Slap Tamiri

Yaralanma sonucu oluşan Superior Labrum yırtığının artroskopik olarak tamiridir. Omuz çevresinde 2-3 küçük insizyon ile yapılır. Dikişler labrumdan geçirilip, yaralanma sonucu yer değiştiren dokuların uygun şekilde orjinal yerine yerleştirilmesini takiben; emilebilen vidalar ile kemiğe sabitlenir. Bunun sonucunda normal anatomi tekrar oluşturulup, omuz eklemi stabilize edilmiş olur.


SLAP Yırtıkları Ne Demektir?


SLAP’ın açılımı Superior Labrum Anterior Posterior kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir adlandırmadır. Labrum omuz eklemini yerinde tutan en önemli yapıdır. Labruma omuz ekleminin contası dememiz yanlış olmayacaktır. İşte bu contanın en üst seviyesinden önden arkaya doğru kemikten ayrılıp yırtılmasına SLAP Yırtığı denir.


Labrumun bu bölgeden yırtılmasının sebebi biseps tendonun buraya yapışmasıdır. Yüzme, tenis ve fırlatma sporunda veya bir nesneye asılı kalma sonucunda oluşan çekme kuvveti ile birlikte omuz eklemi dış rotasyona geldiğinde biseps tendonu yapıştığı labrumu yırtabilir ya da kendisi yırtılıp kopabilir. SLAP yaralanmalarının literatürde tanımlanmış 10 alt tip vardır. En sık Tip 2 yaralanma görülür. Bu tipte biseps tendonu sağlam kalıp labrumun bu bölgede kemikten ayrılır.


Her SLAP Yırtıkları Ameliyat Gerektirir Mi?


Hayır gerektirmez. Özellikle yaşlanmayla birlikte olan yıpranma yırtıklarında şayet ağrı yoksa ameliyata gerek yoktur. Eğer ağrı var ise tamirden ziyade yırtığın temizlenmesi ameliyat sonrası hasta memnuniyetini artırır. Eğer omuz çıkığı ile birlikte ise mutlaka tamir şarttır. Tamire en uygun yaralanma Tip 2 yaralanmadır.


SLAP Tamirinde Kullanılan Vidalar Neden Yapılmıştır?


Bu vidalar biyolojik emilebilen malzemeden yapılır.


SLAP Ameliyatları Ne Kadar Sürer?


Artroskopik SLAP tamiri 1-2 saat arasında sürer.


SLAP Yırtıklarından Sonra Fizik Tedavi Gerekir mi?


Evet gerekir. Çoğunlukla hasta ameliyat sonrası 4 hafta kol askısı kullanır. Bu sürenin sonunda fizyoterapi başlar. Eklem hareket açıklığı ve kuvvet tam olarak elde edildikten sonra spora dönüşe izin verilir.