Total Kalça Protezi

Total kalça protezi ameliyatı uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Günümüzde teknolojideki gelişmelerle birlikte protez teknolojisi de ilerlemiş ve total kalça protezi ameliyatının başarılı olma olasılığı artmıştır. Total kalça protezi ameliyatı dünyada en çok yapılan ameliyatlardan biridir.


Total Kalça Protezi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?


Kalça ekleminde çok sayıda hastalık total kalça protezi ile tedavi ihtiyacı gösterir. Bu hastalıklar kalça ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açarlar ve günlük hayatı zorlaştırırlar. Kalça eklemi hastalıkları ilerleyince ağrı ve hareket güçlüğü nedeniyle insanların işe gitmelerini ve uyumalarını engelleyecek kadar çok zorluk çıkartabilirler. Hastalar yürüme, merdiven çıkma, oturup kalkma ve bazen kişisel hijyeni sağlamada belirgin zorluklar yaşarlar.


Kalça ekleminde bozulmaya yol açan ve ancak total kalça protezi ameliyatı ile çözüm bulunabilen hastalıkların en sık görüleni halk arasında yaygın olarak kireçlenme diye bilinen kalça eklemi artrozudur. Doğuştan kalça çıkığı isimli doğumsal problemin yol açtığı kalça eklemi harabiyeti de oldukça sık görülür. Başka hastalıkların tedavisi için kullanılmış olan kortizon isimli ilacın yol açtığı ve femur başı avasküler nekrozu olarak bilinen ve eklemde harabiyetle sonlanan hastalık ile bir çeşit romatizmal hastalık olan romatoid atritin yol açtığı kalça eklemi harabiyeti de sıklıkla total kalça protezi ameliyatı gerektirir. Son olarak, kalça ekleminin kırık ve çıkıkları sonrasında ortaya çıkan kalça eklemi harabiyeti de sıklıkla kalça protezi ameliyatı ile tedaviyi zorunlu kılar.


Kalça Eklemi Artrozunun Nedeni Nedir? Total Kalça Protezi Ameliyatı Zorunlu Mudur?


Her ne kadar her bir bireyin her eklemi ilerleyen yaşla birlikte doğal olarak aşınsa da yük taşıyan, yani kalça, diz ve ayak bileği eklemlerindeki aşınmayı hızlandıran nedenlerin başında fazla kilolar, yani obezite gelir. Obezite, bu doğal yıpranma sürecini olumsuz yönde etkileyerek, aşınmakta olan eklem kıkırdağının çok daha hızlı aşınmasına neden olur. Bu nedenle kalça eklemi artrozunun özellikle erken evrelerinde hastaların kilo vermeleri hastalığın ilerlemesinin önlenmesi açısından son derece önemlidir. Böylelikle total kalça protezine gerek kalmayabilir ya da en azından hastalığın yol açtığı eklem harabiyetinin ilerlemesi yavaşlatılarak protez ameliyatı geciktirilebilir.


Total Kalça Protezi Ameliyatı Kararında Neler Göz Önünde Bulundurulur?


En önemli faktör hastanın kalça ağrısı ve bu ağrının hastanın günlük hayatında ne gibi zorluklar çıkardığıdır. Bu ağrı diğer yollarla tedavi edilemiyorsa total kalça protezi ameliyatı kaçınılmaz olur.


Total Kalça Protezi Ameliyatında Hastanın Yaşı Önemli Midir?


Ameliyatta kullanılan protezlerin bir ömrü vardır ve ayakkabı gibi ya da otomobillerin lastiği gibi protezler de kullanıldıkça aşınarak eskir. İyi yapılmış bir total kalça protez ameliyatının ömrü yirmi yılın üzerindedir. Bu nedenle hastanın yaşı çok önemlidir. İdeal olan total kalça protezi ameliyatı olacak olan hastanın yaşının altmışın üzerinde olmasıdır. Çok zorunlu haller dışında bu ameliyat çok genç yaşlarda tercih edilmez.


Ancak, son yıllarda protezlerde tasarım ve kullanılan metal malzeme açısından belirgin ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle modern titanyum alaşımları ve çok özel seramiklerden üretilmiş çok dayanıklı protezler geliştirilmiş, böylelikle protezlerin ömrünün uzaması sağlanmış ve daha genç hastalara da ameliyatı yapmak artık mümkün olmuştur. Bir insanın hayatının uzun olmasının yanı sıra kaliteli de olması önemlidir. Bu nedenle, genç hastalarda da zorunlu durumlarda total kalça protezi ameliyatı yapılabilir.


Total Kalça Protezi Ameliyatı Nerede ve Nasıl Yapılır?


Total kalça protezi ameliyatı özel ve büyük bir ameliyattır. Ameliyatın yapılacağı ameliyathanenin temizliği çok önemlidir. Ayrıca ameliyat ekibinin bu konuda özel eğitimli ve deneyimli olması çok önemlidir. Ayrıca, hastaya anestezi uygulayacak olan anesteziyoloji uzmanı doktorun da bu ameliyatlarda kullanılan epidural anestezi gibi özel anestezi yöntemleri konusunda bilgili ve deneyimli olması gereklidir. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. Hastalar ameliyat sonrasında üç veya dört gün hastanede yatarlar ve ameliyattan bir gün sonra ayağa kaldırılarak yürütülürler. Yaklaşık bir ayda hastaların bağımsız olarak çok rahat yürümeleri beklenir. İleri yaştaki hastaların iyileşme süreci daha uzun olurken genç hastalarda iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.


Total Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Komplikasyon Riski Var Mıdır?


Her ameliyatta belirli riskler mevcuttur. Aynı şekilde, total kalça protezi ameliyatları da bazı riskler taşır. Bu risklerin en sık görüleni enfeksiyon yani mikroplarla oluşan iltihabi durumdur. Bunun oranı yüzde bir kadardır. Diğer bir olası komplikasyon bacak toplar damarlarında kan pıhtılarının oluşması ve tıkanmadır. Ancak bu komplikasyonlar hastaları korkutmamalıdır. Çünkü total kalça protezi ameliyatı yapılacak hastalara ameliyat öncesinde mutlaka bu riskler açısından kan tahlilleri ve gerekirse daha ileri inceleme yöntemleriyle araştırmalar yapılmakta, ayrıca ameliyat sonrasında enfeksiyon riski açısından özel antibiyotikler, kan pıhtısı oluşmaması için de özel kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmakta, böylelikle riskler en az düzeye çekilmeye çalışılmaktadır.

DİĞER
HASTALIKLAR