Ön Çapraz Bağ Cerrahisi

Kopmuş olan Ön Çapraz Bağın yerine, kemik yapılardan tünel açıp tendon grefti ile yeniden Ön Çapraz Bağ koyulur. İşlem artroskopik ve açık cerrahi olarak yapılır. Dizin önünde 2 adet küçük kesi yapılır. Bu kesilerden artroskopi kamerası ve küçük cerrahi aletler ile girilip kopmuş olan Ön Çapraz Bağ temizlenir. Daha sonra ilk olarak greftin üst kısmının yerleştirileceği femoral tünel hazırlanır. Dizin iç kısmında Harmstring tendonlarının yanından küçük bir insizyon yapılır. Bu insizyondan hem greft olarak kullanılacak tendonlar alınır, hem de tibial tünel hazırlanır. Greft bu tünelden geçirilip ilk olarak açılan tibial tünele askı yardımı ile yerleştirilip kalan kısmı ise tibial tünelde emilebilen vida ve staple ile sabitlenir.


Ön Çapraz Bağın Fonksiyonu Nedir?


Diz eklemini oluşturan kaval kemiğinin (tibia) öne hareketini engeller. Aynı zamanda dönücü (rotasyonel) instabilite karşı en önemli yapıdır. Özellikle hareket halinde iken ani yön değişikliğinde diz eklemini yerinde tutan yapıdır.


Ön Çapraz Bağ Cerrahisi Nasıl Yapılır?


Diz eklemi çevresinde yapılan 2 veya 3 adet küçük kesiler ile yapılır. Bu kesilerden diz eklemine kamera ve küçük cerrahi aletler ile girilerek gerçekleştirilir. Yeni yapılan Ön Çapraz Bağ ya kadavradan ya da hastanın kendisinden elde edilir. Benim tercihim çoğunlukla hastanın kendisinden elde edilen greftlerdir.


Ön Çapraz Bağ Cerrahisi Kime Yapılır?


Ön Çapraz Bağını tam olarak koparan ve klinik olarak instabilite bulguları olan herkes ön çapraz bağ ameliyatına ihtiyaç duyar. Özellikle futbol, tenis, basketbol, voleybol, basketbol ve kayak gibi ani dönücü hareketin çok olarak yapıldığı sporları yapan hastalarda daha sık bu ameliyatı yapmaktayız. Bu sporlardan birini yapmıyor olsanızda dizinizde instabilite varsa ameliyat olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Ön Çapraz Bağ Cerrahisi Ne Kadar Sürer?


Eğer eşlik eden menisküs yırtığı ya da kıkırdak hasarı gibi başka bir patoloji yoksa genellikle 2 saatin altında sürer.


Ön Çapraz Bağın Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Hasta değneksiz olarak düzgün yürümeye başlayıncaya kadar koltuk değneği kullanır. Bu süreç çoğu hastada ortalama 2 haftadır. Daha sonra fiziksel rehabilitasyon sürecine başlanır. Kondisyon bisikletine bu süre sonrası izin verilir. Jogging tarzı koşuya 4. ayda izin verilir. 6. ayın sonunda spora özel egzersizlere başlanabilir. Spora tam dönüş çoğunlukla 10 ay bulmaktadır.