Total Diz Protezi

Total Diz Protezi Ameliyatı Kime Yapılır?


Total diz protezi, dizde halk arasındaki söyleyişiyle kireçlenmeye, tıbbi adıyla artroza yani kıkırdak aşınmasına bağlı ciddi ağrısı ve yürüme güçlüğü olan hastalarda ağrıyı ortadan kaldırmak ve hastanın rahat yürümesini sağlamak için yapılan bir ameliyattır.


Diz artrozunun nedenleri arasında insanın genetik yapısı, yaş, şişmanlık ve geçirilmiş yaralanmalar sayılabilir. Her insanda özellikle kalça, diz ve ayak bileği gibi yük taşıyan eklemlerde yaşla birlikte doğal süreç içinde eklem kıkırdağı aşınır. Bu tıpkı yaşın ilerlemesiyle birlikte saçların kırlaşması gibi olağan bir süreçtir. Fazla kilolar, yani obezite bu doğal yıpranma sürecini olumsuz yönde etkiler ve aşınmakta olan eklem kıkırdağının daha hızlı aşınmasına neden olur.


Diz artrozunda hastaların ağrısı önce hafif bir şekilde başlar ve gittikçe artar. İlk başlarda yakınmalar daha çok yürüme, merdiven çıkma gibi faaliyetlerde ortaya çıkar. İlerleyen zamanlarda ağrı istirahatte de devam eder, hatta hastaların uymalarını dahi güçleştirir.

Total diz protezi ameliyatı hasta yakınmalarının şiddetlendiği, gece uyumasına, günlük işlerini yapmasına, yürümesine belirgin engel oluşturduğu zamanlarda uygulanan etkili ve güvenilir bir ameliyattır.


Total Diz Protezi Ameliyatına Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Total diz protezi ameliyatı kararını etkileyen en önemli faktör hastanın ağrısıdır. Ağrı, kontrol altına alınamayacak kadar şiddetlendiğinde ve hastanın günlük yaşamını engellemeye başladığında protez ameliyatına karar verilir. Diğer önemli iki nokta hastanın yaşı ve kilosudur. Total diz protezi ameliyatı zorunlu haller dışında mümkün olduğu kadar geç yaşta yapılmalıdır. Ancak ağrının çok şiddetli olduğu ileri derece artrozlu hastalarda erken yaşta da total diz protezi ameliyatı yapılabilir. Fazla kilolu hastaların ameliyat öncesi biraz kilo vermesi tercih edilir.


Total Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Total diz protezi ameliyatı büyük ve önemli bir ameliyattır. Ameliyatın bu konuda eğitim almış personelin bulunduğu, sterilizasyon şartlarının sağlanmış olduğu ameliyathanelerde yapılması önemlidir. Ameliyat sırasında hastaya epidural anestezi (bel altının uyuşturulması) veya genel anestezi uygulanabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Ameliyatta dizdeki hasarlanmış kıkırdak dokular çıkarılarak yerine özel metallerden üretilmiş protez implantlar konulur.


Ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi 3-4 gündür. Hasta ameliyatın ertesi günü yürüteç yardımıyla ayağa kaldırılır ve yürütülür. Başkalarının yardımı olmadan ayağa kalkarak kendi ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelmesi birkaç gün sürer.


Ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken en önemli konu protezlerine zarar verecek hareketlerden kaçınmalarıdır. Ameliyattan sonra hastalar kilo almamalı, alafranga tuvalet kullanmalı, yere oturmamalı, dizlerinin üstüne çökmemeli, namaz kılıyor iseler sandalyede oturarak namaz kılmalıdırlar.


Total Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Komplikasyon Riski Var Mıdır?


Her ameliyatta belirli riskler mevcuttur. Aynı şekilde, total diz protezi ameliyatları da bazı riskler taşır. Bu risklerin en sık görüleni enfeksiyon yani mikroplarla oluşan iltihabi durumdur. Bunun oranı yüzde bir kadardır. Diğer bir olası komplikasyon bacak toplar damarlarında kan pıhtılarının oluşması ve tıkanmadır. Ancak bu komplikasyonlar hastaları korkutmamalıdır. Çünkü total diz protezi ameliyatı yapılacak hastalara ameliyat öncesinde mutlaka bu riskler açısından kan tahlilleri ve gerekirse daha ileri inceleme yöntemleriyle araştırmalar yapılmakta, ayrıca ameliyat sonrasında enfeksiyon riski açısından özel antibiyotikler, kan pıhtısı oluşmaması için de özel kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmakta, böylelikle riskler en az düzeye çekilmeye çalışılmaktadır.