top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Patellar Tendinit Nedir? Ağrısı Nasıl Geçer?

Patellar Tendinit Nedir?
Patellar Tendinit Nedir?

Patellar tendinit; patella tendonun diz kapağına bağlandığı yerde tendonda küçük yırtıkların oluştuğu, diz ön ağrısı ile karakterize bir durumdur. Atlama hareketinin çok yapıldığı, voleybol, basketbol, futbol, koşu sporunu yapan sporcularda görülmektedir.


Güçlendirme ve germe egzersizlerine iyi yanıt verir. PRP ve PRGF gibi biyolojik enjeksiyonlar, ultrason altında patellar tendona yapıldığında enjeksiyonun başarı şansı yüksektir.


İçindekiler:


Patellar Tendinit Nedir?


Patellar tendinit, patella tendonunun kapasitesinin aşıldığı durumlarda, tendonun iç yapısında; yıpranma ve küçük yırtıklar ile karakterize bozulmalar meydana geldiği diz önü ağrısı ile karakterize bir durumdur. 


Özellikle Patellar tendon yani diz kapağı tendonu, diz kapağını kaval kemiğine bağlayan vücudun en güçlü tendonlarından biridir. Diz kapağı, üst taraftan kuadriseps tendonu ile kuadriseps kaslarına bağlanırken alt tarafından ise patellar tendon ile kaval kemiğine bağlanır.


Diz kapağı, patellar tendon ve kuadriseps tendonu ile birlikte hareket ederek dizinizin düz hale gelmesini sağlar. Yürüme, oturur pozisyondan ayağa kalkma, koşma, zıplama ve tekme atma gibi hareketleri patellar tendon ve diğer dizin ekstansör mekanizması sayesinde yapabiliriz.


Atlayıcı dizi olarak da bilinen patellar tendinit, en sık voleybol sporcularında görülmekle birlikte; basketbol, futbol ve koşu sporu yapanlarda da görülür. Özellikle atlama içeren sporcularda ve genç sporcularda daha yaygındır.


Patellar Tendinit Belirtileri Nelerdir?

Patellar tendinit belirtileri incelendiğinde bariz bir durum hisseceksiniz. Yüksek miktarda hissedilen ağrı.

Patellar Tendinit Ağrısı Nasıl Geçer?
Patellar Tendinit Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı: Patellar tendinitin ilk belirtisi tendonun üzerinde özellikle diz kapağına yakın bölümünde hissedilen ağrıdır.


Ağrı genellikle fiziksel aktiviteye başladığınızda veya yoğun bir antrenmandan hemen sonra başlar. Hastalar dizin önünde bir ağrı tarif ederler ama çoğunlukla ağrının tam yerini bulmakta zorluk yaşarlar.


Patellar tendinit ağrısı çoğu zaman patellar kondromalazi ile karışır. Ayrıca Patellar tendinit ve patellar kondrolamaziyi ayırt etmek için özellikle dizi zorlayan hareketler (çömelme) yaptırılarak ağrının yeri bulunur.


Bu hastalığın tedavi süreçleri ile ilgili bizimle irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamızdan istediğiniz bağlantı kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Patellar Tendon Ağrısı

Özellikle Patellar tendinitte ağrının yeri patella tendonun üzerinde ve sıklıkla da patellar tendonun diz kapağına yakın kısmında olur.


Zamanla ağrı kötüleşir ve antrenman yapmaya engel olmaya başlar. Sonunda ağrı, günlük hayatta da zorluk çıkarmaya başlar. Özellikle merdiven çıkma, sandalyeden kalkma gibi günlük hareketlerde tendon üzerinde ağrı olur.


Şişlik: Patellar tendonun kılıfında sıvı birikmesi sonucu, patellar tendonun üzerinde şişlik oluşur.


Patellar Tendinit Blazina Sınıflandırması:

 1. Aşama: Sadece spor aktivitesinden sonra ağrı

 2. Aşama: Spor aktivitesinin başlangıcında ağrı, ısınmadan sonra kaybolan ağrı, yorgunlukta tekrar oluşan ağrı

 3. Aşama: Spor aktivitesinde ve istirahatte ağrı, spora devam edemeyecek kadar ağrı.

 4. Aşama: Patellar tendonun kopması


Patellar Tendinit Neden Olur?


İlk önce Patellar tendinit, patella tendonundaki tekrarlanan stresin neden olduğu yaygın bir aşırı kullanım yaralanmasıdır. Hastanın tendonun kapasitesi yüklenmelere hazır olmadığı zamanlarda daha sık görülür.


Özellikle sezon açılışlarındaki gibi antrenmanlarda aşırı yüklenme sonucunda ya da spora ara verip tekrar başlama zamanlarında tendonda artan yük tendonun kalitesini bozup, küçük yırtıklara neden olur.


Bu küçük yırtıkları fazla olunca vücudumuz tamir etmekte zorlanır. Tendondaki yırtıklar çoğaldıkça, tendonun iltihaplanmasına ve zayıflamasına bağlı olarak patellar tendinit gelişir.


Patellar Tendinit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?


Aşağıdakilerden biri ya da birkaçı birlikte patellar tendinit gelişimi için risklidir.

 • Fiziksel aktivite ve antrenman hataları: Koşma ve zıplama gibi aktiviteleri içeren sporcularda risk yüksektir. Aktivite yoğunluğu, antrenman temposu (interval antrenmanları), haftalık yüklenmelerde ani artışlar, spor ayakkabısının değiştirilmesi risk içerir

 • Sıkı bacak kasları: Uyluğun hem ön (kuadriseps) hem arka (hamstring) kaslarındaki sertlik ve kısalık (antrenman yaptıkça zamanla kaslar kısalır) patellar tendona fazladan stres bindirerek tendinit gelişimine sebep olur.

