Elin Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Nedir?


Normal bir eklemde kıkırdak, kemiklerin ucunu kaplar ve yumuşak, ağrısız harekete izin vermek için bir amortisör görevi görür. Kireçlenme ya da Osteoartritte (OA veya dejeneratif artrit) kıkırdak tabakası yıpranarak kemikler arasında doğrudan temasa neden olur önce ağrı ile karakterize olup zamanla şekil bozukluğu gelişir. Elde kireçlenme geliştiren en yaygın eklemlerden biri başparmağın kök eklemi olan 1.Karpometakarpal (1.KMK-1.CMC) eklemdir. Başparmağın kök eklemi, küçük bir bilek kemiği (trapez) ve başparmağın ilk kemiğinden (metakarpal) oluşan özel bir eyer şekilli eklemdir. Eyer şeklindeki eklem, başparmağın yukarı-aşağı, avuç içi boyunca ve kıstırma yeteneği dahil olmak üzere geniş bir hareket yelpazesine sahip olmasını sağlar.


Başparmak Kökü Kireçlenmesi Kimlerde Olur?


Başparmağın kökündeki kireçlenme, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda daha sık görülür. Kesin nedeni bilinmemektedir ancak genetik, kırık veya çıkık gibi önceki yaralanmalar ve yaygın eklem gevşekliği bu tip kireçlenme gelişimine yatkınlık oluşturabilir.


Başparmak Kökü Kireçlenmesinin Belirti ve Bulguları Nelerdir?


En yaygın yakınma başparmağın tabanındaki ağrıdır. Ağrı, kavanozları açmak, kapı kollarını veya anahtarları çevirmek ve yazmak gibi sıkıştırmayı gerektiren faaliyetlerle daha da artabilir. Zamanla şiddetlenerek istirahatte ağrı ve geceleri uykudan uyandıran ağrıya da ilerleyebilir. Daha ciddi vakalarda, eklemde ilerleyici bozulma ve yanlış hizalanma (şekil bozukluğu) meydana gelir. Eklemdeki bu kayma, sınırlı hareket ve zayıflığa neden olarak başparmağın sıkıştırma fonksiyonu bozulur. Bu eklemin üzerindeki bir sonraki eklem (1.Metakarpofalangeal eklem) gevşeyerek kireçlenmeye bağlı azalmış olan başparmak hareketini telafi etmek için başparmağın daha geriye doğru bükülmesine neden olur (Hiperekstansiyon).


Tanı Nasıl Konur?


Tanı, öykü ve fiziki muayene ile konur. Ekleme dışarıdan parmak ile basınç uygulayarak bastırıldığında ve bükülme gibi hareketler ile eklemde ağrı oluşur.


Eklemde bir gıcırdama hissi de mevcut olabilir. Tanıyı doğrulamak için röntgenler kullanılır ancak semptomların ağırlığı genellikle röntgen bulguları ile ilişkili değildir.


Tedavi Seçenekleri Nelerdir?


Az şiddetli başparmak artriti genellikle cerrahi olmayan tedaviye yanıt verir. Artrit ilaçları, atelleme ve sınırlı sayıda uygulanan kortizon enjeksiyonları ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.


İleri hastalığı olan veya ameliyatsız tedavilerin uygulanıp yanıt alınamadığı hastalar cerrahi rekonstrüksiyon için aday olurlar. Ağrıyı başarıyla azaltan veya ortadan kaldıran çeşitli cerrahi teknikler mevcuttur. Cerrahi prosedürler, artritik kemiğin çıkarılmasını ve eklem rekonstrüksiyonunu (artroplasti), eklem füzyonunu, kemiğin yeniden hizalanmasını ve hatta bazı durumlarda artroskopiyi içerir.