top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Trokanterik Bursit - Kalça Bursiti Tedavisi

Trokanterik Bursit yani Kalça Bursiti, Kalça ekleminin dış kısmındaki ağrılar ile belli eder. Trokanterik bursite sebep olan birkaç farklı durum olabilmektedir. En sık olarak sporcularda kısalmış IT bant trokanterik bursite sebep olurken, sporcu olmayanlarda ise sert zeminde kalça üzerine uzun yatma sonucu gelişir.


Trokanterik bursit tanısı fizik muayene ile konulur, bazı durumlarda MR görüntüleme gibi radyolojik tetkiklere başvurulabilir.


Trokanterik bursitin tedavisine istirahat, buz, ağrı kesici kullanımı gibi basit yöntemler ile başlanır.İçindekiler

Trokanterik Bursit Nedir?


Her eklemde olduğu gibi kalça eklemi çevresinde de içi sıvı dolu kesecikler yani bursalar bulunmaktadır. Bursaların görevi ekleme gelen darbeleri emerek eklemi travmaya karşı korumaktır. Normalde kağıt kalınlığında olan bursa yapıları, bir nedenle fonksiyonları bozulmaya başladığında iltihaplanıp şişerek kalınlaşıp büyüyüp ağrı oluşturmaya başlarlar.


Kalça ekleminde iki büyük bursa vardır. Bunlardan birisi trokanterik bursadır. Diğeri kalçanın daha derininde ve iç kısmında olan iliopsoas bursasıdır.


Trokanterik Bursit Nedir?
Trokanterik Bursit Nedir?


Trokanterik bursa, uyluk kemiğinin kalça eklemine yakın bölümündeki trokanter majör adlı kemik yapısının dış kısmında bulunmaktadır. Trokanterik bursa, Gluteus maximus adlı kalça kası ile iliotibial bantın arasında konumlanmıştır. Tam buraya Gluteus medius adlı kasın tendonu yapışır.


Bazen tendinozis ya da tendon yırtıkları gibi Gluteus medius tendonunun hastalıklarında ağrı aynı yerde olup, trokanterik bursit ile karışır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz gluteus medius ağrısı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Trokanterik Bursit Neden olur?

Kalça eklemi çevresinde bulunan trokanterik bursanın şişerek, enflamasyona uğraması ve ağrı oluşumunun bazı olası sebepleri aşağıda sıralanmıştır:

 • IT bantın kısalıp trokanterik bölgedeki bursayı sıkıştırarak ezmeye başlar. Ezilen bursada enflamasyon başlayıp, ağrı oluşumu başlar.

 • Düşme sonrası bursanın yapısı bozulmaya başlaması sonrası.

 • Bisiklet sporcularında olduğu gibi tekrarlayan mikrotravma sonucu.

 • Uzun süre sert zeminde yan yatanlarda.

Trokanterik Bursit - Kalça Bursit Belirtileri Nelerdir?

Trokanterik bursit, kalça bölgesindeki büyük bir kemik çıkıntısı olan trokanter üzerindeki bursanın iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Bu durumun belirtileri şunlardır:


 • Ağrı: Üzerine yatınca gece uykudan uyandırabilen, bağdaş kurma gibi kalça bölgesini gerici egzersizlerde ayrıca uzun yürüme, bisiklet binme gibi aktivitelerden sonra kalçanızın dış kısmındaki kemik çıkıntının üzerinde hissedilen ağrı.

 • Hassasiyet: Kalçanızın dış kısmındaki kemiğin üzeri zamanla hassaslaşır.

 • Topallama: Özellikle gece hasta trokanterik bursitin olduğu tarafın üzerine doğru yatarsa, sabah ilk kalktığında ilk birkaç dakika topallayarak yürür. Daha çok tedavisi gecikmiş olgularda da ağrıya bağlı olarak, hasta doktora topallama şikayeti ile başvuru.

Kalça bursit ile ilgili bizimle irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamızdan istediğiniz bağlantı kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Trokanterik Bursitin Tanısı Nasıl Konulur?


Fizik muayenede kalçanızın dış tarafında ağrı ve hassasiyet olması trokanterik bursiti düşündürür. Trokanterik bursit tanısını bazen koymak kolay olmayabilir. Aynı bölgede bulunan Gluteus medius tendonunun bozuklukları ile ayırıcı tanısını yapmak için MR görüntüleme gerekir.

Trokanterik Bursitin MR Görüntüsü Nasıldır?


Trokanterik bursit mr görüntüsü
Trokanterik bursit mr görüntüsü

MR görüntüsünde, trokanterik bursit genellikle kalça ekleminin yanında bulunan şişlik ve iltihaplanma belirtileriyle görülmektedir. Bursit genellikle MRG'de, etkilenen bölgede sıvı birikimi olarak görünür.


