top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Büyük Trokanter Ağrı Sendromu

İçindekilerBüyük Trokanter Ağrı Sendromu Nedir?


Kalça ekleminin dış kısmında ağrı ve hassasiyetle karakterize, kalçanın yantarafındaki kemik çıkıntısı olan büyük trokanter adlı yapının etrafındaki ağrılı durumları tanımlamak için kullanılan genel, şemsiye bir terimdir.

Büyük trokanter ağrı sendromunda ağrının sebebi, gluteal tendon sorunlarından, bu bölgenin bursa yapılarının iltihaplarından (bursitis), bazen de IT bantın( iliotibial bant) gerginliğinden kaynaklanır.


Büyük Trokanter Ağrı Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı: Büyük trokanter ağrı sendromunun en sık görülen belirtisi kalça ekleminin dış kısmında trokanter majör adlı kemik yapının çevresinde ağrıdır. Ağrı genellikle günlük yaşam ve sportif aktiviteler sonrası artar. Ayrıca bu bölgeye uygulanan basınçla da ağrı artar. Çoğu hasta geceleri bu bölgenin üzerine yatmada zorlandıklarını ifade ederler.

  • Topallama: Gluteal medius minimus tendon sorunlarında daha fazla görülür.


Büyük Trokanter Ağrı Sendromu Kimlerde Daha Sık Görülür?


40-60 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Bunun sebebi kadınların leğen kemiklerinin göreceli olarak daha geniş olmasından kaynaklandığı düşünülür.


Büyük Trokanter Ağrı Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?


Büyük trokanter ağrı sendromumun tanısı koymak için standart bir yöntem yoktur. Kalça dış yanında ağrı şikayeti olan hastalar ayrıntılı olarak değerlendirilir. Bu bölgenin hastalıkları ayırıcı tanıda gözden geçirilerek, ultason ve MR görüntüleme yöntemi ile tanı konulur.

Çoğu hastada büyük trokanter ağrı sendromunun nedenini bulmak kolay değildir. Hastaların büyük kısmında alt ekstremite biomekaniğinde bozulma vardır. Esnekliği azalmış ve kısalmış IT bantın, trokanter majör bölgesinde artmış sürtünmeye bağlı olarak, trokanterik bursit, Gluteus medius- minimus tendon hastalıkları (tendinozis) ya da bu tendonların yırtıklarına zemin oluşturduğu düşünülmektedir.


Büyük Trokanter Ağrı Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Büyük trokanter ağrı sendromunun tedavisi tamamen altta yatan nedenin tedavisi ile mümkündür.

  • Eğer sorun trokanterik bursit ise ultrason eşliğinde yapılacak 1 veya 2 kortizol enjeksiyonu ile bursit kolayca iyileştirilir. Trokanterit bursit tedavisi için ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız bu linke tıklayabilirsiniz:

  • Sorun eğer gluteus medius tendonu yırtığı kaynaklı ise ve yırtık büyük olup, hastanın yürürken topallamasına sebep oluyor ise tedavi kesinlikle ameliyattır. Gluteus medius tendon yırtıklarının tamiri kapalı ameliyat ile yani Artroskopik cerrahi ile mümkündür.

  • Ancak hastaların bir kısmında bozulmuş biyomekanikten dolayı ağrı oluşur. Bozulmuş biyomekaniğin en sık sebebi; kısa ve gergin IT banttır. Yapılan sportif aktiviteler sonrası şayet yeterli esnetme yapılmaz ise zamanla IT bant kısalarak daha çok sıklıkla diz ve daha az sıklıkla da kalça bölgesinde sorun çıkaramaya başlayacaktır. Yapılacak fizyoterapi ve fonksiyonel kuvvet egzersizleri ile tamamen bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page