilir. Omuz kapsülü kasıldıkça hareket daha da kısıtlanır. Bu aşama 6 hafta ile 9 ay arasında sürebilir.

 • 2. Aşama; 'Donma' aşaması. Bu aşamada ağrı yavaş yavaş yerleşmeye başlar, ancak hareket kısıtlı kalır. Bu aşama 4 ila 12 ay sürebilir.

 • 3. Aşama; 'Çözülme'. Hareket yavaşça omuza geri döner. Bu aşamanın süresi değişkendir ancak 6 ila 36 ay arasında sürebilir. Bu aşamanın sonunda bile, omuzun bazı hareketlerinde kısıtlamalar kalabilir.


Donuk Omuzun Tanısı Nasıl Konulur?

Ağrı ve hareket kısıtlılığı birçok omuz rahatsızlığında da görüldüğü için donuk omuz teşhisi ancak dikkatli bir öykü ve muayeneden sonra konulur. Özellikle donuk omuz 1. evresinde yani başlangıç döneminde ise donuk omuz gözden kaçabilir.


Deneyimli omuz cerrahı donuk omuzun ilk evrelerinde dahi donuk omuzu fark edebilir. Ancak donuk omuzun ayırıcı tanısı için röntgen ve MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulur.


Donuk Omuz Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tedavi edilmediğinde donuk omuzun iyileşme süresi 1,5 -3 yıl arasındadır. İyileşme süreci oldukça sabır gerektirir. İlk aşamada ağrı yönetimi, sonrasında hareketliliği artırmak amaçlanır.


Donuk Omuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, ağrıyı azaltmayı ve hareket kabiliyetini geri kazandırmayı amaçlar. İlk olarak, iğne tedavisi ve Genel Anestezi Altında Manipülasyon yapılır. Fizik tedavi de önemli bir adımdır.


Donuk Omuz İğne Tedavisi:

Donuk omuz tedavisinde ağrı kontrolü, hareket kabiliyetinin artırılması ve kapsülün yumuşaması gibi 3 aşama önemlidir. Bu aşamalarda iğne tedavisi önemli bir rol oynar.

 • Ultrason eşliğinde yapılacak omuz eklemi içi ve korokohumeral bağ üzerine yapılan kortizon enjeksiyonundan hastalar çok fayda görüler.  1. Evre donuk omuz hastaları enjeksiyonlardan yaklaşık 3-4 gün sonra da fizyoterapi uygulamaları ile hastalık ilerlemeden sonlandırılabilir. 2. ve 3. evre donuk omuz olan bazı hastalarda tek enjeksiyon yeterli olamayabilir. 2. Hatta 3. enjeksiyonlara ihtiyaç olabilir.

 • Donuk omuzun her evresinde fizyoterapinin etkinliği vardır.

 • Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar, özellikle de NSAİ ilaçlar kullanılabilir. Ancak ağrı kesici ilaçların hareketi aralığını artırma etkisi yoktur.

 • Eklem içi enjeksiyondan sonra deneyimli bir fizyoterapistin yapacağı manuel terapi uygulamaları ile donuk omuz tedavisi hızlı ve etkili şekilde yapılabilir.


Genel Anestezi Altında Manipülasyon

 • Hasta ameliyathane şartlarında anestezi alıp, omuz hareketleri dikkatli bir manipülasyonla açılır. Uygulamadan sonra birkaç saat hasta hastanede ağrı kontrolü için tutulur.

 • Genel Anestezi Altında Manipülasyon uygulamak çoğu hastada yüz güldürücü sonuçlar almamıza sebep olur. Aynı seansta yapılan eklem içi kortizon enjeksiyonu hastalığın seyrini değiştirmek ile birlikte uygulamadan sonra yapılacak düzenli fizyoterapi çok önemlidir.


Donuk Omuz Egzersizleri

Egzersizler, donuk omuz tedavisinde kilit rol oynar. Günlük yapılmalıdır. Esnetme ve güçlendirme egzersizleri omuzun esnekliğini artırır. Ve eski hareketliliğine dönme amaçlanmaktadır.

