top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Diz Eklemi Çevresinde Peroneal Sinir Sıkışması (Düşük Ayak)


İçindekiler

Peroneal sinirin sıkışması, peroneal sinirin diz dış yan tarafındaki bölgede bası altında kalmasıyla oluşur. Peroneal sinir omurilikten çıkıp kalçanın arkasından ayağa doğru ilerleyen siyatik sinirden dizin arkasında ayrılan büyük ve önemli bir sinirdir.


Peroneal Sinir Sıkışması Neden Olur?


Sıkışma, sinir diz dış yan tarafında ayağa doğru ilerlerken yumuşak dokular arasında ya da bu bölgeye alınan bir darbeyle yumuşak dokular ile kemik arasında oluşur ve bir dizi belirti ve bulgu ortaya çıkar. Bu bölgede oluşmuş olan tümör veya kistlere bağlı olarak ya da fibula kemiğinin kırılması sonucunda da peroneal sinir sıkışması gelişebilse de hastaların büyük çoğunluğunda belirgin bir neden saptanamaz.


Şeker Hastalarında Peroneal Sinir Sıkışması?


Peroneal sinir sıkışması şeker hastalarında görülme sıklığı fazladır. Şeker hastalarında diyabetik polinöropati denilen ve tüm vücudu tutan hem ellerde hem de bacaklar ve ayaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma ve ağrılara neden olan sinir problemi çoğunlukla mevcuttur. Ayrıca, bu hastalarda sinir sıkışmaları da çok sık görülür. Diyabetik hastalarda diyabetik polinöropati ile peroneal sinirin sıkışmasını birbirine karıştırmamak gerekir, çünkü çoğunlukla ikisi bir arada bulunur.


Peroneal Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?


Peroneal sinir sıkışmasında ayak sırtının ve bacağın ön yan yüzünde duyu azalır ya da tamamen kaybolur, Fibula kemiğinin üst ucu hizasında hassasiyet de vardır. Ayağın ve ayak başparmağının yukarı kaldırılmasında ve ayağın dış yana çevrilmesinde belirgin zayıflık ya da tam felç durumu gelişebilir.


Düşük Ayak Ve Peroneal Sinir Sıkışması Arasında Ne Gibi Bir İlişki Vardır?


Ağır sıkışmalarda ortaya çıkan felç durumuna “düşük ayak” adı verilir. Bu durum peroneal sinir felci ile siyatik sinir veya belde omurilikten çıktığı nokta olan sinir köklerinin sorunları arasında klinik olarak ayırıcı tanı yapmaya yardımcı olur. Peroneal sinir sıkışması her yaşta görülebilir. Peroneal sinir sıkışması tanısı, hastanın öyküsüyle birlikte fizik muayenesi sonucunda konulan klinik bir tanıdır. Ayağın yukarı yönde hareket ettirilememesi en önemli bulgudur. Peroneal sinir sıkışması klinik tanısını doğrulayan ya da ayırıcı tanıda yardımcı olan bazı inceleme yöntemleri mevcuttur.


Peroneal Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Konulur?


Peroneal sinir sıkışmasının standart inceleme yöntemi, sinir ileti çalışmaları ve iğne elektromiyografisinden (EMG) oluşan elektrodiagnostik incelemelerdir. Bu incelemeler ile sinirlerin elektrik iletme gücü ölçülür, böylelikle sinirde bir sıkışma olup olmadığı ve varsa tam hangi seviyede sıkışma olduğu saptanır. Sinirin sıkışma seviyesinin belirlenmesi önemlidir, çünkü peroneal sinir sıkışması ile dallandığı ana sinir olan siyatik sinir sıkışması ile daha yukarılarda sinir kökü sıkışmaları çok benzer belirtiler verdiğinden sıkışmanın seviyesi belirlenmelidir, çünkü bu çeşit sıkışmaların tedavisi farklıdır.


Peroneal Sinir Sıkışma Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Sinir sıkışmasının diz bölgesinde olduğu kesin olarak saptanan hastaların bir kısmında klinik tablo kendiliğinden düzelir. Ancak bu hastalar yakından izlenmeli, düzelme gözlemlenmiyorsa cerrahi tedavi hemen planlanmalıdır. Sinir diz dış yanında sıkıştığı tünel içinde açık cerrahi teknik ile serbestleştirilir ve bası yapan dokular gevşetilir. Eğer peroneal sinir sıkışmasının sebebi kist, tümör ise, ameliyat bu kitlesel lezyonların çıkarılmasına yönelik değiştirilir. Ameliyattan sonra motor fonksiyon, yani hareket kabiliyeti %95 olguda düzelir. Ameliyattan hemen sonra hastaların büyük bir çoğunluğunda belirtilerin tümü geçer ve hastalar belirgin olarak rahatlarlar.


Peroneal Sinir Sıkışması Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıldır?


Peroneal sinir gevşetme işlemi genellikle genel anestezi altında yapılan 1 saatlik bir işlemdir. Ameliyat bittikten sonra yara yeri su geçirmez pansuman ile kapatılır. Hastaların büyük çoğunluğu aynı gün taburcu edilir. Su geçirmez pansuman malzemeleri ile hastanın banyo yapabilmesini sağlar.

Hastanın ağrısı izin verdiği ölçüde hafif yürüme aktivitesi (kısmi ağırlık verme) önerilir. Ameliyattan bir hafta sonra hastalar bandajlarını çıkarabilir ve kesi yeri ıslatabilir. Bu noktada tam yürüyüş aktivitesine izin verilir. Ameliyattan altı hafta sonra hastaların koşu yapmasına izin verilir.


Hafif ve orta ağrılıktaki peroneal sinir sıkışması olan hastaların uyuşma, karıncalanma, ağrı hatta düşük ayak belirtileri ameliyattan saatler sonra geçer. Uzun süredir devam eden veya ciddi vakalarda, semptomların giderilmesi ve kas fonksiyonunun geri dönüşü daha kademeli olur. Bu süreç haftalar hatta birkaç ay sürebilir.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page