top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Meralgia Parestetika: Lateral Femoral Kuteneal Sinir SıkışmasıMeralgia parestetika, kasık bölgesinde bulunan bir sinirin sıkışması sonucu oluşan; kasık ağrısı ve uyluk ön tarafında uyuşma ile karakterize bir tuzak nöropatidir. İnguinal tünel sendromu, Bernhardt–Roth sendromu olarak da adlandırılır.


Sıkışan sinirin adı; lateral femoral kuteneal sinirdir. Bu sinir leğen kemiğinin içinden çıkıp bacağa doğru ilerlerken kasık bağının altından geçer.


Sıkı iç çamaşırı giymek, mesleki olarak uzun süre ağır kemer kullanmak zorunda kalanlarda bu bölgedeki oluşan travma veya basınç nedeniyle sinir zamanla tahriş olur ve sıkışıklık olabilir.


Meralgia parastetikanın öncelikli olarak tedavisi ameliyat dışı yöntemlerdir. Özellikle ultrason altında kortizol enkeksiyonu, meralgia parastetika tedavisinde etkindir.


Yazının devamında önemli meraljia parestetika ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.İçindekiler:

meraljia parestetika
Meraljia parestetika


Meralgia Parestetika Nedir?

Meralgia parestetika, lateral femoral kutaneal adlı sinirin kasık düzeyinde bası altında kalması sonucunda ortaya çıkan bir dizi belirti ve bulguları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.


Etkilenen sinir yani lateral femoral kutanöz sinirin fonksiyonu uyluk ön ve yan bölgedeki deride hissiyatı sağlar. Herhangi bir kası çalıştırma gibi fonksiyonu yoktur. Dolaysıyla meralgia parastetika olan hastalarda kas güçsüzlüğü görülmez.


Meralgia Parastetikanın Belirtileri Nedir?

Meralgia Parestetika belirtileri, genellikle ağrı, karıncalanma ve uyuşma ile kendini gösterir.

Detaylandırmak gerekirse işte Meralgia Parestetika belirtileri:


 • Uyluğun dış tarafında, bazen dizin dış tarafına kadar uzanan ağrı, yanma hissi, karıncalanma ve uyuşma.

 • Bazen kasık bölgesinde ağrı veya kalçalara yayılan ağrı.

 • Meralgia parestetikada yakınmaların şiddeti sabit değildir, genellikle günden güne değişkenlik gösterir.

 • Etkilenen ciltte hafif temaslar ağır temasa göre daha fazla hassasiyet gösterir.

 • Genellikle hastalık vücudun tek tarafında olur.


Bu belirtiler, Meraljia parestetika varlığını düşündüren işaretlerdir. Ancak, kesin teşhis ve tedavi için iletişim sayfasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Meralgia Parastetikanın Nedenleri Nedir?


Meralgia parastetikada sıkışan sinir lateral kutanöz femoral sinirdir. Bu sinir leğen kemiğinden çıkarken kasık bağının altından geçer. İşte tam bu bağın altından geçerken çeşitli nedenlerden dolayı sıkışarak, kasıkta ve uylukta ağrı ve uyluk ön ve yan tarafında uyuşma ve yanmaya neden olur. Bu nedenler aşağıda sıralanmıştır:


 • Şişmanlık,

 • Büyük ve sarkık göbek,

 • Gebelik,

 • Geçirilmiş ameliyat (rahim ameliyatları, kasık fıtığı),

 • Mesleki zorunluluktan dolayı geniş ve ağır kemer kullanma,

 • Kasık bölgelerindeki tümörler,

 • Bölgeye alınan doğrudan darbeler

 • Dar giysiler ile düşük belli dar kot pantolon giyimi


Meralgia Parastetikanın Tanısı Nasıl Konulur?


Ayrıntılı hikaye ve fizik muayene ile meralgia parestetikanın tanısı konulur. Sıkışmanın nedenini bulmak için, röntgen, MR görüntüleme, BT görüntülemeye başvurulabilir. EMG gibi sinir ileti çalışmaları da bazen ayırıcı tanıda gerekli olur.

Meralgia Parastetikanın Nasıl Tedavi Edilir?


Meralgia Parastetikanın tedavisinde amaç, sinire oluşan basıyı ortadan kaldırmaktır. Fazla kilolu hastalarda kilo vermek sorunu çözebilir. Eğer sıkışmaya sebep, sıkı kıyafet, ağır kemer kullanımına bağlı ise kullanım şekli düzeltilerek hastaların çoğunda yakınmalar ortadan kalkar. Bazen ağrı ortadan kalksa da uyuşmanın düzelmesi uzun zaman alabilir.


Meralgia Parestetikada sıkışan sinirin en sık sıkıştığı yer olan kasık kanalına ultrason eşliğinde kortizol enjeksiyonundan hastalar fayda görürüler. Ancak her şeyden önce Meralgia parestetikanın tedavisi öncelikli olarak ameliyat dışı yöntemler ile olur. Ameliyat dışı yöntemler ile başarı şansı oldukça yüksektir.


Meralgia Patestetikanın Ameliyat Dışı Yöntemler ile Tedavisi Nasıl Yapılır?


