top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Biceps Tendinit Nedir? Belirtileri ve Ameliyatıbiceps tendinit

Biceps tendinit, omuzun ön tarafında hissedilen ağrı ile karakterize bir durumdur. Özellikle omuzun rotator kaf tendonlarından biri olan subskapular tendonunun yırtıkları ve omuzun sıkışma sendromu ile birliktelik gösterir.


Omuzun önünde ağrı ve kolda güçsüzlük, biceps tendinitinin en yaygın bulgularıdır. Genellikle dinlenme ve ilaç tedavisine yanıt vermekle birlikte, bazı durumlarda ultrason altında kortizol enjeksiyonu gerekebilir.


İnatçı ağrı durumunda, kapalı omuz ameliyatı ile yani omuz artroskopisi ile yapılabilen Biceps Tendinit Ameliyatı kaçınılmaz olur.


İçindekiler:


Biceps Tendinit Nedir?


Biceps Tendiniti Nedir?

Biceps tendinit, biceps tendonunun uzun başının omuz eklemine girmeye başladığı veya omuz eklemi içinde bulunduğu bölümdeki yerde olur. Özellikle Biceps tendiniti terimi genel bir terim olup biceps tendonunda oluşan değişiklikler zamanla aşağıdaki sıralama ile olabilir;


 • Biceps tendonun kendisinde ve -veya kılıfında enflamasyon-iltihap.

 • Biceps tendonunda tahriş olması.

 • Biceps tendonunda kısmi yırtıkların olması.

 • Biceps tendonunun omuzun ön bölgesinden geçtiği oluktan çıkması, çıkıp girmesi.

 • Biceps tendonun kopması.


Biceps Tendinit Neden Olur?

Biceps tendiniti sıklıkla omuzun diğer hastalıkları ile birlikte olur. Bunlar;


 • Omuzun sıkışma sendromu

 • Rotator kaf yırtıkları (özellikle subskapular tendon yırtıklar)

 • Bicipital oluğun daralması.


Çoğu durumda, biceps tendonundaki hasar, normal aktivitelerden kaynaklanır. Yaşlandıkça vücudumuzda bulunan tendonlar normal günlük yaşam aktivitelerinde yıpranarak, yavaş yavaş zayıflar ve iyileşme kapasiteleri, düşer.


Tendon dejenerasyonu da dediğimiz bu bozulma, aşırı kullanımla daha da kötüleştirilebilir.

Günlük hayatta özellikle kolumuzu baş üstüne getirmek gibi yaptığımız birçok hareket biceps tendonunda aşırı kullanım hasarına neden olabilir.


Spor aktiviteleri- özellikle yüzme, tenis, basketbol ve voleybol gibi tekrarlayan baş üstü hareketleri gerektiren aktiviteler, biceps tendiniti için risk oluşturur.


Biceps Tendinit Belirtileri Nelerdir?

Biceps tendinitinde sıklıkla omuzun ön kısmında ağrı ön plandadır. Bazen tendonun oluğundan çıkıp girmesini de hastalar hissedebilir.


 • Omuzun ön tarafında baş üstü kaldırma veya hareketle kötüleşen ağrı veya hassasiyet

 • Omuzun ön ve-veya yan tarafından aşağıya dirseğe doğru inen ağrı.

 • Omuzda bazı hareketlerde çatırtı sesi veya çatırtı hissi ve bu esnada ani ağrı oluşup ağrının hemen geçmesi.


Bu belirtiler, Biceps Tendinit'in varlığını düşündüren işaretlerdir. Ancak, kesin teşhis ve tedavi için iletişim sayfasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Biceps Tendiniti Teşhisi Nasıl Konulur?

Omuz muayenesi sonrası omuz ultrasonu ile biceps tendiniti tanısı konulabilir. Eğer muayene esnasında başka bir sorundan şüphelenilirse omuzun MR görüntülemesi gerekebilir.


Ayrıca MR görüntüleme ile biceps tendinitine sık olarak eşlik rotator kaf tendon yırtığı ve omuz impingment-sıkışma sendromu gibi durumlar anlaşılır.


