Tetik Parmak Nedir?

Eldeki bükücü (fleksör) tendonların özel bir yapı (makara diyebiliriz) olan A1 pulleyi altında gelişen daraltıcı tendon kılıfı iltihabına (stenosing tenosinovit) bağlı fleksör tendon fonksiyon bozukluğuna Tetik Parmak Hastalığı denir. Özellikle sabahları ilk kalktığında sorun olan parmakta bükülme hareketi sonrası tendon takılı kalarak kilitlenir. Hastalar genellikle bükülü kalmış parmağı öteki eliyle zorlayıp ağrılı bir şekilde açar. Daralmış olan A1 pulley tendonu sıkıştırarak, tendonun yıpranmasına hatta yırtılmasına sebep olabilir.


Tetik Parmak Hastalığı Kimlerde Görülür?


Tetik parmak hastalığı; şeker hastalığı, tiroid hastalıkları ve iltihaplı romatizmalı hastalarda (Romatoit Artrit gibi) daha sık görülür. Ancak sıklıkla herhangi bir hastalığı olmayan hastalarda görülür. Bu durum nadir olarak yeni doğan bebeklerde de görülebilir.


Tetik Parmak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Tetik parmağın belirtileri; şişlik, avuç içinde hassas yumru, parmak ekleminde parmağın bükme hareketinde yakalama hissi, parmağın bükme veya düzeltme hareketinde ağrı olabilir. Tanı genellikle fiziki muayene ile konulur. Laboratuvar testleri, MRI ve ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine gerek kalmaz.


Tetik Parmak Hastalığının Tedavisi Nelerdir?


Tetik parmak sorunu özel bir tedavi uygulamadan nadiren kendi kendine düzelir. Düzelirse de genellikle başlangıcının ilk ayında düzelebilir. Eğer semptomlar 3 aydan fazla sürmüşse hastalığı tedavi etmek için özel tedavi gerekir. Eğer tedavi edilmezse tetik parmak, eklem sertliğine ve fleksör tendon yapışmalarına sebep olur. Bu durumlar yapılacak tedaviyi zorlaştırıp, tedavinin başarı şansını azaltır.


Tetik parmak hastalığının tedavisi kortizol injeksiyonu veya cerrahi olarak daralmış olan makaranın (A1 pulley) gevşetilmesidir. Geç gelmiş komplike vakalarda tendon yapışıklıkları ve eklem sertlikleri gevşetilmelidir.