Önerdiğimiz hareketleri yapmadan önce bir sağlık profesyoneli eşliğinde yapmanız önemlidir.

 1. Duvara Tırmanma Egzersizi:

 • Duvara yüzünüzü dönük bir şekilde durun.

 • Parmak uçlarınızı duvara yerleştirin ve ellerinizi yukarı doğru, rahat bir şekilde tırmanır gibi kaydırın.

 • Mümkün olan en yüksek noktaya ulaşana kadar devam edin, sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.

 • Bu hareketi günde 10-15 kez tekrarlayın.

 1. Omuz Germe Egzersizi (Pendulum Egzersizi):

 • Bir sandalyenin yanında durun ve sağlıklı kolunuzla sandalyenin sırtına destek alın.

 • Etkilenen kol serbest bırakılır ve vücut hafifçe öne eğilirken, bu kol sallanmaya bırakılır.

 • Kolunuzu saat yönünde ve saat yönünün tersine küçük daireler çizerek sallayın.

 • Her yönde 10-15 saniye boyunca bu hareketi yapın.


Donuk Omuz Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Ameliyat dışı yöntemler işe yaramadığında, donuk omuz ameliyatı planlanır. Ancak özellikle ultrason altında yapılan iğne tedavileri ile donuk omuzun ameliyat gerektirme oranı oldukça düşüktür.


Omuz eklemini etkileyen bir diğer rahatsızlık ise omuz çıkığıdır. Omuz çıkığı ile donuk omuz arasındaki farkları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Donuk Omuz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Donuk omuz ameliyatı kapalı olarak yani omuz artroskopisi ile yapılır. Omuz artroskopisi yapılırken omuzun önünde ve arkasında 2-3 küçük 1’er cm’lik kesi ile gerçekleştirilir. Omuz hareketini kısıtlayan kapsül sertliği gevşetilir.


Daha fazla eklem hareket açıklığı elde etmek için genellikle aynı zamanda omuzun hafif bir manipülasyonu da yapılır. Ameliyat sonrası bir fizyoterapi programı her zaman tedavinin önemli bir parçasıdır.


Donuk Omuz Hasta Yorumları

 1. Aylin T.: "Op. Dr. Utku Erdem Özer'in tedavisi sayesinde donuk omuzumdan kurtuldum. Sabırlı açıklamaları ve bana özel egzersiz programı sayesinde artık günlük işlerimi ağrısız yapabiliyorum. Kendisine ve ekibine minnettarım."

 2. Mehmet K.: "Uzun süredir çektiğim omuz ağrıları için Dr. Özer'e başvurdum. Bana uyguladığı tedavi ve verdiği egzersizlerle kısa sürede iyileşme gösterdim. Kendisi hem çok bilgili hem de hastasını dinleyen bir doktor."

 3. Emre G.: "Op. Dr. Utku Erdem Özer, donuk omuz problemim için bana çok yardımcı oldu. Tedavi süreci boyunca her zaman yanımda oldu ve her adımda ne yapmam gerektiğini net bir şekilde anlattı. Şimdi çok daha iyi hissediyorum."

Sonuç

Donuk omuz sendromunda kapsül iltihaplanıp büzülür ve eklemin hacmi azalır. Bunun sonucunda, omuz hareketi kısıtlanır ve omuz ağrısı yapmaktadır.


Belirtileri arasında Omuz donmuş gibi hissedilme vardır. Tedavi olarak etkili olan iğne tedavisi ve Genel Anestezi Altında Manipülasyon yapılmaktadır. Fizik tedavi de önemli bir adımdır.


Donuk omuz, tedavi ve sabırla üstesinden gelinmesi gereken bir durumdur. Erken tanı ve doğru tedavi planı, iyileşme sürecini hızlandırır. Düzenli egzersiz ve bizlerden profesyonel yardım almak son derece elzemdir.


Sonuç olarak, donuk omuzla mücadele edenler umutsuzluğa kapılmamalıdır. Uygun tedavi ve destekle, omuzunuzdaki hareketlilik ve konfor zamanla geri kazanılmaktadır.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page