top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Menisküs Kök Yırtıkları


menisküs kök yırtığı

İçindekiler

İç ve dış menisküsün arka boynuzlarının kök yapıları eklem sağlığı için çok önemlidir. Menisküsün kökü yırtıldığında ekleme binen yük öyle bir değişir ki bu durum diz ekleminde menisküs olmamasına eşdeğerdir.


Bu hastalarda sıklıkla erken başlangıçlı eklem kıkırdak bozukluğu, kemiklere binen stresten dolayı kemikte ödem hatta stres kırıkları, hatta çapraz bağ yırtıkları gelişebilir. Ayrıca çapraz bağ ameliyatı olanlarda eğer menisküs kökü tamir edilmemişse çapraz bağ ameliyatı başarısızlığı kaçınılmaz olur.


Menisküs Kök Tamiri Nasıl Yapılır?

Menisküs kök onarımı tekniğinde önce artroskopğik olarak kamera ile girilerek yırtık saptanır. Daha sonra yırtık parçadan 2 adet dikiş ipi geçirilir. Kökün yapıştığı yer temizlenerek hazırlanır, kemik yapıya kadar temizlenir. Daha sonra özel bir alet ile dizin dışından kökün yapışacağı yere küçük (5mm), iplerin geçebileceği kadar kaval kemiğinden tünel açılır. Bu tünelden menisküsten geçirilen ipler eklemin dışına kaval kemiğinin iç tarafına tünelin öteki ucundan çıkarılıp iplerin gerginliği ayarlanarak menisküs kökü yerine yerleştirilir. Daha sonra özel bir metal düğme üzerine düğüm atılarak işleme son verilir.


Menisküs Kök Tamiri Ameliyatından Sonraki Süreç


Eklem cerrahisi yaptıktan sonra hızlıca eklem hareket açıklığını elde etmek önemlidir. Ancak menisküs kök tamiri uyguladığımız hastalarda ilk 4 hafta koltuk değneği kullanılıp ameliyat yapılan bacağa yük verilmesine izin vermeyiz. Ayrıca, eklem hareket açıklığını 0-90 derecede sınırlarız. 4. Haftadan sonra hareket açıklığını artırırız. 6. Haftada yük verilmesine izin veririz.


İlk 6 ay boyunca bu ameliyatı olan hastaların çömelmesine (deep squat), ağırlık taşımasına, bacak bacak üstüne atılmasına izin verilmez.


Comentarios


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page