top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Dizin Spontan Osteonekroz (SPONK) Hastalığı?


İçindekiler


Spontan Osteonekroz Hastalığı Nedir?


Dizin spontan osteonekrozu sebebi belli olmayan, kendi kendine olduğu düşünülen, genellikle orta yaşlı kadınları etkileyen ve sıklıkla dizin iç tarafının kıkırdak yapısını bozarak, kemikte yetersizlik kırığına sebep olan bir hastalıktır. Eklem kireçlenmesi bu hastalarda aylar içinde gelişip, total diz protez ameliyatına çok erken yaşta ihtiyaç duyulabilir. Son yıllarda dizin spontan osteonekroz hastalığının menisküs kök yırtıklarından kaynaklandığını düşündüren bilimsel çalışmalar artmıştır. Erken dönemde dizde SPONK hastalığının başında yakalanan menisküs kök yırtıklarının tamiri, ileride oluşacak diz eklem kireçlenmesini engeller.

Menisküs Kök Yırtıklarından Sonra Oluşan Spontan Osteonekrozun Sebebi Nedir?


Menisküs kök yırtıkları, bahçe işleri yaparken ya da kayak gibi spor yaralanmalarında olduğu gibi derin çömelme hareketinde oluşur. Çoğu hastada, menisküs kökü yırtıkları olduğunda menisküs eklemden dışarı kayar, menisküsün iki kemik arasındaki eklem yastıklama (amortisör) etkisi kaybolarak, iki kıkırdak yüzey teması artar ve SPONK gelişmeye başlar.


Biyomekanik olarak, bir menisküs kökü yırtılmasının, tüm menisküsün çıkarılması ile eşdeğer olduğu bulunmuştur.

Spontan Osteonekroz Nasıl Tedavi Edilir?


Kıkırdak yüzeyleri oldukça normal olan ve dizde spontan osteonekrozu olan hastalarda menisküs kökü yırtıkları iyice araştırmalıdır. MR görüntüleme ile menisküs köküne yönelik, standar kesitlerden daha fazla ince kesitlerle menisküs kökü yırtığı araştırılır. Menisküs kökü yırtık ise kapalı ameliyat tekniği ile özel dikiş metodu ile dikilir. Ameliyat sonrası 5-6 hafta koltuk değneği kullandırılarak üzerine bastırılmaz, bu arada kemikte oluşan yetersizlik kırığı da iyileşmiş olur.


Comments


Op. Dr. Utku Erden Özer iletişim

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page