top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

OP. DR. UTKU ERDEM ÖZER: “KAS, KEMİK VE EKLEM SAĞLIĞI İÇİN, DİYETİNİZDE ZEYTİNYAĞI BULUNMALI”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Utku Erdem Özer, insan ömrünün son 100 yılda iki kat artmasının; kas, kemik ve eklemlerde sorun yaşayan insan sayısını da arttırdığını söylüyor. “Sizi ideal kilonuzda tutacak diyeti seçmelisiniz” diyen Dr. Özer, sızma zeytinyağının antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeni ile diyet içinde mutlaka yer alması gerektiğini belirtiyor.

Kas, Kemik ve Eklem Sağlığımız İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

İnsan ömrü son 100 yılda ortalama iki kat arttı. Bu artışın en önemli sebebi, enfeksiyona bağlı hastalıkların başarılı tedavi yöntemlerinin öğrenilmesi sonucu oldu. Antibiyotiklerin keşfi insan ömrünü uzattı diyebiliriz. Ancak insan ömrünün uzamasının bazı dezavantajlarını da görüyoruz. Özellikle yük taşıyan omurga yapımızdaki diskler, diz ve kalça eklemlerimiz 80-90 yaşına kadar dayanıklı çıkmayabiliyor. Dünyada en çok yapılan ortopedik ameliyatların başında son 20-30 yılda diz ve kalça eklem protez ameliyatları geliyor. Tabii ki bu durum tüm insanların başına gelecek diye bir kural yok. Eklem kireçlenmesinden çoğu zaman korunmak mümkün. Öncelikli olarak şunu ifade etmeliyim ki eklem sağlığınızın iyi olması için ideal kilonuzda hatta düşük kiloda olmanız önemlidir. Belinizdeki disklere, vücudunuzun alt tarafındaki diz, kalça ayak bileği gibi eklemlerinize ne kadar az yük binerse eklemlerinizin ömrü o kadar uzun olur. Bunun için de sizi ideal kilonuzda tutacak diyeti seçmeniz önemli.

Kas, Kemik ve Eklem Sağlımız İçin Sızma Zeytinyağı ile Beslenmenin Önemi Nedir? Sağlıksız Yağlarla Beslenmek Vücudumuzda Ne Tür Hastalıklara Neden Olabilir?

Sızma zeytinyağının en önemli faydası, vücudumuzun hemen hemen her hücresinde oksijen kullanımı sonrası oluşan serbest radikalleri nötralize etme kabiliyetidir. Buna antioksidan özelliği diyoruz. Sızma zeytinyağının bir diğer özelliği ise E vitamini ve sağlıklı yağ asitlerinden zengin olmasıdır. Ayrıca eklemlerimizde oluşan, kronik enflamasyonu azaltan antienflamatuar etkisi de eklem sağlığına pozitif yönde etkisi vardır.

Beslenmenin Yanına, Bedenimizi Güçlendirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düzenli egzersiz yapmak hem beden hem ruh sağlığımız için elzemdir. Bugün şunu çok iyi biliyoruz ki düzenli egzersiz yaptığımız zaman çoğu kronik hastalığa yakalanmıyor, bunlardan dolayı ilaç kullanmak zorunda olmuyoruz. Düzenli egzersizin, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, yüksek kolesterole bağlı damar sertliği, kalp yetmezliği, kalpte ritm bozuklukları, inme, Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu biliyoruz. Haftada en az 3 saat düzenli yapılacak egzersizin, bedenimizi güçlendirmek açısından yeterli olduğu araştırmalarda da gösterilmiştir.

Sporcuların, Diyetlerinde Sızma Zeytinyağı ile Hazırlanmış Yiyecekleri Tüketmeleri Performanslarını Nasıl Etkiler?

Zeytinyağının sporcular açısından uzun bir tarihi var. Antik Yunan’da MÖ 700’lü yıllarda olimpiyat oyunları düzenleniyor ve kazananların başına zeytin ağacından yapılan zeytin çelengi takılıyordu. Zeytinyağı spor öncesi bedeni yağlamak için kullanılıyordu. Bugün de sporcular için zeytinyağının önemi büyük. Sporcularda kas yapımı ve yıkımı daha fazladır. Yani sporcunun vücudunda daha fazla serbest radikal oluşur. Sporcuların daha çok, serbest radikalleri ortadan kaldırıcı besinlere yani antioksidanlara ihtiyaçları vardır. En iyi ve kolay elde edebileceğimiz antioksidan ise sızma zeytinyağıdır. Profesyonel sporcular, yalnızca kas ve eklem sağlıkları için değil, midelerini stres kaynaklı rahatsızlıklardan korumak için polifenoller açısından zengin sızma zeytinyağı ile beslenmeye önem vermelidirler.

Op. Dr. Utku Erdem Özer

1977’de Trabzon’da doğdu. Trabzon Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Uzmanlık Eğitimi aldı. Asistanlık döneminden itibaren sporcu yaralanmaları ve spor cerrahisi ile yakından ilgilendi. 2010-2012 arasında Manus El Grubu’nda el ve mikrocerrahi deneyimi edindi. Koşu, yüzme ve bisiklete olan ilgisi nedeniyle koşu ve triatlon yarışlarına katılıyor. 10 kez half-ironman, 2 kez ironman mesafe yarışını tamamladı. 2016-2018 arasında Türkiye Triatlon Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sağlık Kurulu üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesidir.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page