top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Os Trigonum Sendromu (Arka Ayak Bileği Sıkışma Sendromu)


os trigonum sendromu


Os trigonum sendromu veya Arka ayak bileği sıkışma sendromu olarak bilinen ayak bileği arkasında ağrı ile karakterize olan bu durum os trigonum adlı aksesuar kemiğin ve posterior talar çıkıntının ayak bileği arka bölgesinde sıkışmaya neden olarak, bu bölgede enflamasyona yol açar. Ayak bileği arkasında ağrı, parmak ucu hareketlerinde zorlanma ile karakterizedir.


Os trigonum sendromu balerin, balet ve futbolcularda daha sık görülmektedir. Os trigonum sendromunun öncelikli tedavisi, istirahat, fizyoterapi uygulamaları ve ultrason altında bu bölgeye yapılan kortizon iğnesi tedavi için etkili olmaktadır.


Ameliyat dışı yöntemler ile tedavisi sağlanamayan os trigonum sendromu olan hastaların tedavisi günümüzde artroskopik yani kapalı yöntem ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır.


İçindekiler:


Os Trigonum Nedir?

Os trigonum, vücudumuzda bulunan 2. en sık görülen aksesuar kemiktir. Nüfusun yaklaşık %20’sinde görülmektedir. Ayak bileği ekleminin arkasında bulunur.


Os Trigonum Kemiği Neresi?

Os Trigonum, ayak bileği eklemi arkasında yer alan ve bazı insanlarda bulunan küçük bir kemiktir. Bu kemik, büyüme sürecinde topuk kemiği (talus) ile tam olarak kaynamayan bir kemik parçasıdır.


Her insanda bu kemik bulunmamaktadır. Genellikle her iki ayakta da simetrik olarak bulunur.


Bununla birlikte os trigonumun varlığı çoğu zaman bir sorun yaratmaz ve birçok kişi bu ekstra kemik parçasının farkında bile olmaz.


Os Trigonum Sendromu Nedir?

Os trigonum sendromu ayak bileği arkasında ağrı ile karakterize bir durumdur. Her os trigonum olan insanlarda os trigonum sendromu oluşmaz. Genellikle tekrarlayan hareketleri yapan sporcularda olduğu gibi uzun bir zamandan sonra belirti vermeye başlar. Bazen ayak parmak ucunda iken yüksekten düşme gibi tek bir travmadan sonra da ortaya çıkabilir.


Futbolcularda olduğu gibi futbol topuna vurmak için ayak bileğini fazla bükme hareketi yapanlarda, ya da balerin-baletlerde olduğu gibi parmak ucuna - pointte kalktığında veya özellikle kelebek stil yüzen yüzücülerde su direnci azaltmak için ayağı fazla bükme hareketini yapanlarda (plantar fleksiyon) normalde sorun çıkarmayan os trigonum ayak bileği arkasında sıkışmaya yol açar.


Ayak bileği arkasında her zaman sıkışmaya sebep olan yapı os trigonum olmayabilir. Posterior talar çıkıntı adı verilen kemik çıkıntı ayak bileğinin arka tarafına doğru normalden fazla uzandığında ayak bileği arkasında sıkışma yapabilir.


Os Trigonum Sendromu Olan Sporcuların Ortak Özellikleri

 • Ayak bileğini aşırı derecede aşağıya doğru bükülmeye zorlamak (plantar fleksiyon)

 • Bu pozisyonda ayak bileği plantar fleksiyonda iken ayağa yük binmesi

 • Bu hareketin spor içinde çok fazla tekrarlanması


Os Trigonum Belirtileri

Bu durum için birçok belirti bulunmaktadır ancak en bariz olan 2 belirti vardır:

 • Ayak bileği arakasında ayağı aşağı doğru bükme hareketini yaparken (plantar fleksiyon) şiddetli ağrı.

 • Ayak bileği arka bölümünde şişlik ve hassasiyet.


Tarsal tünel sendromu ve plantar fasiit, ayak ağrısının yaygın nedenleri olup, o konular hakkında da bilgi almak için bağlantıya tıklayıp diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.


Os Trigonum Sendromunun Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastanın detaylı ayak bileği muayenesinden sonra, röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme yöntemleri ile teşhis konulur.


Os Trigonum Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak hastalar mutlaka fizyoterapi yöntemleri ile tedaviye başlanmalıdır. Fizyoterapi ile sonuç alınamaz ise ultrason altında kortizon enjeksiyonlarından hastalar fayda görür.


Os Trigonum Sendromu Ameliyatı

Os trigonum sendromu ameliyat dışı yöntemler ile geçmez ise os trigonumun ve posterior talar çıkıntının çıkarılması ameliyatı planlanır. Özellikle Os trigonum sendromu ameliyatı kapalı yani minimal invaziv şekilde artroskopik olarak yapılmaktadır.


Bir kamera ve yardımcı aletlerin gireceği 2-3 adet 1’er santimetre büyüklüğünde kesiler yapılır. Böylece os trigonum adlı kemik çıkarılır.


Op. Dr. Utku Erdem Özer’in yaptığı Artroskopik Os Trigonum ameliyatı izle için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Os Trigonum Ameliyat Öncesi ve Sonrası Röntgen Görüntüleri


Os Trigonum

Bu ameliyatta hem os trigonum hem de posterior talar çıkıntı artroskopik olarak çıkarılmıştır.


Os Trigonum Varyasyonu

Os trigonum, insanlar arasında farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde, bu kemik parçası tamamen ayrı bir yapı olarak kalırken, bazılarında ise talus kemiğine çok ince bir köprü ile bağlı olmaktadır. Bu varyasyonlar, radyolojik görüntülerde fark edilmektedir. Genellikle bir problem teşkil etmez.

 • Tamamen ayrı bir yapı

 • Talus kemiğine çok ince bir köprü ile bağlı yapı


Sonuç

Os trigonum, ayak bileği eklemi arkasında yer alan, büyüme sürecinde talus kemiği ile tam kaynamayan, küçük bir kemik parçasıdır.


Bu kemik bazı insanlarda bulunur ve genellikle sorun yaratmaz. Ancak, tekrarlayan ayak hareketleri sonucu os trigonum sendromu gelişebilir. Bu da ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığına yol açar.

Bu sendrom, özellikle sporcular arasında yaygındır ve tedavisi istirahat, fizyoterapi ve bazı durumlarda kortizon iğne uygulamalarını içerir.


İlerleyen vakalarda, os trigonumun ameliyat yolu ile çıkarılması etkili bir çözüm sunar. Bu tedavi yöntemleri, hastaların ağrılarını hafifletmekte ve aktivitelerine dönmelerini sağlamaktadır.

Daha ayrıntılı teşhiş, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bizlerle irtibata geçmeyi unutmayınız.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Daha fazla içerik için https://utkuerdemozer.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page