 1. Koruyucu Tedavi: Meralgia Parastetikanın tedavisinde amaç, sinire oluşan basıyı ortadan kaldırmaktır. Fazla kilolu hastalarda kilo vermek sorunu çözebilir. Eğer sıkışmaya sebep, sıkı kıyafet, ağır kemer kullanımına bağlı ise kullanım şekli düzeltilerek hastaların çoğunda yakınmalar ortadan kalkar. Bazen ağrı ortadan kalksa da uyuşmanın düzelmesi uzun zaman alabilir.

 2. Fizyoterapi:  Ayrıca deneyimli bir fizyoterapistin yapacağı manüel terapi ile kasık bölgesi kasları gevşetilip, sıkışan sinir mobilize edilerek, ağrı, yanma ve uyuşma gibi belirtilerde belirgin iyileşme görülür.

 3. Ultrason Altında Kortizol Enjeksiyonu:  Meralgia Parestetikada sıkışan sinirin en sık sıkıştığı yer olan kasık kanalına ultrason eşliğinde kortizol enjeksiyonundan hastalar fayda görürüler.


Meralgia Parestetikalı Hangi Hastalar Ameliyat Edilirler?


Hastaların giysi, kemer değişimi ve zayıflamaları sonucunda yaklaşık %70’i kendiliğinden iyileşir. İyileşmeyenlere ilk seçenek olarak ultrason altında kortizol enjeksiyonu yapılır. Tüm bunlarla rahatlamayan hastalar için son seçenek ise ameliyatla sinirin serbestleştirilmesidir.


Meralgia Parestetika Ameliyatı Nasıl yapılır?

Meralgia parestetika ameliyatı açık ameliyat şeklinde yapılır. Lateral femoral kutanöz sinirin sıkıştığı yer olan kasık bağının altından başlanarak yaklaşık 7-8 cm uyluk-diz istikametinde sinir takip edilerek serbestleştirilir.


Op. Dr. Utku Erdem Özer’in yaptığı Meralgia parestetika ameliyatı videosunu izlemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Meralgia Parestetika Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meralgia parestetika ameliyatı sonrası hastalarda bir kısıtlamaya gidilmez. Ameliyat yerindeki yaranın 10-15 gün süre ile korunması gerekir. Hastaların büyük çoğunluğunda ağrı, yanma gibi semptomlar düzelir. Uyuşmanın tam geçmesi ise uzun süre alabilir.


Meraljia Parestetika Egzersizleri

Meraljia Parestetika, genellikle bir sinir sıkışması durumu olan Meraljiaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, genellikle bel bölgesindeki sinir köklerinin sıkışması sonucu bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrıya neden olur. Meraljia Parestetika ile başa çıkmanın bir yolu, düzenli olarak yapılan belirli egzersizleri içeren bir rehabilitasyon programına katılmaktır. İşte Meraljia Parestetika egzersizleri:


Pelvik Kaldırma Egzersizi:

 • Sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere düz bir şekilde yerleştirin.

 • Ellerinizi yanınıza yerleştirin ve pelvik bölgenizi yukarı doğru kaldırın, vücuzunuzu düz bir çizgi oluşturacak şekilde.

 • Bu pozisyonda birkaç saniye bekleyin ve sonra yavaşça pelvik bölgenizi yere indirin.

 • Bu egzersizi tekrarlayarak bel bölgesindeki kasları güçlendirebilir ve sinir sıkışmasını azaltabilirsiniz.

Esnetme Egzersizleri:

 • Otururken bacaklarınızı uzatın ve yavaşça ayak parmaklarınıza doğru eğilin.

 • Bacaklarınızı çaprazlayarak veya farklı esneme pozisyonlarını deneyerek bel ve bacak kaslarınızı esnetin.

 • Esneme egzersizleri, bel bölgesindeki sinirlerin sıkışmasını azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Koordinasyon Egzersizleri:

 • Ayak parmakları üzerinde yürüme veya topuk üstünde durma gibi denge ve koordinasyon gerektiren egzersizleri uygulayın.

 • Bu tür egzersizler, sinir sıkışmasının neden olduğu koordinasyon kaybını azaltabilir ve kasları güçlendirebilir.

Yüzme veya Su Aerobikleri:

 • Düşük etkili bir egzersiz olan yüzme veya su aerobikleri, bel bölgesindeki sinirlere baskıyı azaltabilir.

 • Su içinde yapılan hareketler, kasların güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir.


Sonuç

Meralgia Parestetika veya meraljia parestetika kasıkta lateral femoral kutanöz adlı sinirin sıkışması sonucu görülen bir durumdur. Kasıkta ve uyluk ön ve yan tarafında ağrı, uyuşma, karıncalanma ve elektrik çarpması gibi belirtiler ile karakterizedir.


Meralgia parestetikanın tanısı ayrıntılı fizik muayene ile çoğu zaman konulur ise de bazı durumlarda radyolojik görüntülemelere ve EMG gibi sinir iletim çalışmalarına ihtiyaç duyulabilir.


Meralgia parestetika çoğu zaman ameliyat dışı tedavi yöntemleri ile iyileşir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden olan ultrason altında kortizon enjeksiyonu oldukça etkilidir.


Eğer ameliyat dışı yöntemler ile tedavi başarısız olmuş ise, ameliyat ile sıkışan sinirin gevşetilmesi planlanmalıdır.


Makalemi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya göz atabilirsiniz.

Komentar


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page