top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Omuzun Labrum Yırtıkları


İçindekiler


Omuzu ekleminin contası olarak adlandırdığımız labrum, omuz eklemini yerinde tutan (stabilize eden) kıkırdağımsı dokudur. Omuz eklemi vücudumuzun en çok hareket kabiliyeti olan eklemlerinden biridir.

Labrum yapısı, düşme gibi ya da bir cisme kolun sabit kalıp asılı kalması tarzı olarak travmatik olarak yırtıldığında ya da yıpranmaya bağlı hasar gördüğünde omuzda instabilite bulguları ve ağrı gelişir. Labrum omuz ekleminde bir dizi bağ ve tendon ile bağlantılar yapıp omuz eklem yuvasını derinleştirerek omuz ekleminin yerinde kalmasına (stabilitesine) yardımcı olur.

Omuz labral yırtığı, bir spor yaralanmasından veya labrumun doğal yıpranması sonucu oluşabilen, yaygın bir yaralanmadır. Özellikle baş üstü omuz hareketini yapan sporcular, tekrarlayan omuz hareketleri nedeniyle bu omuz yaralanmasına eğilimlidir.

Labrum en sık olarak 2 çeşitte yırtılır. Bunlar SLAP yırtığı ve Bankart yırtığıdır.

omuz labrum yırtığı
omuz labrum yırtığı

Labrum yırtığının bir çeşidi olan SLAP yırtığı, biseps tendonunun yapıştığı labrumun kemik yapıdan ayrılması sonucu oluşur, genellikle zamanla labrum dejenerasyonun sonucu olur.

Omuz çıkığında oluşan labrum yırtığında ise yırtığın yeri daha farklıdır.omuz başı eklemden çıkarken labrumu ön ve alt kısımdan yırtar.


Labrum Yırtıklarının Bulguları Nelerdir?


Omuz ağrısı, kolda kuvvet kaybı, omuz hareketlerinde azalma, omuz ekleminin yerinden çıkabileceği hissi gibi bulgular sıktır. Ağrı genellikle bir cismi kaldırırken, omuzu belirli pozisyonlarda tutarken olur.


Labrum Yırtıklarının Tanısı Nasıl Konulur?


Hastanın hikayesi ile yapılan fiziki muayene sonucu çoğu labrum yırtığı tanısı konulur. Doğrulamak için sıklıkla MR görüntüleme yöntemi de kullanılır.


Labrum Yırtıklarının Tedavisi Nasıl Olur?

Cerrahi Dışı Yöntemler

Öncelikle hedef hastanın ağrı kontrolünü sağlamaktır. Aktiviteleri düzenleyip, buz, doktorunuz ile danışıp alacağınız ağrı kesici ilaçlar, fizyoterapi ve eklem içine yapılacak enjeksiyonlar (PRGF uygulamaları gibi) ilk basamak tedavidir.

Yukarıdaki tedavilere rağmen özellikle instabilite bulguları ve ağrı 4-6 ay içinde geçmez ise cerrahi tedavi planlanır.

Cerrahi Yöntemler

Omuz labrum tamirleri (SLAP veya Bankart) omuz artroskopisi (kapalı omuz ameliyatı) ile yapılır. Ekleme kamera ile girilip hasarlı yapılar tespit edilerek sütür ankor dediğimiz ucunda ip bulunana vidalar ile anatomik tamir uygulanır.


omuz labrum yırtığı belirtileri
omuz labrum yırtığı belirtileri

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.


Comentários


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page