top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Rejeneratif Tıp ve Ortobiyolojik Tedavileri


Rejeneratif Tıp ve Ortobiyolojik İğne Tedavileri

Rejeneratif tıp ve kök hücre uygulamaları, eklem ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde büyük bir potansiyele sahiptir. Kök hücreler, kıkırdak, kemik, tendon ve bağ gibi dokuların onarımında oldukça sık kullanılmaktadır.


Spor yaralanması sonucu kas-tendon yırtıklarında ya da bağ yaralanmalarında olduğu gibi kas iskelet sisteminde bir hasar olduğunda, ya da diz kireçlenmesinde olduğu gibi kronik eklem kıkırdağı aşınması olduğunda sorun olan bölgede enflamasyon ve hasar oluşur.


Ortobiyolojik tedavilerin amacı;

 • Oluşan enflamasyonun düzenlenmesi,

 • Doku yenilenmesini hızlandırmaktır.


İçindekiler:


Rejeneratif Tıp Nedir?

Biyolojik tedavi olarak da bilinen rejeneratif tıp alanı, ortopedi biliminde özellikle spor cerrahisi alanında köklü değişimler ve yenilikler getiriyor. Oldukça yeni olan ortobiyolojik iğneler, hasarlı dokuların hızlı iyileşmesine yardımcı olup, hastaların eklem hareketlerini ağrısız olarak tekrar elde etmelerini sağlamayı amaçlar. Bu tarz etkili iğne tedavileri hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için kategorimize göz atmanızı öneriyoruz.


Ortobiyolojik enjeksiyonların tek kullanım yeri ameliyat dışı yöntemler olmayıp, aynı zamanda ortopedik ameliyatlarda da geniş kullanım alanı vardır. Örnek vermek gerekirse menisküs tamiri yapılmış bir vakada tamir bölgesine uygulanan ortobiyolojik ürün uygulaması ile ameliyatın başarı şansı artar.


Ortobiyolojik ürünlerin uygulaması da kendisi kadar önemlidir. Uygulamayı sorunlu bölgeye uygulamak (yırtığın tam üzerine yapmak) ortobiyolojik enjeksiyonların başarı şansını artırır. Kendi kişisel pratiğimde bunu ultrason ile yapıyorum. Uygulama öncesi yırtığın yerini MR görüntülemede tam tespit edip, yırtığı ultrason ile bulduktan sonra ortobiyolojik enjeksiyonu yapıyorum.


Ortobiyolojik Tedavide Hastaya Ne Enjekte Edilir?

Kabaca ortobiyolojik tedavilerde hastaya 2 çeşit ürün enjekte edilir. Birincisi hastaya kendi vücudundan elde edilen ürünlerdir. İkinci seçenek ise doku bankasından elde edilen ürünlerdir.

Hastanın kendi kanından elde edilen ürünler, hastanın kendi yağ dokusundan elde edilen ürünler ve hastanın kendi kemik iliği dokusundan elde edilen biyolojik ürünler enjekte edilir.


Ortobiyolojik Ürün Çeşitleri - Rejeneratif tıp Uygulamaları:

 1. PRPve PRP türevleri

 2. PRP tedavisi  (TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA)

 3. PRGF tedavisi (BÜYÜME FAKTÖRLERİNDEN ZENGİN PLAZMA)

 4. SANAKİN (OTOLOG SİTOKİNDEN ZENGİN SERUM)

 5. HASTANIN KENDİ DOKUSUNDAN ELDE EDİLEN KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

 • YAĞDAN ELDE EDİLEN KÖK HÜCRE

 •  KEMİK İLİĞİNDEN ELDE EDİLEN KÖK HÜCRE

 1. DOKU BANKASINDAN ELDE EDİLEN PLASENTA KAYNAKLI KÖK HÜCRE (ALLOJENİK KÖK HÜCRE)

 • YAĞDAN ELDE EDİLEN KÖK HÜCRE

 1. DOKU BANKASINDAN ELDE EDİLEN PLASENTA KAYNAKLI EKSOZOM


Ortobiyolojik Tedaviler Hangi Durumlarda Uygulanır?

