top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Menisküs Kök Yırtığı


menisküs kök yırtığı

Menisküs Kök Yırtığı ile ekleme binen yük öyle bir değişir ki bu durum diz ekleminde menisküs olmamasına eşdeğerdir.


 Bu hastalarda sıklıkla erken başlangıçlı eklem kıkırdak bozukluğu, kemiklere binen stresten dolayı kemikte ödem hatta stres kırıkları, hatta çapraz bağ yırtıkları gelişebilir. Ayrıca çapraz bağ ameliyatı olanlarda eğer menisküs kökü tamir edilmemişse çapraz bağ ameliyatı başarısızlığı kaçınılmaz olur.


İçindekiler:


Menisküs Kök Yırtığı Nedir?

Menisküs kök yırtığı, diz ekleminde menisküsün kemik bağlantı noktasında oluşan bir ciddi yaralanmadır. Menisküs, dizde şok emici ve stabilite sağlayıcı bir yapıdır. Kök yırtıkları, menisküsün işlevselliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu tür yırtıklar genellikle ani dönme hareketleri veya travma sonrası meydana gelir.


Menisküs kök yırtıkları, dizde şiddetli ağrı ve şişlik ile karakterizedir. Yırtık, menisküsün stabilitesini azaltarak dizin normal hareketlerini kısıtlar. Tanı koymak için genellikle MRI ve diğer görüntüleme teknikleri kullanılır. Kök yırtıkları, ciddi bir yaralanma olarak kabul edilir ve dikkatli bir tedavi gerektirir.


Menisküs Kök Yırtığı Belirtileri

Aşağıda menisküs kök yırtığı belirtiler listelenmiştir:

  • Ani ve şiddetli diz ağrısı

  • Dizde şişlik ve inflamasyon

  • Dizde kilitlenme veya takılma hissi

  • Hareket kısıtlılığı

  • Dizde zayıflık ve instabiliteMenisküs Kök Yırtığı Ameliyatı

Menisküs Kök Yırtığı onarımı tekniğinde önce artroskopik olarak kamera ile girilerek yırtık saptanır. Daha sonra yırtık parçadan 2 adet dikiş ipi geçirilir. Kökün yapıştığı yer temizlenerek hazırlanır, kemik yapıya kadar temizlenir.


Daha sonra özel bir alet ile dizin dışından kökün yapışacağı yere küçük (5mm), iplerin geçebileceği kadar kaval kemiğinden tünel açılır. Bu tünelden menisküsten geçirilen ipler eklemin dışına kaval kemiğinin iç tarafına tünelin öteki ucundan çıkarılıp iplerin gerginliği ayarlanarak menisküs kökü yerine yerleştirilir.


Daha sonra özel bir metal düğme üzerine düğüm atılarak işleme son verilir.

Menisküs Kök Yırtığı Ameliyatı

Menisküs Kök Tamiri Ameliyatından Sonraki Süreç


Eklem cerrahisi yaptıktan sonra hızlıca eklem hareket açıklığını elde etmek önemlidir. Ancak menisküs yırtığı tamiri uyguladığımız hastalarda ilk 4 hafta koltuk değneği kullanılıp ameliyat yapılan bacağa yük verilmesine izin vermeyiz. Ayrıca, eklem hareket açıklığını 0-90 derecede sınırlarız. 4. Haftadan sonra hareket açıklığını artırırız. 6. Haftada yük verilmesine izin veririz.


İlk 6 ay boyunca bu ameliyatı olan hastaların çömelmesine (deep squat), ağırlık taşımasına, bacak bacak üstüne atılmasına izin verilmez.


Makalemizin sonuna geldik okuduğunuz için teşekkürler. İsterseniz utkuerdemozer.com bağlantısından ana sayfaya genel bir göz atabilirsiniz.

Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page