top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Neymar Dünya Kupasına Devam Edebilecek mi?

Katar'da devam eden 2022 Dünya kupası grup maçlarında geçtiğimiz perşembe günü Brezilya ile Sırbistan ile karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın 68. dakikasında rakip futbolcudan aldığı darbe sonucu, Brezilya milli takımının yıldız oyuncusu Neymar’ın sağ ayak bileği döndü. Sakatlandıktan sonra arkadaşlarını yalnız bırakmak istemeyen Neymar yaklaşık 11 dakika daha sahada kaldı. Brezilyalı forvet, müsabakanın 80. dakikasında oyunu tamamlayamadan yerini takım arkadaşı Antony’e bıraktı.

Maç sonunda Neymar’ın sağ ayak bileğinin dış kısmında şişlik olduğu ve yürürken sektiği dikkatlerden kaçmadı.


Neymar’ın Tam Neresi Sakatlandı?Sakatlanma anındaki görüntülerden ve maç sonundaki fotoğraflarını detaylı incelediğimde Neymar’ın sağ ayak bileğinde ATFL (Ön Talo-Fibuler Bağ) adlı bağda yaralanma olduğunu söyleyebilirim. Kesin konuşmak için, Neymar’ın MR görüntüleme sonucu beklemek zorundayız.

ATFL bağı ayak bileği burkulması geçirenlerin hemen hemen hepsinde en fazla yaralanan bağdır. Genellikle izole yani tek başına yaralandığı gibi bazı vakalarda ek yaralanmalarda ortaya çıkabilir. Vücudumuzda bir yaralanma olduğunda ek yaralanmaların olup olmayacağı çoğu zaman travma anında belli olur. Travmanın şiddeti ve yaralanma anında ayak bileğinin pozisyonu gibi faktörler, ek yaralanmalar için risk oluşturur. En kötü senaryo olarak ayak bileği ekleminde kıkırdak yaralanması meydana gelmesidir, ama bu tür travmalardan sonra kıkırdak yaralanmalarını oldukça nadir görmekteyiz.

Neymar Kaç Maç Oynayamaz, Dünya Kupasına Devam Edebilecek mi?

Bunun net cevabı için, ayak bileğindeki yaralanan bağın kaçıncı dereceden yaralandığını bilmemiz gerekir. Bunun içinde MR görüntülemeye ihtiyacımız var. Elimizde Neymar’ın MR görüntüleri maalesef yok, ayrıca Neymar’ı muayene de etmedim. Sakatlanma anına ve maç sonunda izlediğim görüntülerden çıkardığım sonuç; Neymar’ın grup maçlarını kaçıracağını kesin olarak söyleyebilirim. Eğer Brezilya milli takımı elenmeyip, yoluna devam edebilirse son 16 maçlarında olmasada çeyrek finalde takımdaki yerini alacağını düşünüyorum.

Kaynaklar:


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page