top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Hyaluronik Asit Enjeksiyonu - Dize Hyaluronik İğnesi


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu


Hyaluronik asit enjeksiyonu, diz eklemindeki ağrıyı ve iltihabı azaltmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir.


Diz ağrısı, her yaştan insanı etkileyebilen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir problemdir. Kireçlenme, menisküs yırtığı, romatoid artrit gibi birçok faktör diz ağrısına yol açabilmektedir.


Ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi ve egzersiz gibi çeşitli tedavi yöntemleri mevcut olsa da, bazı durumlarda bu yöntemler yeterli olmayabilir. Hyaluronik asit enjeksiyonu, bu gibi durumlarda kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.


İçindekiler:Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit; eklem içindeki yumuşak dokuda bulunan sinovia hücrelerin ürettiği eklem sıvısının en önemli doğal bileşenlerinden biridir. Hyaluronik asit aynı zamanda eklem kıkırdağının da ana bileşenidir.


Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Kayganlık: Hyaluronik asit eklem sıvısının akışkanlığını azaltır (viskoz) ve eklem sıvısının kayganlığını artırır. Bu iki etkisi ile hyaluronik asit eklem kıkırdağındaki sürtünmeyi dolaysıyla aşınmayı azaltır.


Şok emilimi: Hyaluronik asiti, eklemlerde şok emici ve yağlayıcı bir madde gibi düşünebilirsiniz. Hyaluronik asitin bu etkisi ile eklemleriniz hareket ederken, kıkırdak kaplamanın birbiri üzerinde pürüzsüz şekilde, aşınmadan kaymasını sağlar.


Eklem kireçlenmesi olanların eklem sıvısında Hyaluronik asit miktarı azalır. Bu da daha fazla kıkırdak aşınması demektir.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Nedir?

Eklem kayganlaştırıcı sıvı iğnesi, jel iğnesi de de denilen hyaluronik asit iğnesi bir nevi eklemlerin yağlanmasıdır. Eklem kireçlenmesinde azalmış eklem içi hyaluronik asit, yapay hyaluronik asit iğnesi ile ekleme iğne yolu ile girilip takviye edilmektedir. Buna viskosuplementasyon, hyaluronik asit enjeksiyonu denir.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Nasıl Etki Eder?

Eklem içine yapılan hyaluronik asit eklemi yağlayarak, sürtünmeyi ve aşınmayı geçici de olsa durdurur.


Hyaluronik asitin bir diğer faydası, eklem kireçlenmesinde eklemde artan anti-inflamatuvar etkisidir. Ayrıca Hyaluronik asit, eklem kıkırdağı için zararlı olan, eklem kireçlenmesinde eklem içinde artan enflamatuvar proteinlere bağlanarak, onların etkisini nötralize eder.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Hyaluronik asit enjeksiyonu, steril ortamda klinik ortamında yapılır. Eklem çevresi batikon ile steril edildikten sonra iğne yardımı ile ekleme girilir, artmış eklem içi sıvısı var ise bu sıvı boşaltılır, daha sonra hyaluronik asit eklem içine verilir.


Ben kendi kişisel pratiğimde ekleme verdiğim ilacın doğru yere ulaştığından emin olmak için tüm eklem içi enjeksiyonları yaparken ultrason kullanıyorum.


Hyaluronik Asit İğnesi Hangi Eklemlere Yapılır?

Hyaluronik asit enjeksiyonun en çok diz eklemine uygulanır. Diz ekleminin yanı sıra; kalça, ayak bileği, omuz, dirsek ve el bileği gibi büyük eklemlere de hyaluronik asit iğnesi uygulanabileceği gibi, el ve ayakta bulunan küçük eklemlere de yapılabilmektedir.


Ancak diz dışındaki eklemlere uygulama esnasında ultrason gibi görüntüleme yöntemi ile yapılması daha uygun olur.


Hyaluronik Asit Tedavisi

Hyaluronik asit iğneleri eklem kireçlenmesinin semptomatik tedavisinde kullanılır. Özellikle Hyaluronik asitin eklem kıkırdağını yenileme özelliği yoktur ama ağrı kesici etkisinden dolayı eklem kireçlenmesi tedavisinde kullanılmaktadır.


Hyaluronik asit iğnesi eklem kireçlenmesinde ilk yapılacak tedavilerin başında yer almaz. Ağrı kesiciler, kilo verme, eklem bölgesi kas güçlendirme gibi tedaviler yapıldıktan sonra ağrı kontrol altına alınamıyorsa, hyalarunik asit iğne tedavisine başvurulur.


