top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Skafoid Kırığı Nedir? | İyileşme Belirtileri


Skafoid kırığı
Skafoid kırığı


Skafoid Kırığı, el bileği bölgesinde bulunan ve sıklıkla kırılan skafoid adı verilen küçük bir kemikte meydana gelen bir kırıktır. Bu kırık genellikle el bileği düşmeleri veya travmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Ancak, uygun tedavi edilmezse, bu kırık ciddi komplikasyonlara yol açar. İyileşme belirtileri genellikle kırılan bölgede ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve hassasiyet gibi semptomlarla kendini gösterir.


İçindekiler:Skafoid Kırığı Nedir?

Skafoid kemiği, el bileğini oluşturan sekiz küçük kemikten biridir. El bileğinde, biri ön kola (proksimal sıra) ve diğeri ele daha yakın (distal sıra) olmak üzere iki sıra kemik vardır. Skafoid kemik, iki sırayı birbirine bağlaması bakımından el bileğinde önemli işlevi vardır. Bu konumlanma skafoid kemiğini en sık yaralanan el bileği kemiği olmasının sebebidir.

Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur?

Özellikle Skafoid kırıkları en çok açık el üzerine düşme sonucu kaynaklanır.

Skafoid Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle ilk başta ağrı yapar ancak ağrı günler veya haftalar içinde hızla ortadan kaybolur. Morarma nadiren görülür. Genellikle görünür bir şekil bozukluğu yoktur ve yalnızca çok az şişme vardır.


Şekil bozukluğu olmadığı için, bu yaralanmaya sahip birçok kişi yanlışlıkla bileğinin burkulduğunu varsayarak doktora başvurmaz. Bu durum skafoid kırık tanısının konmasında gecikmeye neden olur. Bu kemiği kıran kişiler olaydan aylar veya yıllar sonra bile farkına varmayabilir.


Tedavi süreçleri ile ilgili bizimle irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamızdan istediğiniz bağlantı kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Skafoid Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Skafoid kırıklarının çoğu el bileği röntgeni ile teşhis edilir. Ancak kırık yer değiştirmediğinde erken (ilk haftalar) çekilen röntgenlerde görülmeyebilir. Yer değiştirmemiş bir skafoid kırığı bu nedenle yanlış bir şekilde "burkulma" olarak teşhis edilebilir.


Bu nedenle, doğrudan skafoid kemiğin üzerinde (el bileğinin başparmağındaki oyukta veya enfiye kutusu) belirgin bir hassasiyeti olan bir hastada skafoid kırığı olduğundan şüphelenilmeli, gerekirse el bileği MR görüntülemesi ve BT görüntüleme yapılmalıdır.


Bazı durumlarda kemik sintigrafisine dahi başvurulabilir. BT ve MR görüntüleme ile skafoid kırığının yer değiştirmesini, kırılan parçaların canlılıklarının değerlendirilmesi için de kullanılır.

Skafoid kırık şüphesi olan hastalara kesin tanı konana kadar, olası bir kırığın hareketini önlemek için yarım alçı-atel uygulanır.


Skafoid Kırıkların Tedavisi

Özellikle Skafoid kırıklarının tedavisi, genellikle kırığın tipine, yerine ve hastanın yaşına bağlı olarak değişir. Küçük ve dengeli kırıklar genellikle atel veya alçı ile immobilize edilerek iyileşmeye bırakılabilir. Ancak, kırığın yerine ve tipine bağlı olarak, bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bizim uyguladığımız iki tedavi yöntemi şöyledir:

  • Skafoid Kırıklarının Alçı ile Tedavisi

  • Skafoid kırığı Ameliyatı


Skafoid Kırıklarının Alçı ile Tedavisi


Kırık yer değiştirmemişse, başparmağı içine alan özel skafoid alçısı yapılır. Alçıda iyileşme süresi 6-10 hafta arasında ve hatta daha uzun olabilir. Bunun nedeni, kemiğe giden kan akışının değişken olması ve kırık nedeniyle kan akımının bozularak kemik iyileşmesini bozabilmesidir.

