top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Dirsekte Pazı Kası (Distal Biceps) Yaralanmaları


Pazı Kası Nedir?


Omuzda iki ayrı tendon (biceps tendonunun uzun ve kısa başı) olarak başlayan pazı kası (biceps kası) kol kemiğinde (humerus) birleşerek pazı kasını (biceps) oluşturur. Pazı kası kol kemiğinden aşağı doğru inerek dirsek eklemini geçip tek bir tendon halinde ön kol kemiklerinden birine (Radius) yapışır.


Pazı kasının fonksiyonu dirsek eklemini bükmek (Fleksiyon) ve ön kol kemiklerini vücudun dışına doğru döndürmektir. (Supinasyon)

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Vücudun Neresinde Olur?Kol kemiğinden dirsek ekleminin alt tarafına doğru uzanan pazı kası tendonunun (distal biceps tendonu) ön kol kemiklerinden dış taraftaki kemiğe (Radius) yapıştığı yerden ayrılması sonucu oluşur. Bazen yaralanma kemikten olmaz bu tendonun kendisi yırtılarak hasar görür.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Nasıl Oluşur?


Dirsekteki biseps tendonunun yaralanmaları genellikle elde bir cisim varken, doğrudan dirence karşı, kol zorlandığında meydana gelir. Dirsek düz tutulur durumda iken bu tendon yaralanmaları daha sık olur.


Bavul gibi ağır bir cismi dirsek düz iken dolabın üzerinden almaya çalışırken, spor salonundan ağırlığı kaldırırken, kum torbasında yumruk çalışması yaparken distal biceps kopması olabilir.

Genellikle cismin ne kadar ağır olduğunun farkında olmadan, dirsek eklemi bükülü vaziyette ağırlığı kaldırmaya çalışırsınız. Bu esnada cisim çok ağır gelir ve siz kaldırmak için dirseğinizi düz konuma getirip biceps kasınızı zorlarsınız. Ancak ağırlık çok fazladır. Siz kaldırmaya çalışırken biceps kası daha da zorlanıp distal biceps tendonu kemikten ayrılarak kopar.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması İçin Risk Faktörleri Nelerdir?


Bilinen risk faktörleri kortizol (steroid) kullanımı ve sigara içmektir.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Belirtileri Nelerdir?


 • Tendon koptuğunda dirsek ekleminin önünde hasta ve yanındakilerinde duyabileceği patlama sesi duyulur.

 • Ağrı ilk başta çok fazladır, zaman geçtikçe azalır.

 • Dirsek eklemi önünde ve ön kolda şişlik.

 • Dirsek eklemi önünde ve ön kolda morarma.

 • Dirsek eklemini kıvırmada zorlanma, güç kaybı hissetme.

 • Ön kolu döndürmede güçlük, zayıflık.

 • Pazı kasının büyüyerek şişmesi (biceps tendonu dirsek ekleminden kopunca kas kol kemiği üzerine doğru toplanır)

 • Dirsek ekleminin önünde biceps tendonunun olduğu yerde boşluk olması.


Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Teşhisi Nasıl Konulur?


Ayrıntılı hikaye ve fizik muayene sonucu distal biceps yaralanmalarının teşhisi konulur. Yırtığın tam nereden olduğunu, kemikten mi ayrıldığını yoksa tendonun mı yırtıldığını, tam yırtık mı, kısmi bir yırtık olup olmadığını, tam yırtık ise tendonun nerede olduğunu anlamak için MR görüntüleme yöntemine başvurulur.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kolun, eski gücüne dönebilmesi için yaralanan biceps tendonunun tekrar kemiğe bağlanması gerekir.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?İlk 2-3 haftada tamir ameliyatını yapmak gerekir. Bu zamandan sonra biceps kası küçülerek kısaldığı için biceps tendonunu kemiğe dikmek imkansız olabilir. Tamir ameliyatı yerine bu sefer, rekonstrüksiyon (vücudun başka yerinden tendon alıpkastan geçirilip kemiğe bağlanması) ameliyatı gerekir.


Rekonstrüksiyon ameliyatlarından sonra, tamir ameliyatı gibi mükemmel sonuçlar almak zordur ve daha uzun ameliyat sonrası rehabilitasyon gerekir.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Tamir Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Distal biceps tendonun koptığu yerin üzerinden, dirseğin ön tarafından girilerek distal biceps tendonu bulunur. Daha sonra tendonun koptuğu yere (ön koldaki kemiklerden biri olan olan Radius) ulaşılır. Kemiğin bu bölgesi hazırlanarak, tendonun kemik içine sokulması için özel matkap ile oyularak delik açılır. Dikişler ile tendon örülerek dikiş atılır, özel bir metal düğmeden bu ipler geçirilir. Metal düğme kemiğin arkasına geçirilir, ipler gerdirilerek tendon koptuğu kemiğin içine sokulup, 1 tane vida ile sabitlenir.

Dirsekte Distal Biceps Yaralanması Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Olur?


İlk 2 hafta dirsek hareket ettirilmez, çoğu zaman bunun için atel ya da kol askısı kullanılır. Ameliyat yerinin iyileşmesi ortalama 10-14 gün arasındadır. Bu sürede parmaklar, el, el bileği (döndürme hareketi hariç) ve omuz eklemi hareketlerinin yapılması tavsiye edilir.

Ameliyatın 2. haftasından sonra dirsek eklemi hareketini tekrar kazanması amaçlanır. Burada önemli olan 1. Ayın sonuna kadar biceps tendonuna yük bindirmemektir. 1 ay bittikten sonra tendon yavaş yavaş güçlendirilmeye başlanır.


Hastaların hemen hemen hepsi ameliyatlarının 3. Ayında yaptıkları spora geri dönerler.

Commentaires


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page