top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Akromiyoklaviküler Eklem Kireçlenmesi


İçindekiler


Akromiyaklaviküler Eklem Nedir?


Akromiyoklaviküler veya AC eklem, omuzda iki kemiğin birleştiği bir eklemdir. Bu kemiklerden biri köprücük kemiğidir. İkinci kemik, aslında, aynı zamanda omuz ekleminin bir parçasını oluşturan omuzun arkasındaki büyük kemik olan kürek kemiğinin (skapula) bir parçasıdır. Omuz ekleminin klavikula ile eklemleşen kısmına akromiyon denir. Sonuç olarak, köprücük kemiğinin akromiyonla birleştiği yere Akromiyoklaviküler eklemi denir. Vücuttaki çoğu eklemde olduğu gibi kemiklerin birleştiği yerde iki kemik arasında kıkırdak vardır, bu da kemiklerin birbirleri üzerinde hareket etmelerini sağlayan dokudur.


Akromiyaklaviküler Ekleminde Ne Tür Hastalıklar Oluşur?Akromiyoklaviküler eklemin başına gelebilecek birçok şey vardır, ancak en yaygın durumlar artrit, kırıklar ve ayrılmalardır. Artrit, esas olarak kemiklerin düzgün hareket etmesini sağlayan pürüzsüz kıkırdağın aşınması ve yıpranması olan eklemdeki kıkırdak kaybı ile karakterize bir durumdur. Vücuttaki diğer eklemlerdeki artrit gibi, özellikle aktivite ile ağrı ve şişlik ile karakterizedir. Zamanla, eklem yıpranabilir ve çevresinde kireçlenme dokuları (osteofit) oluşturarak büyüyebilir. Bu osteofitler artritin bir işaretidir ama nadiren ağrı oluştururlar. Etkilenen kolunuzla diğer kola doğru uzanmak, Akromiyoklaviküler eklemindeki artriti şiddetlendirir. Akromiyoklaviküler eklem aşınması ve yıpranması, ağırlık kaldırıcılarda, özellikle de bench press yapanlar arasında yaygındır.


Osteoliz

Ağırlık kaldıranlarda, Akromiyoklaviküler eklemindeki artritin özel bir adı vardır; osteoliz.


Akromiyoklaviküler Ekleminin Artriti Nasıl Tedavi Edilir?

Kıkırdak eklemden ayrıldığında, onu değiştirmenin bir yolu yoktur. Sonuç olarak, artriti tedavi etmenin bir yolu, durumu kötüleştirmemek için aktivitelerinizi değiştirmektir. Bu, faaliyetlerden tamamen vazgeçmek anlamına gelmez, ancak belirli aktiviteleri daha az sıklıkta veya daha az yoğunlukta yapmak anlamına gelebilir. Örneğin, halterciler tam bir bench press yapmak yerine hareketin ¾ yapabilir veya pektoralis kaslarını (bench press ile güçlendirilen kas) çalıştırmak için Akromiyoklaviküler eklemi çok daha az zorlayan başka egzersiz seçebilirler.

AC ekleminin artritini tedavi etmenin diğer yolları arasında buz ve ilaç kullanımı bulunur. Ekleme buz uygulanması eklemdeki ağrı ve inflmasyonu azaltır. Eklem ne kadar çok ağrırsa o kadar fazla buz kullanılması önerilir. Buz özellikle atletik faaliyetlerden sonra uygulanmalıdır veya eklem çok ağrıyorsa, buz günlük veya iki saatte bir uygulanmalıdır. Buz, bir buz torbası kullanılarak veya eklemlere buz küpleri ile masaj yapılarak 20 ila 30 dakika boyunca doğrudan eklem üzerine uygulanmalıdır. Eklem nispeten küçük olduğu için buz masajı çok etkili olabilir ve suyla doldurulmuş ve dondurucuya yerleştirilen kağıt bardaklar ile etkilenen ekleme masaj yapmak sureti ile uygulanabilir.

Ayrıca doktorunuza danışarak ağrı kesici ve NSAİ ilaçlar kullanabilirsiniz.


Tedaviler İşe Yaramazsa Ne Yapılabilir?

Ultrason Altında Akromiyoklaviküler Ekleme Kortizol İnjeksiyonu

Dinlenme, buz, ilaç ve aktivitenizi değiştirmek işe yaramazsa, bir sonraki adım kortizon iğnesidir. Özellikle ultrason altında ekleme yapılan kortizol injeksiyonu ağrıyı ve şişmeyi kalıcı olarak giderir, ancak kalıcı etkisi tahmin edilemez ve hastalığı tamamen ortadan kaldıramayabilir. Ameliyat düşünülmeden önce genellikle bir veya iki defa kortizol iğnesi yapmak gerekebilir.

Bu tedaviler işe yaramazsa ameliyat düşünülebilir. Ağrı, kemiklerin uçlarının birbirine temas etmesinden kaynaklandığı için tedavi aslında köprücük kemiğinin ucunun bir kısmının çıkarılmasıdır.

Akromiyoklaviküler eklemi, eklemi oluşturan kemiğin bir kısmı olmadan da fonksiyonları çok etkilenmeyen vücuttaki birkaç eklemden biridir.

Ameliyat artroskopik teknik kullanılarak birkaç küçük kesi ile yapılır. Çoğu durumda hasta kol askısı takarak ameliyatla aynı gün veya ameliyatın ertesi günü eve gidebilir. Dikiş yaraları yaklaşık bir hafta sonra iyileşir ve hemen omuz hareketlerine başlanır. Tam harekete geçmek yaklaşık dört ila altı hafta kadar sürebilir. Omuzun gücünün eski hale dönmesi birkaç hafta daha fizyoterapi gerektirebilir.

İyileşme birçok faktöre bağlı olarak değişkendir, ancak çoğu hasta üç ay içinde tam aktiviteye geri döner.


Akromiyoklaviküler Eklem Cerrahisinin Sonuçları Nelerdir?


Çoğu hasta bu ameliyattan sonra ağrısı tamamen geçer. Ameliyat olanların yaklaşık yüzde 95'i yaralanma öncesi aktivite ve spor seviyelerine döner. Hatta ameliyat öncesine göre daha aktif olurlar.


留言


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page