top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Omuz Sıkışma Sendromu Nedir? İmpingement Sendromu


Omuz Sıkışma Sendromu
Omuz Sıkışma Sendromu

Omuz sıkışma sendromu, omuz ağrısının en sık nedenidir. Bir başka deyişle bu durum omuz impingment sendromudur. Son yıllarda subakromial sıkışma sendromu olarak adlandırılır.


Omuz sıkışması, özellikle kol omuz seviyesinin üzerine kaldırıldığında, 4 adet rotator manşet tendonlarından biri olan supraspinatus adlı tendonun akromiyon adlı kemiğin alt kısmında meydana gelir. Sürekli veya tekrarlayan sıkışma, omuzda bulunan keseciklerin yani bursaların iltihabına, şişmesine ve ağrıya yol açar.


İçindekiler


Omuz Sıkışma İmpingement Sendromu Nedir?


İmpingement Sendromu
İmpingement Sendromu


Rotator manşetin dört tendonundan biri olan, supraspinatus tendonu akromiyon olarak bilinen omuzun üst kısmındaki kemiğin altından geçer. Bazı hastalarda akromiyonun alt yüzeyi ile omuz başının (humerus başı) üstü arasındaki boşluk (subakromial boşluk) oldukça dardır.


Bu durumlarda, özellikle kolun öne ve yukarıya doğru kaldırıldığında rotator manşet tendonu ve bu bölgede bulunan eklemlerin doğal hava yastıkları olarak nitelendirebileceğimiz keseler (bursa) sıkışabilir.


Tekrarlayan kol hareketleri ile tendonlar ve bursa iltihaplanabilir, şişebilir ve potansiyel olarak yırtılabilir. Bu da omuz ağrısına ve güçsüzlüğe neden olabilir.


omuz sıkışması neden olur
omuz sıkışması neden olur?


İş veya spor aktiviteleri sırasında tekrarlayan baş üstü kol hareketleri yapan kişilerde omuz sıkışması gelişme riski yüksektir. Yüzücüler ve diğer sporcular, tekrarlayan baş üstü hareketlerden dolayı "yüzücü omzu" olarak da bilinen bu omuz yaralanmasına eğilimlidir.

Omuz sıkışmasının diğer nedenleri arasında omuzun darbe ile ezilmesi sonucu, omuz osteoartriti, akromiyon kemiğinde yapısal bozukluklar ve zayıf rotator manşet kas kuvvetidir.


Akromiyon Yapısına Göre Bigliani Sınıflandırması:

  • Tip 1: Düz akromiyon

  • Tip 2: Kavisli akromiyon

  • Tip 3: Kanca şeklini almış akromiyon


Omuz Sıkışma Sendromu Belirtileri


Omuz sıkışma sendromu olan hastaların çoğunda omuz ağrısı vardır. Ağrı tipik olarak geceleri yoğunlaşır ve hastalarda uyku kalitesinin kaybolmasına neden olur. Omuz sıkışma ağrısı, üst kolun dış tarafında ve omzun ön tarafında hissedilebilir ve baş üstü aktivite ile artar. Diğer yaygın semptomlar arasında güçsüzlük ön plana çıkar. Tedavi süreçleri ile ilgili bizimle irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamızdan istediğiniz bağlantı kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Omuz Sıkışma İmpingement Sendromu Tanısı Nasıl Konur?


Omuz sıkışması, fizik muayene sırasında tespit edilebilir. Subakromial boşluğu değerlendirmek için röntgen, tendonların ve Bursaların durumunu değerlendirmek için ultrason ve MRI taraması gerekebilir.


