top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon
 • LinkedIn
 • White Facebook Icon

Haglund Deformitesi | Topukta Kemik Çıkıntısı


Haglund deformitesi
Haglund deformitesi

Haglund deformitesi, ayağın arka bölümünün en sık ağrı sebeplerinden biridir. Halk arasında Topukta Kemik Çıkıntısı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi topuk kemiğinden kaynaklanan kemik çıkıntısı zaman içinde büyüyerek aşil tendonuna temas eder ve aşil tendonunda hasar oluşturur. Oluşan hasar sonucu günlük ve sportif aktiviteleri engelleyecek kadar ağrı olur.


Haglund deformitesinin tedavisine öncelikli olarak ameliyat dışı yöntemler ile başlanır. Ameliyat dışı yöntem ile başarılı olunamaz ise haglund deformitesi için ameliyat planlanır. Günümüzde haglund deformitesinin ameliyatı kapalı olarak başarılı şekilde yapılabilmektedir.


İçindekiler:
Haglund Deformitesi Nedir?

Haglund deformitesi, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin ön tarafında Topukta Kemik Çıkıntısı olarak adlandırılır.


Özellikle Haglund kemik çıkıntısı oluşmaya başladığında ilk önce özellikle hastanın ayak yapısına uygun olmayan ve sıkı ayakkabı giyilmesi sonrası aşil tendonunun ön tarafındaki yumuşak doku tahriş olur. Burada var olan keseler şişerek iltihaplanır, bu duruma bursit denir.


Bursitle birlikte kemik çıkıntısı yani Haglund deformitesi aşil tendonuna baskı yaparak, aşil tendonunda bozulmaya yani tendinozise sebep olur.


Haglund Deformitesinin Sebebi Nedir?

Genetik olarak topuk kemiğinin (kalkaneus) yapısının farklı olması en sık sebeptir. Ayrıca,


 • Ayak kavsinin yüksek olduğu pes kavus ayağına sahip kişilerde

 • Aşil tendonunun kısa ve gergin olanlarda

 • Özellikle topuğu kavrayan kısmının sert olan ayakkabıların giyilmesi sonucunda

 • Koşucularda Haglund deformitesi daha sık görülmektedir.

Topukta Kemik Çıkıntısı Sebebi?

Topukta Kemik Çıkıntısı, topuk kemiklerinin arka kısmında oluşan bir tıbbi durumdur. Bu durumda, ilk akla gelen durum Haglund deformitesidir.


Haglund deformitesi genellikle topuk dikeni olarak da adlandırılan bir durumla ilişkilidir. Ayakkabının topuk kısmına baskı yapması sonucunda ağrı ve şişlikle karakterizedir.Haglund Deformitesi Belirtileri

 • Topuk kemiğinde çoğu hastada dışarıdan dahi görülebilen kemik çıkıntısı.

 • Ağrı

 • Şişlik


Tedavi süreçleri ile ilgili bizimle irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamızdan istediğiniz bağlantı kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Haglund Deformitesinin Tanısı Nasıl Konulur?

Fiziki muayene sonucunda ayak röntgenlerinin çekilmesi ile haglund deformitesi tanısı konulur. MR görüntüleme aşil tendonu ve çevre yumuşak dokular incelenir. Bursada enflamasyonun olup olmadığı, aşil tendonunda tendinozis, kısmi ya da tam yırtık olup olmadığı MR görüntüleme ile anlaşılır.


Haglund Kemik Çıkıntısı olmayan Ayak Bileği MR Görüntüsü
Haglund Kemik Çıkıntısı olmayan Ayak Bileği MR Görüntüsü

Topukta kemik çıkıntısı Olan Mr Görüntüsü
Topukta kemik çıkıntısı Olan Mr Görüntüsü


Haglund Deformitesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Haglund deformitesi olan her insanda ağrı olmaz. Belirti veren durumlarda yani ağrılı Haglund deformitesi olanlarda ilk yapılması gereken ayakkabı değişikliği olmalıdır. Topuğu sıkan ayakkabıların terk edilmesi ile tedaviye başlanır. Hatta mümkünse bir süre terlik kullanmak uygun olacaktır. Ayrıca;


 • Buz uygulaması

 • Sıkışan aşil tendonun üzerine koruyucu silikon pedlerin kullanımı

 • Aşil tendonuna yönelik germe ve kuvvet egzersizleri programı

 • Sadece topuğu kaldırmayı amaçlayan tabanlık kullanımı, topukluk kullanarak 1-2cm topuğu kaldırmak oldukça etkili bir yöntemdir.

 • Özel tabanlıklar

 • PRGF enjeksiyonları

Eğer yukarıdaki yöntemlerden hasta fayda görmez ise ameliyat planlanır.


Haglund Deformitesi Ameliyatı


Öncelikli olarak açık ve kapalı olmak üzere 2 çeşit ameliyatı vardır.

