top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Distal Klavikula Osteolizi (Ağırlıkçı Omuzu)


İçindekiler

Akromiyoklaviküler Eklem (ACE), kürek kemiğinizin bir parçası olan akromiyon kemiğinden ve köprücük kemiğinizin (yaka kemiği) dış ucundan oluşan küçük bir eklemdir. Omzunuzun üst dış kenarından cildin hemen altında olduğu için parmağınızla kolayca dokunabilirsiniz. Konumu nedeniyle eklemdeki sorunlar hem omuzda hem de boyunda ağrıya neden olabilir.


Akromiyoklaviküler eklem veya distal klavikula, osteoliz, klavikula dış ucunun (distal klavikula) tekrarlayan yaralanmalara ikincil olarak çok sayıda küçük stres kırığına maruz kaldığı olağandışı bir durumdur. Bu yaralanmalar sonucunda kemik onarılabileceğinden daha hızlı bir şekilde aşınır ve bunun sonucunda kemik erozyonu veya 'osteoliz' meydana gelir. Bu, distal klavikuladan kemik kaybıyla sonuçlanır


Nedenleri ve Risk Faktörleri


Akromioklaviküler eklem, omuz yüksekliğinde veya üzerinde kaldırma aktiviteleri gerçekleştirirken önemli bir yüke maruz kalır. Distal klavikula osteolizi, genellikle 40 yaşın altındaki hastaları etkiler ve sürekli olarak baş üstü spor aktiviteleri yapanlarda bu tip durumlara özellikle yatkındır. Özellikle halterciler, spor salonu müdavimleri ve inşaat işinde çalışan işçiler gibi baş üstü çalışanlar bu durumu geliştirmeye özellikle yatkındır.


Teşhis


Fiziki muayene esnasında ağrı genellikle kol omuz hizasından yukarı kaldırıldığında ve kol karşı omuza doğru götürüldüğünde ağrı artacaktır. Ayrıca Akromiyoklavikuler eklem dokunulduğunda hassastır. Röntgende distal klavikulada kemik kaybı görülebilir. Ultrason veya MRI taramalarının kullanımı, sıklıkla distal klavikula kemik içindeki ödemi gösterir, ayrıca ek yaralanmalar hakkında bilgi verir.


Tedavi


Dinlenme, aktivite modifikasyonu ve ağrı kesici ilaçların kullanımını içeren konservatif tedaviler birinci bsamak ve ilk yapılması gereken tedavilerdir.

Fizyoterapi; bu, omuza yönelik ağrılı hareket aralığını iyileştirmek için kullanılabilir, ancak başarısı genellikle halihazırda yaşanan ağrının derecesine ve dinlenme ve aktivite değişikliğinin de üstlenilmiş olup olmadığına bağlıdır.

Ultrason altında Enjeksiyon tedavileri; akromiyon ve distal klavikula arasındaki boşluğa lokal anestezik ve Kortizol enjekte edilebilir. Enjeksiyon şişliği ve ağrıyı azaltır. iyileşmeye yardımcı olmak için fizyoterapi öncesi yapılması egzersizlerin daha kolay yapılmasını sağlar. Bununla birlikte, yalnızca geçici bir rahatlama da sağlayabilir.


Cerrahi Tedavi


Artroskopik distal klavikula eksizyonu; Ağrı ameliyatsız tedavilere dirençliyse, genellikle ameliyat gerekir. Ameliyatın amacı, eklem içindeki herhangi bir dejeneratif dokuyu ve eklemi daha fazla tahriş edebilecek az miktarda distal klavikulayı artroskopik olarak çıkarmaktır.


Komentáře


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page