top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

DeQuervain Tendiniti


DeQuervain Tendiniti
DeQuervain Tendiniti


DeQuervain Tendiniti Nedir?


El başparmak tendonlarından 1. dorsal kompartmanda olan (Extansor Pollicis Brevis ve Abduktor Pollicis Longus) iki adet tendonun el bileği seviyesinde bazen bir kılıf şeklinde ama çoğu zaman ise tünel şeklindeki yapı içinde sıkışması sonucu kaynaklı bir hastalıktır.

Bu hastalık ismini İsviçreli cerrah olan Fritz de Quervain (1868-1940)’den alır.

Başparmak kökü seviyesinde bu tendonlar kılıf veya tünel içinde sıkışınca yangı (inflamasyon) başlar ve tendonlar şişmeye, genişlemeye başlar. Özellikle başparmak ve el bileği hareketlerinde ağrı olur. Yumruk yapmak, bir cismi kavramak veya tutmak sıklıkla yakınılan ağrılı hareketlerdir.


DeQuervain Tendinitinin Sebebi Nedir?


DeQuervain Tendinitinin sebebi, genellikle yeni başlayan tekrarlayıcı hareket sonucu el bileği kökü seviyesindeki ilgili başparmak tendonlarında oluşan yangıdır. Buna en sık gördüğümüz örnek yeni doğum yapmış kadınlardır. Yenidoğan bebeğin anne tarafından özenli bir şekilde tutmaya çalışıp, el bileğine kötü pozisyon verilmesine sebep olur. Ek olarak hamilelik ve lohusalıkta oluşan hormonal dalgalanmalar ve emzirirken el bileğinin kötü pozisyonu buna sebep olabilir. El bileği kırıkları da tendonlarda artan stresten dolayı DeQuervain hastalığına neden olabilir.

DeQuervain Tendinitinin Belirtileri Nelerdir?


dequervain nedir
dequervain nedir


El bileğinin başparmak tarafı bölgesindeki ağrı en önemli bulgudur. Ağrı yavaş yavaş veya ani başlangıçlı olabilir. Ağrı; el bileği seviyesinde 1. Dorsal kompartmanda olur, başparmağa veya kola yayılabilir. Özellikle zorlu kavrama ve döndürme, el ve başparmak hareketlerinde ağrıyı artar. Bu bölgede şişlik varsa içi sıvı dolu kist (kistik higrom) olabilir. Hastalarda bazen yakalama ve atlama gibi hisler olabilir. Ağrı ve şişlikten dolayı yumruk yapmak zorlaşır. Başparmakta ve işaret parmağında uyuşma bazen DeQuervain hastalığına eşlik edebilir. Çünkü bu iki parmak sırtının duyusunu veren sinirin burada yakın komşuluğu vardır. Buradaki bir yangı, komşu siniri de etkileyebilir.

DeQuervain Tendinitinin Tanısı Nasıl Konulur?


Fizik muayenede başparmağın avuç içine katlanıp öteki dört parmağın başparmağın üzerine katlanması ile yumruk yaptırılıp, el bileği küçük parmak tarafına bükülür. DeQuervain hastalığı olanlarda bu bölgede ağrı oluşur. (Finkelstein testi)


DeQuervain Tendinitinin Tedavisi Nasıldır? DeQuervain Tendinitinin Tedavsinde Kortizol Enjeksiyonun Yeri


Tedavide amaç irritasyon ve şişliğe bağlı oluşan ağrıyı rahatlatmaktır. Doktorunuza danışıp ağrı kesici kullanabilirsiniz.


Özellikle ağrının ilk başladığı günlerde buz uygulaması yapmak 1. basamak tedaviler içindedir.

DeQuervain Tendinitinin Tedavsinde Ultrason Altında Kortizol Enjeksiyonu


Sıkışan tendon kompartmanına Kortizol injeksiyonu tedavide başka bir seçenektir. Ultrason görüntüleme ile tendonlar görüntülenerek, tendonun kılıfına kortizol enjeksiyonu yapılır. Oldukça başarılı bir işlemdir. Ancak ne kadar süre işe yarayacağı hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

DeQuervain Tendinitinde Ne Zaman Ameliyat Gerekir?


Semptomların şiddeti fazla ve cerrahi dışı tedaviler ile düzelmiyorsa en kısa sürede ameliyat planlanır.

Dequervain Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Bölgesel veya genel anestezi altında turnike kullanılarak ameliyat bölgesi iyi görülmesi için geçici olarak kan akımı kesilir. Sıkışan tendonların yanında başparmağın hissiyatını sağlayan sinir geçer. Ameliyat esnasında bu sinirin korunması önemlidir. Ameliyatta amaç sıkışan tendonların kompartmanını açarak tendonlara daha fazla yer açıp, inflamasyonu ortadan kaldırmaktır.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page