top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Dizde Plika Sendromu

plika sendromu nedir


İçindekiler


Plika sendromu, dizinizin iç tarafında normalde bulunan bir dokunun yaralanma veya aşırı kullanım nedeniyle kalınlaşması sonucu diz ağrısı oluşturan bir durumdur.

Teşhis bazen zor olabilir, ancak diz ağrınızın kaynağı bu ise kolayca tedavi edilebilir.

Plika nedir ve ne işe yarar?


Plika, diz ekleminizi koruyan eklem kapsülünün katlantısıdır. Çoğu insanın dizinde dört çeşit plika vardır. En sık olan diz kapağının iç yan tarafındaki medial patellar plikadır. Bu normalde ağrı yapmayan ve hemen hemen her insanda bulunan plika tahriş olup, kalınlaşınca, dizin ön tarafında ağrı oluşturmaya başlar. Buna plika sendromu denir.

Medial plika sendromu nedir?


Plika sendromuna medial plika sendromu da denir. Bunun nedeni, etkilenen plikanın dizin ortasında (medial) yer almasıdır.Plika sendromu kimleri etkiler?


Plika sendromu, özellikle koşan veya bisiklete binen sporcular arasında yaygındır. Bununla birlikte, düşme, araba kazası veya bir diz travması sonucu da olabilir.

Plika sendromu ne kadar yaygındır?


Yapılan bilimsel çalışmalara göre, nüfusun yaklaşık %10'unda plika sendromu oluşur. Ancak bulguları diğer diz problemleri gösteren durumlarla çok fazla benzerlik gösterdiğinden plika sendromunun her zaman teşhis edilmediği düşünülür.

Plika sendromu vücudumu nasıl etkiler?


Plika sendromu olan kişilerde genellikle diz ön ağrısı ve dizin ön ve iç tarafına sınırlı şişlik olur. Plika sendromu ilerlemişse takılma hissi de yapabilir.

Bir yaralanma plika sendromuna neden olabilir mi?


Evet. Plika sendromu, araba kazasında olduğu gibi dizinizi ön panele çarpma sonucunda, ayağınız kayıp yere dizinizi vurma sonucu olduğu gibi kaza sonucu ortaya çıkabilir.Plika sendromunun belirtileri nelerdir?

plika sendromu belirtileri

Plika sendromu olan kişilerde ön diz ağrısı vardır. Diğer yaygın plika sendromu semptomları şunları içerir:

 • Dizde şişlik

 • Dizinizi bükerken veya uzatırken bir tıklama sesi.

 • Merdiven çıkarken, dizinizi bükerken, çömelirken ağrı artar.

 • Uzun süre oturma pozisyonda dizin bükülü kalma nedeniyle ağrıya bağlı uzun süre oturamama.

 • Diz kapağınızın iç yan tarafında elinizle hissedebileceğiniz sert bantsı yapı.

Plika sendromu nasıl teşhis edilir?


Detaylı fizik muayene sonrası plika sendromundan şüphe edilir. Genellikle ayırıcı tanı için MR görüntüleme gerek duyulur.


Plika sendromu nasıl tedavi edilir?

plika sendromu tedavisi
Ameliyat Dışı Yöntemler

Çoğu durumda, plika sendromu ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilir.


 • Dinlenme: Aktivitelere ara vermek ya da azaltmak ile tedaviye başlanır

 • Buz veya soğuk kompres uygulamak: Dizinize buz uygulamak ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Günde 3 defa 20 dakika buz 1 saat ara şeklinde uygulayabilirseniz. Soğuk uygulamak ağrı kesici kullanma ihtiyacınızı önemli miktarda azaltır.

 • İlaç tedavisi: Doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanarak hem plikadaki enflamasyonu baskılamış olursunuz hem de ağrınız azalır.

 • Egzersiz tedavisi: 2 ana kas grubuna yönelik uygulamaları içerir.

 • Kuadrisepsinizi güçlendirmek için egzersizler: Kuadrisepsleri zayıf olan kişilerin plika sendromu geliştirmesi daha olasıdır. Kuadrisepsinizi hedef alan egzersizler riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 • Hamstring esnetmeleri: Hamstring kaslarınız çok sıkıysa, diz ekleminiz siz farkında olmadan katlı pozisyonda durur, bu da dizin önündeki baskıyı artırır.. Hamstringlerinizi gevşeten esneme hareketlerinin plika sendromunun tedavisinde faydası vardır.


Plika Sendromunun Tedavisinde Kortizol enjeksiyonu


Kendi pratiğimde ultrason altında yaptığım plika enjeksiyonlarından oldukça iyi sonuçlar alıyorum. Burada amaç kalınlaşmış plikanın içine kortizol injeksiyonu yaparak plikayı inceltip ağrı ve takılmayı engellemektir.

Plika sendromu Ameliyatı


Cerrahi olmayan tedaviler yardımcı olmazsa, kapalı ameliyat ile plika çıkarılır. Bu işlem kapalı olarak artroskopik teknik ile dizinize küçük iki kesi yapılır, bir kesiden kamera yerleştrilerek görüntü ekrana yansıtılır. Öteki kesiden ise küçük cerrahi aletler yerleştirilir. Plika tama yakın çıkarılır.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page