top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Total Diz Protezi ve Kısmi Diz Protezi Ameliyatları Arasındaki Farklar?


Total diz protezi ile kısmi diz protezi arasında seçim yapabilmek için iki ameliyatın arasındaki farkı tam olarak anlamak gerekir.

Yarım diz protezi, unikondiler diz protezi, unikompartmansal diz protezi de denilen kısmi diz protezi hastaların çoğuna daha cazip gelse de her diz kireçlenmesi olan hasta için uygun olmayabilir.

Hem total diz protezi hem de kısmi diz protezi ameliyatı, uygun hastalara yapıldığında oldukça başarılı ameliyatlardır.

Kısmi Diz Protezi


Daha Genç Hastalara Uygulayabilme:


Kısmi diz protezi günümüzde dizin herhangi bir kompartmanında eklem protez ameliyatı dışında çözümü olmayan kireçlenmesi olan genç hastalarda total diz protezi yerine yapılan ameliyattır. İyi seçilen hastalarda kısmi diz protezinin ilk 10 yıllık ömrü, total diz protezi ile aynıdır.


Kısmi diz protezi ameliyatında dizin sadece 1 kompartmanı değiştirilir. Zamanla diğer kompartmanlarda kıkırdak aşınması, menisküs yırtıkları olabilir, böyle durumlarda kısmi diz protezini total diz protezine dönüştürme ameliyatı gerekir. Kısmi diz protezinin ömrü; özellikle ikinci 10 yılda total diz protezinin ömrü ile kıyaslandığında daha düşüktür.


Total diz protezi değiştirilmesi gerektiğinde ise yapılan ameliyatta kullanılan implantllar ve çıkarılması gereken kemikler daha büyüktür. Yani kısmi diz protezinin değiştirilmesi ameliyatı ile total diz protezinin değiştirilme ameliyatları arasında büyük fark vardır.


Daha Hızlı İyileşme:


Kısmi diz protezi, daha küçük kesi ile yapılır. Ayrıca 3 kompartman yerine sadece bir kompartmana protez konulur. Dolaysıyla diz ekleminden daha az kemik çıkarılır. Ayrıca dizin sağlıklı yapılarına dokunulmaz. Kısmi diz protezi olan hastalar daha az kan kaybı olur ve kısmi diz protezi olan hastalarda komplikasyon oranı daha düşüktür. Bu nedenlerden dolayı kısmi diz protezi olan hastalar daha hızlı günlük yaşam aktivitelerine dönerler.
Total Diz Protezi


Ortopedi alanında devrim niteliğinde bir ameliyat olan total diz protezi ameliyatının ortalama ömrü; 20-30 yıl arasındadır. Total diz protezinin ömrü parsiyel diz protezinden daha uzundur. Total diz protezi ameliyatı kısmi diz protezinden daha uzun sürer, daha fazla kanamaya yol açar. İyileşme süreci ve ağrısız günlük aktivitelere dönüş süreci kısmi diz protezinden daha uzundur. Günümüzde yapılan diz protezi ameliyatlarının halen çok büyük çoğunluğu total diz protezi ameliyatıdır. Bunun sebebi kısmi diz protezi yapılabilecek hastaların kısıtlı olmasından kaynakladır.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page