 • Açık Haglund Ameliyatı

 • Kapalı Haglund Ameliyatı (Artroskopik Haglund Ameliyatı)

Açık Haglund Deformitesi Ameliyatı

Açık Haglund Deformitesi Ameliyatı, Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin hemen yan ve ön tarafından küçük bir kesi ile girilerek, Haglund kemik çıkıntısı ve şişmiş olan keseler çıkarılır. Bu ameliyat minimal invazif olup, aşil tendon bütünlüğüne bozulmadığı gibi aşil tendonuna da hiç dokunulmaz. Bu ameliyattan sonra günlük yaşam aktivitelerine ve spora hızlı dönüş sağlanır.


Op.Dr. Utku Erdem Özer’in yaptığı Açık Haglund ameliyatı hakkında bilgi almak ve detaylı izlemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Bazı durumlarda aşil tendonunun kemiğe bağlandığı yerden çok zayıflamış hatta aşil tendonu neredeyse kopmak üzere olabilir. Böyle hastalarda farklı bir ameliyat tekniği uygulamak gerekir.

Aşil tendonu topuk kemiğine bağlandığı yerden kısmi olarak kaldırılır.


Aşil tendonunu sıkıştıran iltihaplı bursa çıkarılmaktadır. Topuk kemiğinin arakasındaki kemik çıkıntısı alınır. En son olarak aşil tendonundaki ölü dokular temizlenerek, aşil tendonu topuk kemiğine tekrar ucunda ip olan özel vidalar ile bağlanır.

Kapalı Haglund Deformitesi Ameliyatı (Artroskopik Haglund Ameliyatı)

Kapalı Haglund Deformitesi Ameliyatı yani Artroskopik Haglund ameliyatı, kamera yardımıyla haglund kemik çıkıntısının çıkarılması ameliyatıdır. Aşil tendonun her iki yanına bazen 2 bazen de 4 adet 1 cm büyüklüğünde kesiler yapılarak, bu ameliyat yapılır.


Kapalı ameliyatın en önemli özelliği, spora dönüşün hızlı olmasıdır. Hastaların çoğu ameliyat sonrası koltuk değneği dahi kullanmadan günlük aktivitelerine dönebilirler.


Op. Dr. Utku Erdem Özer’in yaptığı Kapalı Haglund Ameliyatı hakkında bilgi almak ve detaylıca izlemek için linke tıklayabilirsiniz. Yaş kısıtlamasından dolayı buraya doğrudan ekleyemiyoruz.


Haglund Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Haglund deformitesi ameliyatından eğer sadece haglund kemik çıkıntısı çıkarıldıysa günlük ve sportif aktivitelere dönüş hızlı olur.  Ayrıca Haglund Ameliyatı Sonrası hastalar ayaklarının üzerine basıp yürümelerine izin verilir. Ameliyatta oluşan kesiler 7-10 gün içinde iyileşir.

Aşil tendon kaynaklı ağrının ne kadar sürede geçeceği ise, ameliyat öncesi haglund deformitesinin aşil tendonunda yarattığı hasar ile ilgilidir.


Bu konuyla alakalı Kalkaneal Bursit yazımızı inceleyebilirsiniz.


Haglund Ameliyatı Olanların Yorumları

 • "Utku Erdem Özer tarafından gerçekleştirilen haglund ameliyatından sonra topuk ağrılarımın büyük ölçüde azaldığını hissettim. Doktorun yaklaşımı ve ameliyat sonrası desteği gerçekten rahatlatıcıydı."

 • "Topukta Kemik Çıkıntısı nedeniyle Utku Erdem Özer'e başvurduğumda, ameliyat süreci ve sonrasındaki iyileşme konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirildim. Ameliyat sonrası ağrıda belirgin bir azalma oldu."

 • "Haglund ameliyatından önce endişelerim vardı, ancak Utku Erdem Özer'in bilgisi ve deneyimi sayesinde kendimi güvende hissettim."


Sonuç

Haglund deformitesi, topukta kemik çıkıntısı olarak bilinen yaygın bir durumdur ve ayağın arka bölgesinde sıkça görülen ağrı nedenlerinden biridir.


Aşil tendonuna bası yaparak, aşil tendonu iltihabına yol açan haglund deformitesi eğer ameliyat dışı yöntemler ile tedaviye cevap vermez ise zaman geçirmeden ameliyat gündeme gelmelidir.

Unutulmamalıdır ki zaman geçtikçe aşil tendonuna temas eden haglund kemik çıkıntısının oluşturduğu tendon hasarının derecesi haglund ameliyatından sonra iyileşmeyi etkileyen en önemli faktördür.


Haglund deformitesi yaşayanlar için önemli olan doğru tanı ve etkili tedavi yöntemlerinin belirlenmesidir. Bununla birlikte, Utku Erdem Özer gibi uzmanların desteğiyle, hastaların bu durumu yönetmeleri ve yaşam kalitelerini artırmaları mümkündür.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya dönüp daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ความคิดเห็น


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page