Omuz Sıkışma İmpingement Sendromu Tedavisi

Omuz sıkışma impingement sendromu tedavisi, hastanın belirtilerinin ciddiyetine ve durumunun nedenine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak bizim uyguladığımız tedavi yolları şunlardır:

  • Omuz Sıkışma Sendromu Ameliyatsız Tedavisi

  • Omuz Sıkışma Sendromunun Ultrason Altında Enjeksiyon ile Tedavisi

  • Omuz Sıkışma Sendromunun Ameliyat ile Tedavisi

Omuz Sıkışma Sendromu Ameliyatsız Tedavisi

Cerrahi olmayan yöntemler, birçok hastada omuz sıkışma semptomlarını hafifletir. Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için tipik olarak dinlenme, aktivite modifikasyonu ve anti-enflamatuar ilaçların kullanımı çoğu hastada işe yarar.


Omuz eklemini güçlendirmek ve hareket açıklığını artırmak için birçok durumda hareket açıklığı ve güçlendirme egzersizlerini içeren fizyoterapi protokolünü uygulamak ağrıyı ve olası omuz ameliyatı ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Omuz Sıkışma Sendromunun Ultrason Altında Enjeksiyon ile Tedavisi

Yukarıda uygulanan tedavilere rağmen beklenen düzelme elde edilmezse, subakromial bölgeye kortizol enjeksiyonu yapılır.


Klasik kör yöntem ile omuz ekleminin arka tarafından yapılan subakromiyal enjeksiyon ile kıyaslandığında, önden ultrason altında yapılan subakromiyal enjeksiyon yönteminin sonuçları olukça iyidir.

Omuz Sıkışma Sendromunun Ameliyat ile Tedavisi


Akromiyal kemik çıkıntısı veya kalınlaşmış akromiyon omuz sıkışmasına neden oluyorsa artroskopik omuz ameliyatı önerilir. Kemik çıkıntısı veya kalınlaşmış akromiyon, artroskopik yöntem ile tıraşlanır, şişmiş olan iltihaplı bursalar çıkarılır. Bu omuz prosedürü sırasında herhangi bir rotator manşet tendon yırtığı da onarılır.


Özellikle omuz sıkışma sendromu ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Omuz İmpingement Sendromu Egzersizleri

Omuz impingement sendromu egzersizleri, omuz kaslarını güçlendirmeyi, esnekliği artırmayı ve omuzun stabilitesini artırmayı hedefler. Bu egzersizler arasında omuz dönüşleri, dış rotasyon egzersizleri yapılmaktadır. Ayrıca dambıl presleri ve scapular stabilizasyon egzersizlerinin uygulanması fayda sağlamaktadır. Bunlar genellikle bir fizyoterapist rehberliğinde yapılmalıdır.


Omuz Sıkışma Sendromu İlaçları

Omuz sıkışma sendromu ilaçları genellikle ağrı ve iltihabı azaltmaya yöneliktir. Bu ilaçlar arasında nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ve steroid enjeksiyonları yer almaktadır. Ancak, ilaç tedavisi her zaman bir doktorun önerisi ve gözetimi altında olmalıdır.


Sonuç

Omuz sıkışma sendromu, omuz sıkışması ya da subakromiyal sıkışma sendromu olarak da adlandırılır. Özellikle omuz impingment sendromu tüm omuz ağrılarının yaklaşık %50-60’ını oluşturur. Omuz sıkışma sendromu çoğu zaman ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilir.

Bazı tedaviye dirençli durumlarda, özellikle ultrason altında subakromial bölgeye yapılan enjeksiyonlar ile tedavide iyi sonuçlar alınır.


Ameliyat dışı tüm yöntemler denenmiş ve başarılı olunamamış ise omuz sıkışma sendromu kapalı omuz ameliyatı yani omuz artroskopisi ile ameliyat edilir. Artroskopik subakromiyal dekompresyon ameliyatı dediğimiz bu yöntem ile ameliyat edilen hastaların sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

Artroskopik subakromial dekompresyon ameliyatı minimal invaziv olup, omuz eklemi çevresinde 2-3 adet 1’er cm’lik kesiler ile gerçekleştirilir.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya dönüp daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Comentarios


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page