Özellikle ortobiyolojik tedaviler; kas, kemik, eklem, bağ, tendon ve kıkırdak dokularında kas yırtığı gibi akut yaralanma ve diz kireçlenmesi gibi kronik durumların tedavisinde kullanılır.


 • Diz ekleminde: Diz kireçlenmesi, diz bağ yaralanmaları; özellikle iç ve dış yan bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları, kıkırdak yaralanmaları, patellar tendinit, kuadriceps tendiniti.

 • Omuz ekleminde: Rotator kaf yırtıkları, supraspinatus tendinozisi, biceps tendinozis, SLAP yırtıkları, omuz eklemi kireçlenmesinde

 • Dirsek ekleminde; Tenisçi-golfçü dirseği, eklem içi kıkırdak sorunlarında.

 • Kalça ekleminde: Kalça kireçlenmesinde, kalça labrum yırtıklarında.

 • Ayak Bileği ekleminde: Bağ yırtıkları, ayak bileği kıkırdak sorunları.

 • Kas yırtıkları: Hamstring, quadriceps, kalf bölgesi gibi sporda en sık olan kas yırtıklarında.

 • Kaynaması gecikmiş kırık tedavilerinde.

 • Ameliyatlarda Kullanımı: Menisküs tamiri, aşil tendon onarımı, kıkırdak ameliyatları gibi ameliyatın başarı şansını artırması için kullanılabilir.


Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Uygulamaları

Kök hücreler, vücudumuzda hasarlı dokuları onarma ve yenileme potansiyeline sahip özel hücrelerdir. Rejeneratif tıp, bu hücreleri kullanarak doku ve organların onarımı ve yenilenmesi için yeni tedaviler geliştirmeyi amaçlamaktadır.


 • Kıkırdak onarımı: Kök hücreler, diz eklemi kıkırdağındaki hasarı onarmak için kullanılabilir.

 • Kemik onarımı: Kök hücreler, kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırmak ve kemik kaybını tedavi etmek için kullanılabilir.

 • Tendon ve bağ onarımı: Kök hücreler, tendinit ve bağ yırtılması gibi tendon ve bağ yaralanmalarının tedavisinde kullanılabilir.


Bunların dışında oldukça etkili tedavi yöntemleri arasında bulunan Hidrojel Diz Tedavisi ve Kortizon İğnesi tedavilerimiz hakkında bilgi almak için bağlantılardan daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.


Rejeneratif Tıp ve Ortobiyolojik Tedavileri Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Diz eklemindeki kıkırdak hasarı için rejeneratif tıp tedavisi uygulanacak bir hastaya, tek başına enjeksiyon veya ameliyatla birlikte tedavi seçenekleri sunmaktayız.


Ancak Tek başına enjeksiyon tedavisi daha düşük maliyetli olacaktır, ancak ameliyatla birlikte uygulanan tedavi daha uzun vadeli bir çözüm sunmaktadır. Hastanın özel durumu ve tedavi tercihleri göz önünde bulundurularak en uygun tedavi yöntemi seçilir.


Ortobiyolojik tedavilerin SGK ile anlaşması bulunmadığını da belirtelim.


Sonuç

Rejeneratif tıp ve kök hücre uygulamaları, eklem ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan oldukça yenilikçi ve etkili tedavi yöntemidir.


Rejeneratif tıp Uygulamaları arasında en sık PRP ve PRP türevleri, Sanakin tedavisi, PRGF ve Hyaluronik Asit Enjeksiyonu bulunmaktadır.


Ortobiyolojik tedaviler; kas, kemik, eklem, bağ, tendon ve kıkırdak dokularında kas yırtığı gibi akut yaralanma ve diz kireçlenmesi gibi kronik durumların tedavisinde sık sık kullanılmaktadır.

Siz de Rejeneratif Tıp ve Ortobiyolojik Tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz iletişim kanallarımızdan bizlerle irtibata geçmeyi ihmal etmeyiniz.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page