top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Gluteus Medius Tendon Yırtığı ve Ameliyatı


İçindekiler



Gluteus Medius Kası Ne İşe Yarar?

Gluteus medius kaçı leğen kemiğimizin (pelvis) dış yanından (ilaiak kanat) başlayıp kalça kemiğimizin dışındaki kemik çıkıntısına (trokanter majör) bağlanır. Kalça ekleminin dış kısmında bulunur. Bacağınızı dışa doğru açmanızı sağlayan önemli olan bir kastır Abdüksiyon). Ayakta duru ve yürür pozisyonda leğen kemiğinizi sabitleyerek (pelvik stabilite) topallamadan yürümemizi sağlar.

Gluteus Medius Kası Nasıl Yırtılır?

Gluteus medius yırtıkları, özellikle spor travmaları sonucu yaralanmaya bağlı olarak veya tendinozis gibi yıpranma sonucu (dejeneratif) nedeniyle oluşabilir.

Gluteus Medius Kası Yırtıkları Nasıl Belirti Verir?

Gluteus Medius yırtıkları, aynı trokanterik bursitte olduğu gibi kalçanın dış kısmında ağrıya sebep olur. Ayrıca tam yırtıklarda daha belirgin olan topallama yürüyüşü vardır.

Gluteus Medius Kası Yırtıkları Nasıl Anlaşılır?

Fiziki muayenede gluteus medius yırtığı şüphelenilen hastalarda özel testler yapılır. MR görüntüleme ile yırtık tespit edilir.

Trokanterik bursit nedeniyle kortizol enjeksionundan fayda görmeyen hastalarda gluteus medius tendon yırtıklarından şüphelenilmelidir.

Gluteus Medius Kası Yırtıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Yırtık gluteus medius tendonun tedavisi ameliyat ile tendonu ayrıldığı yere tekrar dikilerek tedavi edilir.

Gluteus Medius Kası Yırtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı yöntem, yani artroskopik olarak gluteus medius tendonunu onarmak mümkündür. Ucunda ipler bulunan özel vidalar ile tamir gerçekleştirilir.

Gluteus Medius Kası Yırtığı Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıldır?

6 hafta kalçayı özel bir pozisyonda tutan kalça abdüksiyon breysi atel kullanılır. Ameliyattan 4 hafta sonraya kadar çift koltuk değneği kullandırılır. 4. haftadan sonra fizyoterapiye başlanarak, kısmi yük verdirilir.

Opmerkingen


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page