top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Kübital Tünel Sendromu


Kübital Tünel Sendromu, dirsekte kübital tünel adı verilen bir bölgede ulnar sinirin sıkışması ile karakterize bir durumdur.


Ulnar sinir, dirseğin arkasından medial epikondil adı verilen kemikli çıkıntının arkasından ve kübital tünel adı verilen bir geçitten geçer. Kübital tünel, dirseğin iç kısmında, içinden ulnar sinirin geçtiği kemik, kas ve bağların oluşturduğu dar bir geçittir. Kübital tünelin çatısı bir zar (fascia) fasya ile kaplıdır.
Kubital Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


Genel olarak, Kübital Tünel Sendromunun belirti ve semptomları yavaş yavaş ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde, Kübital Tünel Sendromu elde kalıcı sinir hasarına yol açabilir.

Kübital Tünel Sendromu ile ilişkili yaygın olarak bildirilen semptomlar şunları içerir:

 • Küçük parmakta, yüzük parmağında ve elin iç kısmında ara ara oluşan uyuşma, karıncalanma ve ağrı. Bu bulgular, hasta farkında olamadan dirseklerini bükülü uyuduğunda özellikle geceleri uykusundan uyandıracak kadar ağrı ve uyuşma ile uyanırlar olan ve dirseğin bükülmesi veya dirsekte uzun süre dinlenme ile daha sık görülür.

 • Dirseğin iç kısmında ağrıyan ağrı

 • Azalmış kavrama gücü ile eldeki zayıflık

 • Kişinin nesneleri düşürmesine veya küçük nesneleri tutmada güçlük çekmesine neden olan eldeki azalmış duyu ve ince motor kontrolü.

 • Tedavi edilmezse eldeki kas erimesi ve kalıcı sinir hasarı.


Kübital Tünel Sendromu Neden Olur?

 • Travma

 • Tekrarlayan hareket

 • Oturma duruşu nedeniyle uzun süre dirseğe sık sık baskı yapılması

 • Ulnar sinirde basınç ve tahrişe yol açan kemik mahmuzları, ganglion kistleri veya kubital tüneldeki tümörler gibi tıbbi durumlar.

Kubital tünel sendromu nasıl teşhis edilir?


Ayrıntılı hikaye ve fizik muayene sonucu kubital tünel sendromu konulur. EMG (elektromiyografi) gibi sinir iletim çalışmaları, röntgen ve MR görüntüleme de teşhis koymak için gerekebilir.

Kubital tünel sendromunda EMG ne işe yarar?


EMG ile sinirin ne kadar iyi çalıştığını, sıkışıp sıkışmadığını, sinir sıkışmasının nerede olduğu gibi soruların cevabını genellikle alırız.

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?


Eğer kas kaybı veya sinir hasarı olmadıkça ağrı, uyuşma gibi belirtileri tedavi etmek için ameliyat dışı seçenekler ile başlanır.

Kubital Tünel Sendromunun Ameliyat Dışı Yöntemleri Nelerdir?

 • Dirseği sık sık bükmekten kaçının.

 • Dirseğe yaslanmayarak dirseğe baskı yapmaktan kaçının. Masa başında çalışırken basıncı azaltmak için dirsek pedleri takılabilir.

 • Geceleri dirseği düz bir pozisyonda tutmak için atel sıklıkla işe yararBelirtileri ortaya çıkaran faaliyetlerden kaçının.

Konservatif tedavi seçenekleri ile ağrı, uyuşma karıncalanma gibi belirtiler ortadan kalkmayıp kas kaybı da başlamışsa tek ameliyattır.


Kubital Tünel Sendromu Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Kübital Tünel ameliyatının amacı, sinirin serbestçe hareket etmesi için daha fazla alan sağlayarak ulnar sinir üzerindeki baskıyı azaltmak ve ulnar sinirin iyileşmesini hızlandırmak için kan akışını artırmaktır.


Kubital Tünel Sendromu Ameliyatı: Ulnar Sinirin Dirseğin Önüne Değiştirilmesi (Anterior Transpozisyon)


Bu ameliyatta, ulnar sinir bulunduğu tünelden gevşetilerek çıkarılır. İyice gevşetilerek dirseğin ön tarafına kasın üzerine ve yağ dokusunun altına sıkışmadığından emin olunarak yeni bir tünelimsi yatak yapılır.

Ulnar sinir ameliyatından sonraki süreç nasıldır?


Ameliyattan sonra genellikle 10-14 gün içinde yara yeriniz iyileşir, bu süre zarfında su geçirmez pansuman malzemeleri ile banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra dirsek ekleminde hareket sınırlaması ağrınız olmadıktan sonra yoktur. Ameliyatın ilk günlerinde ağrınız olduğundan dirsek hareketleriniz kısıtlı olabilir. Ancak günler ilerledikçe dirsek hareketleriniz de normale döner.


Kolun kalp seviyesinin üzerine kaldırılması ve parmakların hareket ettirilmesi şişmeyi önlemek için önemlidir.


Şişliği azaltmak için ameliyat bölgesine soğuk uygulama hem ağrınızı azaltır hem de ağrı kesici ihtiyacınızı azaltacaktır. Ameliyat bölgesine bir havlu üzerinden her saat 20 dakika buz uygulanmalıdır.

Çocuklarda Bakıcı Dirseği

Dirsek eklemini oluşturan radius başı adlı kemik yapının ani bir çekilme hareketi sonucu kendisini saran bağın (annüler ligament) altından tam olmayan (subluksasyon) erken çocukluk çağına özgü çıkık ç

Opmerkingen


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page