Hyaluronik Asit İğnesinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Hyaluronik asit iğnesinin hastada rahatlama süresi, eklemdeki kireçlenme seviyesi ile ilgilidir. Genellikle hyaluronik asit iğnesinden sonra hastalar 6 ay ile 2 yıl arasında rahat bir dönem geçirirler. Bu süreden sonunda hyaluronik asit iğnesi tekrar yapılabilir.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Kaç Defa Yapılır?

İlk olarak Hyaluronik asit enjeksiyon sayısı markadan markaya değişkenlik göstermekle beraber, tek enjeksiyon ve 3 enjeksiyon formları vardır.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Yılda Kaç Defa Yapılabilir?

Özellikle Hyaluronik asitin tek tozluk formlarının uygulanması yılda iki defadan fazla önerilmez.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu ile Birlikte Başka Enjeksiyonlar Yapılabilir mi?

Evet yapılır. En sık olarak hyaluronik asit ile birlikte kortizon veya PRP iğnesi yapılmaktadır. Ekleme bir defa iğne ile girildikten sonra iğne çıkarılmadan ard arda hyaluronik asit-kortizon veya hyaluronik asit- PRP enjeksiyonu yapılabilmektedir.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Aşağıdaki durumlarda; hyaluronik asit iğnesi yapılmaz.

 • Yapılacak eklemde enfeksiyon varsa.

 • Hemofili gibi kanama hastalığı varsa.

 • Hyaluronik asite alerjisi varsa.


Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Yan Etkileri

Hyaluronik asit iğnesinin her ilaç gibi yan etkisi vardır, ancak bu yan etkiler çok nadir görülmektedir.

Bunlar;

 • Eklemde şişlik.

 • Yapılan bölgede kızarıklık.

 • Geçici ağrı ve hassasiyet oluşması


Hyaluronik asit enjeksiyonu çok daha nadir olarak eklem içi enfeksiyona yani septik artrite yol açabilir, böyle bir durumda hızlı bir şekilde eklem içi enjeksiyon yapılan eklemin artroskopik olarak temizlenmesi gerekir.


Konu ile alakalı olan PRGF tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Hyaluronik Asit Markaları Nelerdir?

Eklem içine yapılan hyaluronik asit markaları şunlardır; Monovisc, Orthovisc, Hyalgan.


Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Diz Fiyat

Hyaluronik asit iğneleri ithal olduğu için, döviz kuruna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca markadan markaya da değişkenlik gösterir. Güncel fiyatları öğrenmek için bizimle whatsapp iletişim üzerinden irtibata geçebilirsiniz.


Hyalüronik Asit Zararları

Hyaluronik asit enjeksiyonunun genellikle çok az yan etkisi vardır. En sık görülen kısa süreli zararlar şunlardır:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik

 • Eklemde geçici bir ağrı artışı


Dize Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Yaptıranlar - Hastalarımın Yorumları

Hastalarımın büyük çoğunluğu hyaluronik asit enjeksiyonundan memnun kalmaktadır. Birçok hastam, enjeksiyondan sonra diz ağrılarında önemli bir azalma yaşadığını belirtmiştir. Ayrıca eklem hareket açıklığında artış olduğunu belirtmiştir.


İşte hasta yorumu:

Op. Dr. Utku Erdem Özer'in dize Hyaluronik asit enjeksiyonu yaptırdığım deneyimi oldukça olumlu oldu. Öncelikle, doktorunuzla iletişim kurarken samimiyeti ve profesyonelliği sayesinde kendimi rahat hissettim. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte beni adım adım bilgilendirdi ve herhangi bir soru veya endişem olduğunda hemen yanıt verdi. Enjeksiyon sonrası dizlerimdeki ağrı ve sertlik belirgin bir şekilde azaldı. Hareket kabiliyetimdeki artışı hemen fark ettim ve günlük yaşantıma daha rahat bir şekilde devam edebiliyorum. Tedavi sonrası kontrollerde de doktorumun ilgisi devam etti ve gerekli gördüğü takdirde her zaman ulaşabileceğimi hissettirdi. Dize Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Yaptıranlar

Sonuç

Hyaluronik asit enjeksiyonu, diz eklemindeki ağrıyı ve iltihabı azaltmak için etkili bir tedavi yöntemidir. Enjeksiyonun genellikle çok az yan etkisi vardır ve birçok hastaya önemli bir fayda sağlamaktadır.


Hyaluronik Asit Enjeksiyonu hakkında daha detaylı tedavi ve fiyat bilgisi almak için iletişim kanallarımızdan bizlerle iletişime geçmeyi unutmayınız.


Son olarak Utku Erdem Özer bağlantısından da ana sayfamıza dönüş sağlayabilirsiniz.

Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page