Skafoid Kırığı Ameliyatı


Kemiğin bir kısmı, özellikle el bileğine yakın olan kısmında kan akışının kesilmesi nedeniyle kırıldıktan sonra bu parçada avasküler nekroz (ölüm) olabilir. Kırık bu bölgedeyse veya yer değiştirmişse, ameliyat planlanmalıdır. Ameliyatlta, kemiğin iyileşmesine yardımcı olması için, hastanın leğen kemiğinden alınan kemik kemik paraçası (otogreft) kırık hattına konularak, bir vida ile de kırık sabitlenir.


Uzun süreli alçıdan kaçınmak, hızlı iyileşmeyi elde etmek için özellikle elit ve profesyonel sporcularda, yer değiştirmemiş kırıklarda ameliyat planlanabilir.


Skafoid Kırığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Yer değiştirmemiş ya da çok az yerinden oynamış skafoid kırıklarının ameliyatı kapalı yöntem ile bir tane vida konularak yapılır. Hastanın el bileğine vidanın girebileceği kadar küçük bir kesi (0,5 cm) yapılarak kılavuz telleri ile kırık tespit edilir. Bu teller üzerinden vida gönderilerek kırık sabitlenir.


Skafoid Kırığı İzleme:

Tarafımdan yapılan kapalı skafoid kırığı ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=P_GWJgzsrYA


Skafoid Kırığı Ameliyatı İyileşme Süresi

Kapalı skafoid kırığı ameliyatından sonra ödem ve ağrı kontrolü için ameliyattan sonra 7-10 gün süre ile kol dirsek altına kadar atele alınır. Daha sonra atel çıkarılarak, gün içine çıkarılıp takılabilen hazır el bileği ateline geçilir.


Bu aşamada fizyoterapiye de başlanır. Ameliyattan sonra 1. ayın sonunda bu atelde sonlandırılır. Güçlendirmelere ve el bileği hareket açıklığı egzersizlerine devam edilir.

Skafoid Kırığı İyileşme Belirtileri

İster alçı ile tedavi edilsin ister ameliyat ile skafoid kırığının iyileşme belirtileri daha çok radyolojik olarak yani röntgen ve çoğu zamanda MR görüntüleme ile değerlendirilir.


Skafoid Kırığı Yorumlar

Op. Dr. Utku Erdem Özer ile skafoid kırığı tedavisi geçiren hastaların deneyimleri ve yorumları aşağıda listelenmiştir. Bunlar tedavi süreci hakkında önemli bir bilgi kaynağı olmaktadır.


  • Ayşe K.: "Skafoid kırığımı tedavi etmek için Op. Dr. Utku Erdem Özer'i tercih ettim ve kararımı asla pişman olmadım. Doktorumun dikkatli yaklaşımı ve uzmanlığı sayesinde, ameliyat sonrası süreç oldukça rahat geçti.

  • Mehmet Y.: "Skafoid kırığımın tedavisi için Op. Dr. Utku Erdem Özer'i seçmek, en doğru kararlardan biriydi. Doktorumun samimi yaklaşımı ve açık iletişimi, tedavi sürecinde beni her zaman rahatlattı.

  • Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte beni adım adım yönlendirdi ve her zaman yanımda oldu. Şimdi, skafoid kırığımdan eser kalmadı ve eskisinden daha sağlıklı bir omuza sahibim. Op. Dr. Utku Erdem Özer'e minnettarım!"


Sonuç

Skafoid kırığı, el bileği bölgesindeki skafoid kemikte meydana gelen bir kırıktır. Uygun tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Op. Dr. Utku Erdem Özer, skafoid kırığı tedavisinde geniş bir uzmanlık ve deneyime sahiptir. Hastalarına bireysel ve etkili bir tedavi planı sunmaktadır.


Skafoid kırığı gibi omuz ve üst ekstremite sorunlarıyla ilgili olarak Op. Dr. Utku Erdem Özer'e danışarak, uzmanlık ve dikkatli tedavi yaklaşımından yararlanabilirsiniz.


Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya dönüp daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page