top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Dupuytren Hastalığı


Dupuytren Hastalığı Nedir?


Dupuytren hastalığı, fasya olarak bilinen cildin hemen altındaki bağ dokusunun anormal kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma avuç içinde meydana gelir ve parmaklara kadar uzanabilir. Parmakların avuç içine doğru bükülmesine neden olabilen sert kordonlar ve topaklar gelişebilir, bu durum Dupuytren Kontraktürü olarak tanımlanır. Deri sürece doğrudan dahil olabilse de, tendonlar gibi daha derin yapılar doğrudan dahil değildir. Bazen hastalık, parmak eklemlerinin (eklem yastıkları) veya ayak tabanlarındaki nodüllerin veya kordonların (plantar fibromatoz) üst kısmında kalınlaşmaya neden olur.

Dupuytren Hastalığına Ne Sebep Olur?


Dupuytren hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak ilgili zar(fasya) içindeki bazı biyokimyasal faktörlerle ilişkili olabilir. Dupuytren hastalığı, 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha yaygındır. El yaralanmalarının veya belirli mesleki maruziyetlerin Dupuytren hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olmasına yol açtığına dair kanıtlanmış bir kanıt yoktur.


Dupuytren Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Dupuytren hastalığının semptomları; genellikle avuç içinde yumrular ve çukurlar oluşur. Topaklar genellikle sıkı ve cilde yapışıktır. Avuç içinden bir veya daha fazla parmağa uzanan kalın kordlar gelişebilir, en çok yüzük (4. parmak) ve serçe parmak (5. parmak) etkilenir. Fizik muayenede bu kordonlar tendonlarla karıştırılabilir, ancak aslında deri ve tendonlar arasında uzanırlar. Bu kordonlar parmakların bükülmesine veya daralmasına neden olur. Çoğu durumda, her iki el de etkilenir, ancak tutulma derecesi değişebilir.

Hastalığın başında oluşan ilk nodüller genellikle düzelen geçici bir rahatsızlık yaratabilir, ancak Dupuytren hastalığı tipik olarak ağrılı değildir. Hastalar genellikle ellerini masa üstü gibi düz bir yüzeye ellerini düz bir şekilde koyamadığında, hastalığı fark ederler. Parmaklar avuç içine çekildikçe, yıkamak, eldiven giymek, el sıkışmak ve ellerini ceplere koymak gibi faaliyetlerde artan zorluklar gelişir. İlerleme tahmin edilemez. Bazı bireylerde yalnızca küçük yumrular veya kordonlar olurken, bazılarının parmakları ciddi şekilde bükülür. Daha şiddetli hastalık genellikle daha erken yaşta ortaya çıkar.

Dupuytren Hastalığı İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?


Hafif vakalarda, özellikle el işlevi etkilenmiyorsa, sadece takip yeterli olur. Daha ağır vakalarda parmağı/parmakları düzeltmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasında kolajenaz enjeksiyonu, iğneli aponörotomi veya açık ameliyat yer alabilir.

Kolajenaz enjeksiyonu, Dupuytren'in dokusuna az miktarda ilacın enjekte edildiği bir tekniktir. Dupuytren’in dokusuna enjekte edilen ilaç Dupuytren’in dokusunu zayıflatır. Böylece parmağı daha düz hale getirmek için manuel olarak manipüle edilebilir.

Dupuytren Hastalığının Ameliyat ile Tedavisi


Dupuytren kontraktürü için yapılacak ameliyatta hem kordonları kesmeyi hem de eldeki nodülleri, kordonları ve hatta hastalıklı cildi çıkarmayı içerir. Buna fasiektomi denir.


Her hastaya özel cerrahi plan oluşturulacaktır. Ameliyat, genel ya da bölgesel anestezi ile yapılır. Hastaların hastanede yatmasına gerek yoktur. Ameliyattan birkaç saat sonra hastalar evlerine gidebilir. Cilt genellikle dikişlerle kapatılır, ancak bazen nodüllerin tekrarını önlemek için cildin bölümleri açık bırakılır. Kesilen yüzey alanı nedeniyle, ilk birkaç pansuman değişikliğinde pansumanlarda kan olması normaldir. El ve parmakların düzeltme hareketi (ekstansiyon) düzelir.

Ameliyattan sonra, atelleme ve el fizyoterapisti ile fizyoterapi süreci gerekir. Etkilenen parmakların işlevini iyileştirmek için genellikle çok faydalıdır. Fasiektomi ameliyatı için iyileşme süresi genellikle yaklaşık 6 haftadır. El bu süre içinde kullanılabilir. Hastaların egzersiz yapmak, atel kullanmak veya terapi seanslarına katılmak için günde birkaç kez zaman ayırması gerekir.

Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page