top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Tenisçi dirseği


Tenisçi Dirseği Nedir?


Tenisçi dirseği, dirsek ekleminin dış kısmındaki kemik çıkıntısının (lateral epikondil) üzerinde ağrı ile karakterize bir durumdur. Lateral epikondilit ya da tenisçi dirseği, dirsek eklemindeki bu çıkıntıya (Lateral epikondil) bağlanan tendonların iltihaplanmasına ve küçük yırtılmalarına neden olan aşırı kullanım yaralanmasıdır.Tenisçi Dirseği Neden Olur?


El bileğini yukarıya doğru hareket ettiren kasların tendonları ön koldan dirseğe doğru birleşerek dirsek eklemindeki kemik çıkıntısına bağlanır (lateral epikondil) Tenisçi dirseği, el bileğini yukarıya doğru hareket ettiren (dorsifleksiyon) kasların fazla kullanımı sonucu oluşur. Genellikle bu kaslardan bir tanesinde (ekstansör karpi radialis brevis) anjiofibroblastik hiperplazi adı verilen bir patolojik bozukluk sorumludur.


Tenis oynayanlarda, ressamlarda, çekiç kullanan işçilerde, boya işçilerinde, ağır cisimleri kaldıranlarda, uzun süre bilgisayar kullananlarda, bahçe işleri yapanlarda ve müzik aleti çalanlarda daha sık görülür.

Tenisçi dirseği, çoğunlukla yanlış teknik kullanımına bağlı olur. El bileğini yukarıya doğru (dorsifleksiyon) pozisyonda iken raketi, çekici ya da bir aleti uzun süreyle avucunuzda kavrama pozisyonunda tutmak kaslarınıza fazladan stres, gerilme kuvveti bindirir. Bu da tenisçi dirseği (lateral epikondilit) gelişimine sebep olur. Yanlış teknik kullanımına bağlı gelişen tenisçi dirseği durumunu en sık tenise yeni başlayanlarda görülür.


Tenisçi dirseği dirseğinizin dış tarafındaki çıkıntısını (lateral epikondilit) sert bir cisme(duvar) çarpma sonucu da gelişebilir.

Yanlış Teknik:


Doğru Teknik:


Tenisçi Dirseğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Yavaş yavaş kötüleşen dirsek ağrısı

 • Nesneleri kavramakla ön kola ve bileğe yayılan dirseğin dış tarafında ağrı

 • Zayıf tutuş

 • Ağrılı tutuş

 • Bilek geriye büküldüğünde dirsekte şiddetlenen ağrı

Tenisçi Dirseği Teşhisi Nasıl Koyulur?


Kapsamlı fizik muayene ve hikayenizi dinledikten sonra tenisçi dirseği tanısı konulur. Bazen röntgen, Mr görüntüme gibi radyolojik tetkikler istenebilir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi Dirseği İçin Ameliyat Dışı Yöntemler?

 • Aktivitelerin Düzenlenmesi

Yaptığınız aktiviteyi sınırlayın, daha az süre ve daha az tekrar ile buna başlayın. Haftada 3 kere 1 saat tenis oynuyorsanız, bunu haftada 2 kez 45 dakikaya indirmekle başlayabilirsiniz. Ağrınızı arttrıran her türlü hareketleriniz sonladırmanız gerekir.

 • Tutuş Tekniğinin Düzeltilmesi

El bileğini düz tutacak şekilde (nötral pozisyon) cisimleri kavramanız tenisçi dirseği oluşumuna karşı sizi korur.

 • Atel ve Epikondil Bandı Kullanımı

El bileğini düz pozisyonda tutmak için atel ve epikondil bandı kullanılabilir. Kendi pratiğimde kısa süreli kullandığım hastalarımda kısmi iyileşme elde edebiliyorum.

 • Ultrason Altında Enjeksiyon Tedavileri

Özellikle büyüme faktörlerinde zengin plazma (PRGF) enjeksiyonlarının ultrason altında uygulanması tenisçi dirseği tedavisinde oldukça etkilidir.


Tenisçi Dirseği Ameliyatı Neden Yapılır?


Ameliyat dışı yöntemlerle tenisçi dirseği iyileşmezse ve tenisçi dirseği belirtileri 6 aydan uzun sürerse ameliyat ile tedavi gündeme gelir.

Tenisçi Dirseği Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Lateral epikondil gevşetme cerrahisi adı verilen ameliyat yapılır. Ameliyat son çare olarak kabul edilir. Neredeyse 10 hastadan sadece 1'inde ameliyat gerekir.

Tenisçi dirseği ameliyatının amacı, dirsek ekleminin dış tarafındaki kemiğe (lateral epikondile ) bağlanan 5 tendondan biri olan EKRB(ekstansör karpi radialis brevis) adlı tendonda oluşan hasarlı (anjiofibroblastik hiperplazi) dokuyu çıkarıp, kalan bölgedeki sağlam dokuları birbirine dikmektir.

Ameliyat açık yöntemle yapılırsa 5 cm lik bir kesi oluşturulur.


Genel anestezi ya da bölgesel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat sonrası hastanede yatış gerekmez.

Tenisçi Dirseği Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıl Olur?


Ameliyattan 10-14 gün sonra ameliyat yarası iyileşir, ameliyattan sonra dirsek hareketlerine izin verilir. 4-5 gün ağrınız olabilir, ağrı kesici ve soğuk uygulama yapılarak kullanarak bu süreç yönetilir. Yara iyileştikten sonra kuvvetlenme için egzersiz programını takip etmek önemlidir.

Çocuklarda Bakıcı Dirseği

Dirsek eklemini oluşturan radius başı adlı kemik yapının ani bir çekilme hareketi sonucu kendisini saran bağın (annüler ligament) altından tam olmayan (subluksasyon) erken çocukluk çağına özgü çıkık ç

Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page