Biceps Tendinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer biceps tendonunun bütünlüğünde sorun yoksa, biceps oluğundan (bicipital sulcus) girip çıkmıyorsa bir başka deyişle mekanik sorun yok ise; biceps tendiniti tedavisine öncelikli olarak basitten başlamak uygun olacaktır.


Biceps Tendinit Ameliyatsız Tedavisi

Biceps tendiniti, problemi yaşayanlar ve Ameliyat için çekincesi olanlar için ameliyat gerektirmeyen tedavi seçenekleri arasında şunlar bulunmaktadır:


Koruma:

İyileşme yolunda ilk adım, ağrıya neden olan aktivitelerden kaçınmaktır.


Soğuk uygulama

Şişme ve ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez 20-30 dakika buz uygulaması yapıp 1 saat ara verdikten sonra tekrar 20-30 dk buz şeklinde yapabilirsiniz. Ayrıca direkt cilde buz uygulamayın, cildinizde buz yanığı oluşabilir. Bunu önlemek için buz torbası ile cildiniz arasına kâğıt mendil, kumaş parçası koyun.


İlaç tedavisi

Doktorunuza danışarak ağrı kesici kullanmak tendon kılıfındaki iltihabı azaltabilir.


Tendon kılıfına ultrason altında kortizol enjeksiyonu:

Kortizol gibi steroidler çok etkili ağrı kesici, ödem giderici ilaçlardır. Tendonun kılıfına kortizol enjekte etmek ağrıyı hafifletebilir. Bu işlemin uygulanması esnasında ultrasonun kullanılması tedavinin etkinliğini artırır.


Fizik tedavi

Fizik tedavi, biceps tendinitinin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Fizyoterapistler, hastanın hareket açıklığını ve kas kuvvetini artırmak için özel egzersiz programları ve manuel terapi teknikleri uygularlar.


Bu egzersizler, omuz ve dirsek stabilizasyonunu geliştirerek biceps tendonunun iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.


Biseps tendonu çevresinde sıvı artışı tedavisi


Biceps tendonu çevresinde sıvı artışı, bölgedeki iltihaplanmayı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan bir tedavi seçeneğidir.


Bu işlem sırasında, doktorunuz bir iğne aracılığıyla biceps tendonunun etrafındaki bursa veya eklem boşluğuna kortikosteroid veya PRP gibi anti-enflamatuar ilaçları enjekte eder.


Bu tedavi genellikle ağrının hafifletilmesine ve hastanın fonksiyonel seviyesini artırmasına yardımcı olur.

Biceps Tendiniti Ameliyatı

Genellikle 3 ay ameliyat dışı yöntemler denenir. Eğer başarılı olmaz ise ameliyat kararı alınır. Yani ameliyatsız tedaviler ile biceps tendinit düzelmiyorsa, kamera ile yapılan ve sadece 2-3 tane 1 ‘er cm’lik kesiler ile yapılabilen omuz artoskopisi ameliyatı ile biceps tendiniti tedavi edilir. 


Omuzda tendon yırtıkları, omuzun sıkışma sendromu gibi başka omuz problemleri varsa biceps tendiniti ameliyat dışı yöntemlere cevap vermesi zordur. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden ameliyat kararı almak daha doğru olur.


Biceps tendonunun omuz eklemine yakın bir bölgede oluk benzeri yapıdan geçer. Buna bicipital sulcus denir. Bu olukta oluşan darlıklar biceps tendonun zarar görmesine yol açabilir.

Şayet biceps tendinit sebebi bu oluktaki sorunlar ise ameliyat dışı yöntemlerden cevap alınma olasılığı düşüktür, böyle bir saptanırsa hızlıca ameliyat planlanmalıdır.


Biceps tendiniti ameliyatı artroskopik olarak yapılır. Artroskopi sırasında, omuz ekleminize artroskop adı verilen küçük bir kamera yerleştirir. Bu kamera ile görüntü sağlanırken, minyatür cerrahi aletler ile işlemler gerçekleştirilir.


Biceps Tendinitinde Hangi Ameliyatlar Yapılır?

