Fleksör Tendon Yaralanmaları

Fleksör Tendon Nedir? Fleksör Tendonun Görevi Nedir?


Fleksör Tendonlar, ön kol kaslarını parmaklardaki kemiklere ve elin avuç içi tarafındaki başparmağı bağlayan güçlü, düz yapılardır. Bu tendonlar bileğimizi bükmemize, bir çay bardağı tutmamıza, gömleğimizin düğmesini iliklememize, kavanozları açmamıza ve parmaklarımızı ve başparmağımızı bükmeyi gerektiren günlük aktiviteler yapmamızı sağlarlar.


Fleksör Tendonları Nasıl Yaralanır? Fleksör Tendon Yaralanmasının Bulguları Nelerdir?


Fleksör Tendon Yaralanmaları genellikle elin avuç içi tarafında oluşan delici-kesici cisim yaralanmaları sonucu oluşur. Sporda veya artritik koşullar nedeniyle yaralanmalar da meydana gelebilir. Artrit kaynaklı kemik çıkıntıları veya iltihaplı eklem sıvısı fleksör tendonlarını yıpratabilir ve bazen yırtabilir. Fleksör Tendon Yaralanmasının semptomları arasında ağrı, şişme, hassasiyet ve parmağı bükememe yer alır.


Jersey Parmağı Nedir?


Genellikle "Jersey Parmağı" başka bir oyuncunun formasına (Jersey) veya kıyafetlerine el parmağı takıldığında oluşur. Tendon kemiğin ucundan çekildiğinde meydana gelir. Tendon kopmaz, yapıştığı kemik bölgeyi kırar.


Fleksör Tendon Yaralanmasının Tedavisi Nedir?


El-el bileği avuç içi taraf kesileri ciddiye alınmalıdır. Fleksör Tendon Yaralanması ciddidir. Kesik veya yırtılmış tendonlar kendiliğinden iyileşmez ve ameliyat gerektirir. Doktorunuz, hangi tendonların etkilendiğini belirlemek için tendonları ayrı ayrı test edecektir. Yaralanma cam veya diğer kalıntılardan kaynaklanıyorsa röntgen çekilebilir.


Ameliyat Sonrası Süreçte Hastayı Neler Bekler?


Tendonlar canlı hücrelerden oluşur. Tendonun kesik uçları tekrar bir araya getirilebilirse, iyileşme tendonun dışındaki dokuların yanı sıra içindeki hücrelerden de başlar. Bir tendonun kesik uçları genellikle bir yaralanmadan sonra ayrıldığından, kesik bir tendonun ameliyatsız iyileşmesi olası değildir.


Fleksör Tendonu kesildikten sonra ameliyatın en kısa sürede yapılması tedavi başarısını artırır. Kesik bir tendonu tamir etmenin birçok yolu vardır ve belirli tipte kesiklerin belirli bir onarım tipine ihtiyacı vardır. Parmakta, belirli kasnakların (pulley) korunması önemlidir ve tendon ile kasnak arasında bir onarımın yapılacağı çok az boşluk vardır. Yakındaki sinirlerin ve kan damarlarının da onarılması gerekebilir. Ameliyattan sonra ve kesiğin türüne bağlı olarak, yaralı alan ya hareketten korunabilir ya da birkaç hafta boyunca çok özel sınırlı hareket programına başlanabilir.


Fleksör Tendon ameliyatlarından sonra çoğu zaman özel rehabilitasyon gerekir. Korunmasız parmak hareketi çok erken başlarsa, tendon onarımı muhtemelen parçalanacaktır. 4-6 hafta sonra parmakların yavaşça ve dirençsiz hareket etmesine izin verilir. İyileşme, onarımdan sonraki ilk üç ayda gerçekleşir.


Çoğu durumda, ameliyattan sonra yaralanan bölgenin tam ve normal hareketi geri dönmez. Parmağı kendi kas gücünü kullanarak bükmek zorsa, onarılan tendonun ayrıldığı veya yara dokusunda yapışıklıkların olduğu anlamına gelebilir. Tendon onarımının yara izi, iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır. Ancak bazı durumlarda yara izi (skar dokusu), parmağın bükülmesini ve düzleştirilmesini çok zorlaştırabilir. Yaralanmaya bağlı olarak, yara dokusunu gevşetmek ve parmağın hareketine müdahale etmesini önlemek için ek tedaviler gerekebilir. El rehabilitasyonu iyileştirmede başarısız olursa, tendonun etrafındaki yara dokusunu serbest bırakmak için ameliyat gerekebilir.