top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Ayak Bileği Sıkışma (Impingment) Sendromu


Ayak bileği, vücudumuzdaki hemen hemen tüm eklemler gibi anatomik mimarinin harika bir örneğidir. Son derece dayanıklı bir menteşe gibi çalışan bir eklemdir. Ayak bileği hem güçlü hem de stabil olmalıdır çünkü yürüdüğünüzde vücut ağırlığınızın %150;sini taşırken koştuğumuzda bu ağırlık vücut ağırlığınızın %800;üne yükselir.

Tıpkı diğer anatomik yapılar gibi, ayak bileği de zaman zaman bozulmaya maruz kalabilir. Bazen tekrarlanan ayak bileği sıkışmalarına sebep olan hareketlerin sık yapılması (futbol, bale gibi sporlarda) veya yapısal sıkışmaya yol açabilen anatomik farklılıklar, ayak bileği sıkışma sendromuna yol açıp; ayak bileği ağrısına ve ayak bileğinin fonksiyonlarını engelleyen durumlara neden olabilir.

Ayak bileği sıkışma sendromu iki çeşit olur;


 1. Anterior (ön) ayak bileği sıkışma sendromu

 2. Posterior (arka) ayak bileği sıkışması (genellikle os trigonum sendromu ya da arka ayak bileği impingment sendromu olarak bilinir)Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromu Nedir?


Ayak bileğinin ön tarafında ağrı ve ayak bileği hareket kabiliyetinin (dorsifleksiyon) azalması ile karakterize bir durumdur.Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


 • Ayak bileğinin ön tarafında ağrı

 • Ayak bileğinin ön tarafında şişlik

 • Ayak bileğini yukarı doğru bükme sırasında (dorsifleksiyon) ayak bileğinin önünde ağrı ve bu harekette (ayak bileği dorsifleksiyonu) kısıtlanma


Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromunun Sebebi Nedir?


Ayak bileği sıkışma sendromunun en yaygın nedeni aşırı kullanımdır. Ayak bileği sıkışmasının en yaygın nedeni aşırı kullanımdır. Başka bir deyişle, küçük ama sürekli tekrarlanan ayak bileği burkulmaları gibi travmalarda ayak bileği ekleminin ön kısmı sürekli mikro travmaya maruz kalarak, ayak bileği ekleminin ön kısmında yara dokusu oluşumu, iltihaplı yumuşak doku sıkışması, stres kırıkları veya ayak bileği ekleminin önünde oluşan kemik çıkıntıları oluşur. Bunlarda ayak bileği önünde sıkışmaya sebep olur.

Sık ayak bileği burkulmaları ve bunun sonucunda ortaya çıkan kronik ayak bileği instabilitesi, genellikle ön ayak bileği sıkışması ile ilişkilidir.Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromu En Sık Kimlerde Görülür?


Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromu en sık futbolcu ve dansçılarda görülür. Hatta Anterior ayak bileği sıkışma sendromunun ismi futbolcu ayak bileğiydi. Ancak ayak bileğinin ön kısmını sıkıştırıcı hareketleri sık yapan herkes Anterior ayak bileği sıkışma sendromu açısından bir adaydır.Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromunun Teşhisi Nasıl Konulur?


Ayak bileğinin detaylı fiziki muayenesinden sonra röntgen Bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme ile Anterior ayak bileği sıkışma sendromu tanısı konulur.Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?


Ameliyat Dışı yöntemler:
 • Fizyoterapi, egzersizlerin düzenlenmesi

 • Ultrason altonda Kortizol iğnesi uygulaması: Kemiksel sıkışmanın olmadığı sadece yumuşak doku sıkışmasında etkili olur.Anterior (Ön) Ayak bileği Sıkışma Sendromunun Ameliyat ile Tedavisi


Ameliyat dışı yöntemler ile hastanın ağrıları geçmezse, ameliyat planlanır. Anterior ayak bileği sıkışma sendromun ameliyatı kapalı olarak yapılır.


Konu ile alakalı Omuz Sıkışma Sendromu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya göz atabilirsiniz.

Comentarios


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page