Trokanterik Bursit - Kalça Bursit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye ağrıya sebep olan hareketleri ve aktiviteleri terk etmekle başlanır. Özellikle hastadan trokanterik bursit olan kalçasının üzerine yatmaması istenilmektedir.

Doktorunuza danışarak alacağınız ağrı kesiciler de bu hastalığın tedavisinde yeri vardır.


Trokanterik Bursit Egzersizleri

Özellikle Trokanterik bursitin fizyoterapisinde aşağıdaki 2 konuya odaklanılmaktadır.

 1. IT bandın gevşetilmesi.

 2. G. Maximus, G. Medius-minimus adlı kasların güçlendirilmesi hedeflenir


Trokanterik Bursit Tedavisinde Ultrason Eşliğinde Kortizol Enjeksiyon

Ultrason eşliğinde kortizol enjeksiyonu trokanterik bursit tedavisinde oldukça etkilidir. Bursa içine yapılan enjeksiyon ile bazen aylarca hatta kalıcı rahatlama oluşur.


Enjeksiyondan sonra bu durum tekrar oluşursa, enjeksiyon tekrarlanır. Çok fazla kortizol enjeksiyonları çevre dokulara zarar verebileceğinden enjeksiyon sayısını sınırlamak önemlidir.


Trokanterik Bursit Fizik Tedavi

Trokanterik bursit yani Kalça Bursit, fizik tedavi ile olumlu sonuç veren bir durumdur. Fizik tedavi, ağrıyı azaltmaya, kasları güçlendirmeye ve eklem hareketliliğini artırmaya yardımcı olur. Bu tedavi yöntemi, hastanın günlük aktivitelerine dönmesini kolaylaştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır

Trokanterik Bursit Ameliyatı

Ameliyat dışı yöntemler ile trokanterik bursit tedavi edilememişse, ameliyat gündeme gelir.

Güncel olarak trokanterik bursitin tedavisi kapalı ameliyat ile yani artroskopik olarak yapılmaktadır. Kamera ile bursit tespit edilip, bozulmuş olan bursa dokusu çıkarılır. Eklem ile ilgili bir işlem yapılmadığından ameliyat sonrası hasta 1-2 hafta içinde günlük aktivitelerine geri döner.


Trokanterik Bursit - Kalça Bursiti ile İlgili Yorumlar

Op. Dr. Utku Erdem Özer'in tedavi önerileri, hastaların kalça bursiti ile ilgili doğru bilgilere ve etkili tedaviye erişmelerine yardımcı olmaktadır. İşte hastalarımın trokanterik bursit yani kalça bursiti ile ilgili yorumları:

 • Op. Dr. Utku Erdem Özer'in yönlendirmesiyle fizik tedavi ve tedavi edici enjeksiyonlarla semptomlarımı hafifletmeye başladım.

 • Kalça bursit nedeniyle uzun süredir ağrı çekiyordum ve artık ne yapacağımı bilmiyordum. Ancak Op. Dr. Utku Erdem Özer'in profesyonel yaklaşımı ve tedavi önerileriyle semptomlarımı kontrol altına aldık.


Kalça Bursit Tedavisinde Enjeksiyon - Önemi

Kalça bursit tedavisinde enjeksiyon, inflamasyonu azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Enjeksiyonlar genellikle kortikosteroid veya PRP (platelet-rich plasma) gibi anti-enflamatuar maddeler içerir.


Bu tedavi yöntemi, diğer tedavilere yanıt vermeyen veya şiddetli semptomlar yaşayan hastalarda tercih etmekteyiz. Bizler, hastanın durumunu değerlendirerek en uygun tedavi seçeneklerini belirler ve enjeksiyonun tedavi sürecindeki rolünü hastalarımıza anlatmaktayız.


Sonuç

Trokanterik bursit yani kalça bursiti Kalçanın dış kısmındaki ağrıları değerlendirirken ilk akla gelen hastalıktır. Özellikle Gluteus medius tendonunda sorunları ille trokanterik bursit belirtileri birbirine çok benzer. Ayırıcı tanıyı yapmak tedavi açıdan önemlidir.


Trokanterik bursitin tedavi seçenekleri arasında ultrason altında kortizol enjeksiyonu etkili bir yöntemdir.


Tedaviye dirençli vakalarda ameliyat kesin çözüm olur. Trokanterik bursitin güncel ameliyatı artroskopik yani kapalı olarak yapılmaktadır.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya dönüp daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İskiofemoral Sıkışma Sendromu

İçindekiler İskiofemoral Sıkışma Sendromu Nedir? İskiofemoral Sıkışma Sendromu Belirtileri Nelerdir? İskiofemoral Sıkışma Sendromu Tanısı Nasıl Konulur? İskiofemoral Sıkışma Sendromunun Tedavisi Nasıl

Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page