top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Troklear Displazi


İçindekiler

Troklear Displazi Ne Demektir?


Diz kapağımız diz ekleminde uyluk kemiğinin alt ve ön tarafı ile eklem yapar. Diz kapağının (patella) uyluk kemiği ile eklem yaptığı bu yapıya Troklear oluk adı verilir. Troklear oluğun normalde şekli V harfi şeklindedir.

Troklear Displazi olan hastalarda ise V şekli düz olmaya yakın hatta bazı hastalarda ters V şeklindedir. Sonuç olarak troklear oluğun derinliği azalmıştır. Diz kapağı normal oluktan kayarken düzgün bir şekilde kayamayacaktır. Diz kapağı ile oluk arasında anormal bir temas olacaktır. Bu durum diz kapağının yerinde durmasında sorunlara yer açarak; diz kapağının altındaki kıkırdak yüzeyde, trokelar oluktaki kıkırdak yüzeyde aşınmalara, hatta diz kapağı çıkığı ile sonuçlanabilecek patellar instabilitelere yol açar.


Troklear Displazi Nasıl Bulguları Olur?

  • Ön diz ağrısı: Özellikle çömelirken ya da merdiven inip çıkarken dizin önünde diz kapağının arkasında hissedilir.

  • Diz kapağında instabilite ve diz kapağı çıkığı: dizinizi özellikle bükmeye başladığınızda 30 derece ile 45 derece arasında diz kapağı dizin dışına doğru çıkmaya başlar, bazen çıkar bazen ise dışa doğru anormal bir hareket yapar ama çıkmaz, buna instabilite bulgusu denir.


Troklear Displazi tanısı Nasıl Konulur?


Detaylı fizik muayene ve röntgeni BT ve MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri ile trokelar displazi tanısı konulur. Bu görüntüleme yöntemleri ile diz kapağının yüksekte olup olmadığı, eşlik eden kıkırdak dokusunda hasar olup olmadığı kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında açısal bir sorun olup olmadığı var ise ameliyat gerekip gerekmediği gibi soruların da cevapları bulunmuş olur.


Troklear Displazi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Troklear displazisi olan çoğu hastanın tedaviye ihtiyacı olmaz. Bu grup hastanın troklear displazi tanısı başka bir sebep ile çekilen diz MRI’ları sonucu konulur.

Ağrı ve instabilite bulguları az olan hastalarda öncelikli olarak fizyoterapist gözetiminde egzersiz ile diz, kalça ve karın kaslarının (core) güçlendirilmesi, kaslarda gerginlik kısalık var ise onların giderilip diz kapağının dengesinin sağlanması gerekir. (hemostasis)


Troklear Displazinin Ameliyat ile Tedavisi:

Troklear displazisi olan hastaların ameliyat ile tedavisine karar vermeden önce radyolojik olarak detaylı ölçümler yapılmalı ve sorun ortaya konulup ona göre ameliyatta çözüm üretilmelidir.


Trokleoplasti Ameliyatı:

Trokleoplasti ameliyatı, anormal olan troklear oluğun şeklinin normal oluğa çevrilmesi işlemidir.

  • Uyluk kemiği ile kaval kemiğinin arasındaki açı bozulmuş ise açı düzeltici ameliyatlar yapılır. Bu ameliyatlar hakkında ayrıntılı bilgi için linki tıklayabilirsiniz: https://www.utkuerdemozer.com/page/hto-ve-dfo

  • Diz kapağını yerinde tutan en önemli bağ olan medial patellafemoral bağ kopmuş ise bu bağın yeniden oluşturulması ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyata medial patellafemoral bağ rekonstrüksiyon (mPFL rekonstrüksiyonu) ameliyatı diyoruz. Bu ameliyatla ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, bu linki tıklayabilirsiniz:

  • Eğer diz kapağının kavak kemiğine bağlandığı yerde çok fazla bir yer değişimi var ise bunu düzeltici ameliyat gerekir. Bu ameliyata Fulkerson osteotomisi diyoruz.


Trokleoplasti Ameliyatı:


Trokleoplasti ameliyatı, anormal olan troklear oluğun şeklinin normal oluğa çevrilmesi işlemidir. Troklear displazisi olan hastaların çok az bir kısmına bu ameliyatı yapmak gerekebilir. özellikle şiddetli troklear displazisi olan hastalarda trokleoplasti ameliyatını yapmak gerekebilir. Oldukça zor ve deneyim isteyen bir ameliyattır.


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page