top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Ters Omuz Protezi


İçindekiler

Ters omuz protezi de aynı total omuz protezi gibi omuz ekleminde artroza (kıkırdak aşınması, kireçlenme) bağlı ciddi ağrısı ve hareket kısıtlanması olan hastalarda ağrıyı geçirmek, eklem hareket açıklığını yeniden sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan bir omuz protezi modelidir.

ters omuz protezi

Hangi Hastalara Ters Omuz Protezi Ameliyatı Yapılır?


Ters omuz protezi ameliyatı yapılan hastalarda omuzdaki artroza ilave olarak omuzu hareket ettiren ve rotator manşet adı verilen kasların yırtılması da söz konusudur. Bu duruma rotator manşet artropatisi adı verilir. Bu kasların yırtık olması hem ağrıya hem de omuz hareketlerinde belirgin bir kısıtlanmaya neden olur. Ters omuz protezinin tasarımı bu kasların görevinin protez tarafından yerine getirilmesini sağlar ve hastaların hem ağrısının geçmesi hem de omuz hareketlerindeki kısıtlanmayı ortadan kaldırmak için uygulanır. Ters omuz protez ameliyatı kol kemiğinin (humerus) üst ucunda kırıkla birlikte rotator manşet artropatisi olan hastalarda da uygulanır.


Geleneksel Omuz Protezi ile Ters Omuz Protezi Arasındaki Fark Nedir?


Geleneksel omuz protezi, omuzun normal anatomisini taklit eder: omuz yuvasına (glenoid) plastik bir "kap" takılır ve üst kol kemiğinin (humerus) üstüne metal bir "top" takılır. Ters omuz protezinde ise yuva ve metal bilye ters yerde konumlandırılır. Metal top yuvaya sabitlenir ve plastik kap humerusun üst ucuna sabitlenir.

Kolun hareket ettirilmesi için farklı kaslara ihtiyaç duyulduğundan, manşet yırtığı artropatisi olan kişilerde ters total omuz protezi daha iyi sonuç verir. Sağlıklı bir omuzda, rotator manşet kasları, hareket açıklığı sırasında kolun konumlandırılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Geleneksel omuz protezi, düzgün çalışması için rotator manşet kaslarını da kullanır. Büyük bir rotator manşet yırtığı ve manşet yırtığı artropatisi olan bir hastada bu kaslar artık işlev görmez. Ters total omuz protezi, kolu çalıştırmak ve konumlandırmak için rotator manşet yerine deltoid kasına dayanır.

Aşağıdaki durumlarda ters toplam omuz değişimi önerilebilir:

  • Tamiri mümkün olmayan tamamen yırtılmış rotator kaf

  • Rotatıor kaf artropatisi

  • Başarısız olan önceki bir omuz protez uygulaması


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page