Temel olarak 2 çeşit biceps tendon ameliyat vardır. Her iki ameliyatta kapalı olarak yapılabilir. Bu iki ameliyat:

 1. Biceps tenodez ameliyatı

 2. Biceps tenotomi ameliyatı


Biceps Tenodez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Omuz artroskopisi esnasında biceps tendonu muayene edilir. Şayet tendon hasarlı, incelmiş ve tendona müdahale edilmediğinde ağrı üretmeye devam edeceği düşünülür ise biceps tenodez ameliyatı gerçekleştirilir.


Ameliyatta biceps tendonunun hasarlı kısmı çıkarılır veya hasarlı kısımdan kesilir. Kalan tendon ise üst kol kemiğine (humerus) ucunda ipler olan vidalar ile bağlanır.


Bu ameliyata biceps tenodez ameliyatı denir. Bicepsin ağrılı kısmının çıkarılması biceps kaynaklı ağrıları giderir.


Tendon da kemiğe bağlandığı için de normal fonksiyonunu yapmaya devam eder. Güç kaybı neredeyse olmaz. Özellikle sporcu ve 60 yaş altı hastalarda bu biceps tenodez ameliyatı tercih edilir.


biceps tendon ağrısı

Görselde Biceps Tenodez Ameliyatını Görmektesiniz: biceps tendonu kesilip üst kol kemiğine tekrar bağlanmış.


Biceps Tenotomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Biceps tendon sorunlarının tedavisinde yapılan başka bir ameliyat ise biceps tenotomi ameliyatıdır.

Bu ameliyatta da tendon sorunlu yerden kesilir, ancak tenodez ameliyatında olduğu gibi kemiğe bağlanmaz. Adeta kesilip bırakılır. Sanılanın aksine kol gücünde ciddi bir düşüşe sebep olmaz.


Biceps tenotomi ameliyatından sonra bazı hastalarda biceps kası kolda yumurta şeklinde toplanarak, kozmetik sorun oluşturabilir. Bu duruma temel reis pazısı (pop-eye deformitesi) denir.


Biceps Tendiniti Fizik Tedavi ile Geçer Mi?

Özellikle deneyimli fizyoterapistin uygulayacağı manüel terapi ve uygun egzersiz programı ile kalıcı olarak biceps tendinitinden kurtulmak mümkündür.


Egzersizlerin şiddeti arttırılırken ya da tendona yüklenmeye başlayınca ağrı oluşması durumunda ultrason eşliğinde yapılacak kortizol iğnesi, fizyoterapiyi kolaylaştırıp iyileşmeyi hızlandıracaktır.


Biceps Tendinit Egzersizleri - Hangi Egzersizler İyi Gelir?

Aşağıdaki egzersizleri fizyoterapist eşliğinde yapmanız idealdir. Ancak kendi başınıza yapabilirsiniz dikkat etmeniz gereken egzersizleri yaparken ağrı olmaması gerekir.


 • Biceps curl

 • Biceps germe

 • Omuz fleksiyonu

 • Omuz iç rotastonu

 • Omuz dış rotasyonu

 • Ön kol supinasyon ve pronasyon egzersizleridir.


Sonuç

Biceps tendiniti; bireylerin günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen oldukça sık görülen omuz ağrısı nedenlerinden biridir. Biceps tendinit sıklıkla omuz ekleminde başka bir sorun ile birliktelik gösterir.


Ayroca Biceps tendiniti tanısı titizlikle konulurken omuzda başka sorunlar var ise biceps tendinitinin tedavisine karar vermede bu sorunların ne olduğunu bilmek önemlidir.


Erken teşhis ve uygun ameliyat dışı müdahaleler ile biceps tendinitinin neden olduğu ağrılar, giderilebilir. Ancak durum ilerlemişse cerrahi müdahale de gerekebilir.


Biceps tendinitinin tedavisi ameliyat olarak planlanmış ise hangi ameliyatın size uygun olduğunu Op. Dr. Utku Erdem Özer ile birlikte karar verebilirsiniz.


Makalemi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya göz atabilirsiniz.


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page