top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Dizde Tibiofibular Eklem Yaralanması


İçindekiler

Proksimal tibiofibular eklemin yaralanması oldukça nadirdir.Proksimal tibiofibular eklem kaval kemiğinin dış kısmı ile ile fibula başı arasında yer alır. Çoğunlukla proksimal tibiofibular eklem yaralanmaları ayak bileği burkulması sonucu oluşur. Bu yaralanma araç içi veya araç dışı gibi trafik kazalarında, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travma sonrası da görülebilir. Çoğu durumda, zarar gören yapı bu eklemin posterior proksimal tibiofibular eklem bağıdır. Bu durum özellikle derin çömelme (deep squat) sırasında fibula kemiğinin kaval kemiğinden uzağa dönmesine hastanın anormal bir hareket hissetmesine sebep olur.


Yaralanmış Proksimal Tibiofibular Eklemin Belirtileri:


  • Özellikle derin çömelme sırasında dizin dış kısmında hareket (instabilite)

  • Dışarıdan görülen şekil bozukluğu.

  • Peroneal sinir tuzaklanma belirtileri; dizin alt tarafında uyuşma, yanma hissi, karıncalaşma, ayak bileğini ve ayak parmaklarını kendine çekmede güçlük, düşük ayak.

Peroneal sinir proksimal tibiofibular eklemin yaklaşık 2-3 cm yanından geçer. Bu eklemde olan bir yaralanma peroneal sinirde hasar yapmaya başlayacaktır.

Proksimal tibiofibular eklem instabilitesinin teşhisi kapsamlı muayene sonrası konulur. Muayene esnasında hastanın gevşetilmesi önemlidir. Akut vakalarda, proksimal tibiofibular eklem instabilitesini test etmek için dizin 90 derece fleksiyona getirilmesi ve proksimal tibiofibular eklemin anterolateral subluksasyon manevrası yapınca eklemde hareket olur. Mutlaka karşı diz ile karşılaştırmak gerekir. Bazı hastalarda yapısal olarak bu eklemdeki gevşeklik bulunabilir.

Kronik yaralanmalarda, hasta tam çömelme (deep squat) yaptığında instabilite bariz görünebilir.


Proksimal Tibiofibular Eklem Kararsızlığının (instabilitesinin) Tedavisi


Proksimal tibiofibular eklem instabilitesinin tedavisi genellikle akut veya kronik bir yaralanma olup olmadığına bağlıdır.


Akut vakalarda 3 hafta süre ile diz tam düz halde dizlik kullanırılır.


Ancak kronik vakalarda sorun dizlik ile çözülemez. Tedavi ameliyattır.


Proksimal Tibiofibular Eklem instabilitesinde Nasıl Bir Ameliyat Tekniği Yapılır?


Yaralanan proksimal posterior tibiofibular eklem bağ yeniden bir tendon grefti ile oluşturulur. (Rekonstrüksiyon prosedürü) Bu ameliyat eklemin yerinde durmasını (stabilitesini) geri kazanmasına etkilidir.


Ek olarak, ortak peroneal sinirde de gevşet yapılır.


Proksimal Tibiofibular Eklem Rekonstrüksiyon Ameliyatından Sonraki Süreç


Bu ameliyattan sonra hasta 6 hafta çift koltuk değneği kullanarak, ameliyatlı bacağının parmak uçları yere değecek şekilde ancak üzerine yük vermeden yürüyebilir. Diz ekleminin hareketi dereceli olarak artırılmak kaydıyla hemen başlanır. Hastanın rehabilitasyonu fizyoterapist eşliğinde olur ve tarafımdan yakın takip edilir.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page