top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

EGZERSİZ, EKLEM KİREÇLENMESİNE NEDEN OLMAZ, İYİLEŞTİRİR

Yeni dünya düzeni ile birlikte yanlış beslenme alışkanlıklarının getirdiği Obezite ve çalışma koşullarından kaynaklanan hareket azlığı, ilerleyen yaşlarla ortaya çıkan Eklem Kireçlenmesi ( Osteoartit) görülme sıklığı da pek çok kronik hastalık ile birlikte gittikçe artmaktadır.

Eklem Kireçlenmesi mekanik bir aşınma ve yıpranma süreci değildir. Bilinenin aksine, eklem kireçlenmeniz varsa, yapacağınız egzersiz, dizlerinizin daha hızlı yıpranmasına sebep olmaz. Yapılan tüm bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, hafif diz eklem kireçlenmesinde, tedavi edici egzersiz eklem kıkırdağına zarar vermemektedir.

Egzersiz Yapmak, hafif ve orta düzeyde diz kireçlenmesi tedavisine katkı sağlar

Toplumda Eklem kireçlenmesi görülme sıklığı arttıkça, bu hastalığın tedavisi ile ilgili önyargılar da artmaktadır. Dizinizde eklem kıkırdağı kireçlenmesi (Osteoartrit) olduğunda, ilgili branş doktorlarının çoğu koşmamanızı ve egzersiz yapmayı bırakmanızı ister. Dizdeki sorununuzun nedeninin, mekanik yıpranma ve kıkırdakta yırtılma olduğunu düşünürler. Hastaların önemli bölümü Ekrem Kireçlenmesi yaşadığında, diz ağrılarının egzersizle daha da kötüleşeceğini düşünürler. Aslında, çoğu zaman tam tersi geçerlidir. Egzersiz yapmanın, hafif ve orta düzeyde diz kireçlenmesinin en etkili tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.


Konu ile ilgili bilgi aldığımız Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Utku Erdem Özer “Diz eklemi kireçlenmesinin mekanik sebepleri vardır. Özellikle bacaklarında ileri derecede açısal bozukluklara sahip hastalarda diz kireçlenmesi sıklıkla görüyoruz. Bunun sebebi üst taraftan gelen yüklerin diz ekleminin bir tarafında toplanıp, eklemin o bölgesindeki kıkırdağın fazla aşınmasına sebep olmasıdır. Örneğin menüsküs yırtığı nedeniyle ameliyat olup, yırtığın dikilme şansı bulunamayıp menisküsün bir bölümü veya tamamına yakını çıkarılmışsa, diz eklemi kireçlenmesi olma ihtimali yüksektir. Diz eklemini oluşturan kemiklerin eklem içi bazı kırıkları da travma sonrası oluşan diz eklemi kireçlenmesine sebep olur. Hastalarda yürüme, merdiven çıkma ve koşarken ağrılarında artma gözlemleriz. Yapılan araştırmalar, koşu sporu ve direnç egzersizleri sonrası, eklem kıkırdağı için zararlı olan kimyasalların diz eklemi içinde azaldığını göstermiştir. Aynı zamanda koşu sporunun diz eklemi kıkırdak sağlığını olumlu olarak etkilediği sonucu da çıkmıştır. Yani, eklem kıkırdağımız düzenli yüklenmeleri sevmektedir. Yine çoğu araştırma, eklem kıkırdağının yapısının egzersiz ile olumsuz olarak etkilenmediğini, diz ağrısının egzersiz ile daha iyi duruma geldiğini göstermiştir. Egzersiz ağrıyı azaltıp kuvveti artırır ve kas kaybını önler, aynı zamanda hayat kalitesini artırarak cerrahi tedaviyi geciktirebilir.” diyor ve ekliyor “Çoğu insan koşmanın, diz ekleminin kireçlenmesine ve eklem kıkırdağının yıpranıp aşınmasına neden olacağını düşünür. Sağlıklı yaşam, eğlence amacıyla koşan koşucular ve 40 yıldan uzun süredir haftada ortalama 35 kilometre profesyonel düzeyde maraton koşanlarda dahi; diz ekleminde, eklem kıkırdağı hasarı ilişkisi saptanmamıştır. Ayrıca, koşununun kas iskelet sistemi yaşlanmasının fonksiyonel yönlerini yavaşlattığı görülmüştür. Egzersiz, bozulmaya başlayan diz kıkırdağı ya da diz eklemi kireçlenmesi olan hastalar için en iyi tedavidir. Koşmakla ya da yürümekle diz kıkırdağı yıpranmaz.”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Dr. Utku Erdem Özer

Spor yaralanmaları ve spor cerrahisi, diz, kalça, ayak bileği, omuz, dirsek eklemlerinin kapalı ameliyatlarında (Artroskopik ameliyatlar) konusunda uzman olan Dr.Utku Erdem Özer; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi ve Paralimpik sporcular ve yüzme branşı sorumlusudur. Sağlık kurulundan sorumlu olan Dr.Utku Erdem Özer; 4 fizyoterapist ve 2 masör ile 20 branştan, olimpik de dahil olmak üzere 3500’ü aşkın sporcuya hizmet vermektedir.

תגובות


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page