top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Köprücük Kemiği Kırığı Ameliyatları


İçindekiler

Köprücük kemiği (klaviküla), göğüs kafesiniz ile kürek kemiğiniz arasında bulunan uzun ince bir kemiktir. Farklı yaralanma türleri bu kemiğe zarar vererek iki veya daha fazla parçaya ayrılmasına neden olabilir.

Kırık çoğu zaman kemiğin ortasında olur. Bazen kemik, göğüs kafesine yapıştığı yerin yakınında (proksimal kırıklar) veya kürek kemiğine bağlandığı yerin yakınından (distal kırıklar) kırılabildiği gibi bu eklemleri içeren eklem içi kırık şeklinde de olabilir.


Bazı köprücük kemiği kırıklarında, eğer ayrışma yoksa, ya da ayrışma olup kısalma kabul edilebilir sınırlarda ise cerrahiye gerek yoktur. Bu tür kırıklar 8 bandaj ve-veya kol askısı ile takip edilirler. Çoğu köprücük kemiği kırığı ortalama 4-5 haftada kaynar. Yerinden ayrışmamış askı ya da 8 bandajı ile takip edilen hastalarda kaynamama oranı %15 civarındadır.


Köprücük Kemiğinin Mutlaka Ameliyat Gerektirdiği Durumlar


 • Açık kırıklar, kırığınızın bir ya da birçok parçası cildinizi delip çıkmışsa cerrahi tedavi gerekir.

 • Yerinden ayrışmış ve cildinizde bariz bir gerginlik oluşturan kırıklar, ciltte dolaşım sorunu oluşturup yara problemlerine neden olacağı için cerrahi tedavi gerekir.

 • Kırığa eşlik eden damar sinir yaralanması var ise cerrahi tedavi gerekir.

 • Kürek kemiğinin boynu ile birlikte olan köprücük kemiği kırıkları yüzen omuz olarak adlandırılan bir yaralanma şeklidir. Bu yaralanmada her iki kırığa cerrahi tedavi gerekir.

 • Kırık uçlarında 15-20 mm’den fazla ayrışma var ise, cerrahi tedavi gerekir.

 • Köprücük kemiği kırığı iki taraflı (sağ ve sol) ve yerinden ayrışmış ise cerrahi tedavi gerekir.

 • Vücudun başka yerinde aynı anda başka kırıklar varsa cerrahi tedavi gerekir.

 • Hastanın epilepsi hastalığı varsa cerrahi tedavi gerekir.

 • Kafa travması varsa cerrahi tedavi gerekir.

 • Deplase distal veya proksimal eklem içi kırıklar

Bunun dışında özellikle hızlı spora dönmek isteyen elit ve profesyonel sporcularda deplase köprücük kemiği kırıklarında cerrahi tedavi yapılır.


Köprücük Kemiği Kırıkları Nasıl Ameliyat Edilir?


Açık ameliyat ile kemikler düzeltilip aynı hizaya getirildikten sonra, köprücük kemiğine uygun plak (anatomik plak) ve vidalar ile tespit yapılır. Bu tekniğe Açık Redüksiyon ve İnternal Fiksasyon denir.

Kırığın yerine göre uygulanacak plaklar farklılık gösterir.


1. Midshaft Plağı

köprücük kemiği kırığı
köprücük kemiği kırığı


2. Distal Plak

köprücük kemiği ameliyatı
köprücük kemiği ameliyatı


3. Kancalı Plak

köprücük kemiği platin ameliyatı kaç saat sürerAmeliyattan Sonraki Süreç Nasıldır?


Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalmanız yeterli olur. Ameliyat bölgesine uygulayacağınız buz uygulaması ağrı kesici ihtiyacınızı belirgin olarak azaltır. Yara yerleriniz 10-15 gün içinde iyileşir. Bu sürede su geçirmez pansuman malzemeleri kullanılırsa duş alabilirsiniz. Ameliyattan 10 gün sonraya kadar basit kol askısı kullanmak ağrı duymanızı azaltır. Askıyı gün içinde arada çıkararak dirsek, el-el bileği hareketlerine izin verilir. D vitamini, kalsiyum ve proteinden zengin beslenmek kırık kaynamasını hızlandırır.


Osteoliz ve omuz ağrısı hakkında daha fazla bilgi almak için osteoliz yazısını inceleyebilirsiniz.


Aktivitelere Dönüş


Özellikle bisiklet sporcularında indoor trainer üzerindeki antrenmanlara ameliyattan 3.-4. gün izin veriyorum. Dışarıda bisiklet binmek, koşmak gibi sporlara 6. haftada çekilen kontrol röntgeninden sonra karar verip, genellikle izin veriyorum. Özellikle baş üstü kol hareketlerinin çok olduğu voleybol, basketbol, yüzme gibi sporlara ise tam dönüş 8-12 haftayı bulabiliyor.


Ameliyatta Koyulan Materyaller Çıkmalı mı?


Köprücük kemiği kırığı ameliyatından sonra genellikle plak ve vidalar en erken 9 ay sonra çıkarılır. Ancak çoğu zaman plak ve vidaların çıkarılması gerekmez. Köprücük kemiği yeri doğal olarak cildin hemen altında olduğundan, ameliyatta konulan plak ve vidalar özellikle zayıf hastalarda dışarıdan belirgin olabilirler hatta hassasiyette oluşturabilirler. Böyle durumlarda zamanı gelince plak ve vidaları çıkarmak gerekebilir.

Ancak bazı distal klavikula kırıklarında kullanmak zorunda kaldığımız, kancalı plakları ameliyatın 9. Ayında çıkarmak gerekir. Bunun nedeni plağın kancasının omuzda subakromial bölgeye yerleştirlmesidir. Bu özellikle baş üstü kol hareketlerinde ağrı yapacağı için plak ve vidalalar çıkarılır.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page