top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Dış (Lateral) Menisküs Yırtıkları


İçindekiler

Dış menisküs, diz ekleminin dış (lateral) tarafında önemli bir amortisördür. Dizin dış bölümünün (lateral kompartman) şokunun yaklaşık %70'ini emer. Dış menisküs yırtıkları, iç menisküs yırtıkları kadar yaygın değildir. Bunun nedeni, dış menisküsün daha hareketli olmasıdır. İç menisküs altında bulunan kemik yapıya (medial tibial plato) daha sıkı bağlanırken, dış menisküs ise altındaki kemik yapıya (lateral tibia plato) daha gevşek bağlanır. Bu nedenle, dış menisküs yırtıklarında tamir daha önemlidir. Dış menisküs yırtıkları dikilemez ve menisküsün önemli bir bölümü çıkarılmak zorunda kalınırsa dizin dış kısmına binen yük artar. Bu da dizin dış kısmındaki ekleme fazla yük bindirecek ve erken eklem kıkırdak bozukluğuna (kireçlenme) sebep olacaktır.


Dış menisküs yırtığı belirtileri:


 • Ağrı

 • Şişlik ve sertlik, yaralanmadan saatler sonra günlere doğru kademeli olarak artar

 • Dizde kilitlenme

 • İnstabilite

 • Dizini düzeltememe

Dış Menisküs Yırtığı Tedavisi


Öncelikle artroskop ile diz eklemine girilip, kamera ile yırtık değerlendirilir. Yırtığın dikilip dikilemeyeceğine karar verilir. Eğer dış menisküs yırtığı dikilemeyecek durumda ve küçük bir menisküs parçası çıkarılmak zorunda kalınırsa bu işleme Artroskopik Parsiyel Menisektomi denir.

Eğer yırtık tamire uygunsa dışarıdan içeriye, içeriden dışarıya ya da hepsi içeriden tekniklerden bir ya da birkaçı kombine edilerek yırtık dikilir. Ayrıca, plazmadan zengin büyüme faktörü uygulaması (PRGF) ya da eklem içine kemik iliği uyarılarak elde edilen ürünler kullanarak daha iyi bir iyileşme ortamı sağlanmaya çalışılır.

Ameliyat Sonrası


Parsiyel dış menisektomi geçiren hastaların tedavisi, ameliyattan sonraki ilk gün hasta kendi başına gösterdiğim egzersizler ile başlar. Bu egzersizlerde amaç:

 • Hastaya diz üstü kasının (quadriceps) aktifleştirilmesinin öğretilmesi.

 • Diz ekleminin ve diz kapağı hareketliliğin yeniden kazanılması.

Genel olarak, az miktarda dış menisküsleri kesilerek çıkarılmış olan hastaların ameliyattan sonra en az 6 haftaya kadar koşu gibi diz eklemine darbe getiren sporları önermiyoruz.


Dış menisküs rezeksiyonu geçiren hastaların daha yakından takip edilmesi gerekir. Aktivitelerle ilgili herhangi bir ağrı veya şişlik varsa, hastaların doktorlarına bildirmeleri gerekir, çünkü bunlar artrit belirtileridir ve artritik değişikliklerin daha da ilerlemesini gösterebilir. Bu mevcutsa, aktivite modifikasyonu, düşük etkili egzersiz, eklem içi enjeksiyonlar veya olası menisküs nakli içeren daha ileri tedavi gerekebilir. Önemli miktarda dış menisküs çıkarıldığında, zamanla daha fazla eklem kireçlenmesi gelişiebileceği unutulmamalıdır.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page