 • Kas dengesizliği: Bacaklarınızdaki bazı kaslar diğerlerinden çok daha güçlüyse, daha güçlü kaslar patellar tendonunuzu daha fazla çekecektir. Bu düzensiz çekme tendinite neden olur.

 • Kronik hastalıklar: Bazı hastalıklar tendonlardaki kan akışını bozar ve bu da tendonu zayıflatarak tendinit oluşma riskini artırır. Kronik böbrek yetmezliği, romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar ile diyabet ve kan yağlarının yüksekliği gibi metabolik hastalıklar risk faktörü oluşturur


Tedavi Edilmemiş Patellar Tendinitin Doğal Süreci Nasıl Olur?


Eğer ağrıyı görmezden gelip, antrenmanı ağrıyla yaparsanız ya da ağrı kesici ilaçlar kullanıp antrenman yaparsanız, patellar tendonda giderek daha büyük yırtıklara neden olabilirsiniz.


Sorun ortadan kaldırılmadan, hasta olan tendon ile antrenman yapmaya devam ederseniz diz ağrısı ve fonksiyon bozukluğu devam ederek daha ciddi patellar tendinite sebep olur, sık olmasa da tedavi edilmemiş patellar tendinit sonucu; patella tendonu kopabilir.

Konu ile alakalı quadriceps tendon yırtığı makalemize de göz atmanızı öneriyoruz.


Patellar Tendinit Nasıl Önlenir?


Patellar tendinit geliştirme riskinizi azaltmak için şu adımları izleyebilirsiniz.


 • Ağrınız varsa durun: Egzersize bağlı diz ağrısını fark ettiğiniz anda bölgeyi buzlayın ve dinlenin. Diziniz ağrısız olana kadar patellar tendonunuza baskı uygulayan aktivitelerden kaçının.

 • Kaslarınızı güçlendirin. Güçlü uyluk kasları, patellar tendinite neden olabilecek streslerle daha iyi başa çıkabilmektedir. Diz kaslarınızın boyunu uzatarak güçlendiren ekzantrik kuvvet egzersizlerini uygulayın. Patellar tendon yırtığı hakkında daha fazla bilgi almak için diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Sert ve Kısa Kaslarınızı Uzatın: Özellikle uyluk ön ve arka grup kaslarına düzenli olarak germe egzersizleri yapın.


Patellar Tendon Tedavi Süreci


Patellar tendinit için önerilen olağan tedavi, semptomların gelişmesine neden olan aktiviteyi azaltmak ya da sonlandırmak ile başlar.


Fizyoterapist ile birlikte uygulanacak, öncelikle ekzantrik güçlendirmeye odaklanarak güçlendirme programı ve kuadriseps kaslarının boyunu uzatılmasını amaçlayan germe programı ile çok iyi sonuçlar alırız.

İnatçı vakalarda tendonda tendinit miktarını değerlendirmek için MR görüntüleme yapılır. Bu vakalarda ultrason altında Büyüme Faktöründen Zengin Plazma (PRGF) enjeksiyonları ile başarılı sonuçlar almaktayız.

Patella Tendinit Tedavisi

Patellar tendinit için önerilen olağan tedavi, semptomların gelişmesine neden olan aktiviteyi azaltmak ya da sonlandırmak ile başlar.


Fizyoterapist ile birlikte uygulanacak, öncelikle ekzantrik güçlendirmeye odaklanarak güçlendirme programı ve kuadriseps kaslarının boyunu uzatılmasını amaçlayan germe programı ile çok iyi sonuçlar alırız.


Patellar Tendinit Bantlama

Ayrıca kinesio bant ile patellar tendonun bantlaması da patellar tendinit kaynaklı ağrıyı azaltır.


Ultrason Altında Enjeksiyon Uygulamaları:

İnatçı vakalarda tendonda tendinit miktarını değerlendirmek için MR görüntüleme yapılmaktadır. Bu vakalarda ultrason altında Büyüme Faktöründen Zengin Plazma (PRGF) enjeksiyonları ya da PRP enjeksiyonları ile başarılı sonuçlar almaktayız.


Patellar tendinit tedavisinde kortizol enjeksiyonlarının yeri yoktur.


Patellar Tendinit Ameliyat ile Düzelir mi?

Eğer tüm ameliyat dışı yöntemler uygulanıp ağrı geçmiyor ve fonksiyonları bozmaya devam ediyorsa, MR görüntülemede de tendondaki hasar fazla ise patellar tendon tendinit ameliyatı planlanır.


Patellar Tendinit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tendonun bozuk olduğu ölü kısmı çıkarılarak geri kalan parçaların birbirine dikilip, kalan kısımlarında diz kapağına tekrar dikilmesi işlemi yapılır. Ancak bilinmelidir ki çoğu patellar tendinit vakası, ameliyat gerekmeden iyileşir.


Sonuç

Patellar tendinit, patellar tendonda meydana gelen küçük yıktıkların düzgün şekilde iyileşmemesi sonucu oluşur. Çoğunlukla antrenman hataları sonucu, aşırı yüklenme kaynaklıdır.


Egzersiz patellar tendinit tedavisinde ana tedavi yöntemi olmakla birlikte PRP ve PRGF gibi enjeksiyonların ultrason altında uygulamaları yüz güldürücüdür.


Tedaviye dirençli vakalarda ameliyattan korkmamak ve ameliyatı planlamak gerekir, çünkü tedavi edilmemiş patellar tendinit, patellar tendon kopuğuna yol açmaktadır.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya dönüp daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page