top of page

Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 18:00

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • LinkedIn
  • White Facebook Icon

Omuz Çıkığı Ameliyatı: Bankart Tamiri


İçindekiler


Ön omuz çıkığı sonrası oluşan labrum yırtığının, omuz eklemini stabilize etmek için artroskopik olarak tamiridir. Omuz çevresinden 2 ya da 3 adet küçük kesiler (delik) ile yapılır. Dikişler kemikten ayrılmış labrum dokusundan geçirilerek, labrumun orjinal yerine yerleştirilmesini takiben biyolojik olarak emilebilen vidalar ile kemiğe sabitlenir. Bu ameliyat sonucunda omuz ekleminin anatomisi tekrardan oluşturulup, eklem stabilize edilmiş olur.


Bankart Yırtığı Nedir?


Ön alt labrum, öne omuz çıkığında, omuz eklemini yerinde tutan statik dengeleyici yapıdır. Bu yapının yırtılmasına Bankart Yırtığı denir.

Şekil 1: Omuz çıkığında oluşan omuzun labrum yapısında Bankrat yırtığı.Kemiksel Bankart Nedir?


Omuz yuvasının kemiksel (glenoid) bölümünü oluşturan yapının ön alt bölgede kırılmasıdır. Eğer kırık bu yuvanın üçte birinden fazla ise cerrahi gerekir.
Artroskopik Bankart Tamiri Nedir?


Artroskopik bankart tamiri, omuz çıkığı sonucu kemik yapıdan yırtılarak ayrılan ön alt labrumu, sütür ankor vidalar ile glenoid kemiğine tespitidir. Bu ameliyatın amacı omuzun tekrar çıkmasını önlemektir.


Artroskopik Kemiksel Bankart Tamiri Nedir?


Kırılmış olan glenoid kenarının artroskopik olarak vidalar ile tamiridir. Bu tamir sonucunda glenoid yapının kenarları ve hacmi tekrar oluşturulup çıkık olması önlenir.Bankart Tamiri Ne Kadar Sürede İyileşir?


Ameliyat sonrası, yaklaşık olarak kol askısında 6 hafta tutulur. Bu sürede omuz eklemi tamamen hareketsiz bırakılmaz, pasif hareketlere izin verilir. Askı çıktıktan sonra fizyoterapiye başlanır. Yaklaşık 2-3 ay sonra eklemde tam hareket açıklığı elde edilir.


Bankart Tamiri Ne Kadar Dayanır, Tekrar Çıkık Riski Var Mıdır?


Bankart tamiri yapılan hastalarda, normal fiziksel ve atletik aktivitelerde çıkık olmaz. Normal bir omuzda olabileceği gibi travmatik çıkık bankart tamiri yapılmış bir omuzda da olabilir.


Comments


Daha Fazla Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

bottom of page