top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Menisküs Ramp Yırtıkları


İçindekiler

İç menisküsün posteromedial köşesindeki özel yırtıklara, ramp yırtıkları denir. Özellikle ön çapraz bağ yaralanması olan hastalarda daha sık görülür. Bunun nedeni ön çapraz bağ yırtığı oluşurken, iç menisküsün bu bölgesine anormal yük binerek menisküsün kapsülden ayrışmasına sebep olur.


İç Menisküsün Ramp Yırtıkları Nasıl Anlaşılır?

MR görüntülemede her zaman görülmemekle birlikte, bu bölgeye yapılan ince kesit MR çekimlerinde bu yırtık çeşidi yakalanır. Eğer iç menisküste ramp lezyonu şüphesi varsa artroskopi esnasında farklı bir giriş yerinden (portal) kamera sokulup bu bölge detaylıca incelenmelidir. Bu giriş yerine posteromedial portal adı verilir. Ramp yırtıkları en iyi bu bölgeden görülür.


İç Menisküsün Ramp Yırtıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer eşlik eden ön çapraz bağ yaralanması varsa, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonundan önce ramp lezyonu tamir edilmelidir. Bunun için standart ön portallerden ramp lezyonuna 2 veya 3 all-inside dikiş atılır. Atılan dikişler posteromedial giriş yeri kullanılarak kontrol edilir. Menisküs yırtığı tamir edildikten sonra ön çapraz bağ ameliyatı yapılır.


Commentaires


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page