Dupuytren Hastalığı

Dupuytren Hastalığı Nedir?


Dupuytren hastalığı, fasya olarak bilinen cildin hemen altındaki dokunun anormal kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma avuç içinde meydana gelir ve parmaklara kadar uzanabilir. Parmakların avuç içine doğru bükülmesine neden olabilen sert kordonlar ve topaklar gelişebilir, bu durum Dupuytren Kontraktürü olarak tanımlanır. Deri sürece doğrudan dahil olabilse de, tendonlar gibi daha derin yapılar doğrudan dahil değildir. Bazen hastalık, parmak eklemlerinin (eklem yastıkları) veya ayak tabanlarındaki nodüllerin veya kordonların (plantar fibromatoz) üst kısmında kalınlaşmaya neden olur.


Dupuytren Hastalığına Ne Sebep Olur?


Dupuytren hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak ilgili fasya içindeki bazı biyokimyasal faktörlerle ilişkili olabilir. Dupuytren hastalığı, 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ve Kuzey Avrupa kökenli insanlarda daha yaygındır. El yaralanmalarının veya belirli mesleki maruziyetlerin Dupuytren hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olmasına yol açtığına dair kanıtlanmış bir kanıt yoktur.


Dupuytren Hastalığının Semptomları ve Belirtileri Nelerdir?


Dupuytren hastalığının semptomları; genellikle avuç içinde yumrular ve çukurlar oluşur. Topaklar genellikle sıkı ve cilde yapışıktır. Avuç içinden bir veya daha fazla parmağa uzanan kalın kordlar gelişebilir, en çok yüzük (4. parmak) ve serçe parmak (5. parmak) etkilenir. Fizik muayenede bu kordonlar tendonlarla karıştırılabilir, ancak aslında deri ve tendonlar arasında uzanırlar. Bu kordonlar parmakların bükülmesine veya daralmasına neden olur. Çoğu durumda, her iki el de etkilenir, ancak tutulma derecesi değişebilir.


Hastalığın başında oluşan ilk nodüller genellikle düzelen geçici bir rahatsızlık yaratabilir, ancak Dupuytren hastalığı tipik olarak ağrılı değildir. El, masa üstü gibi düz bir yüzeye düz bir şekilde yerleştirilmesinin zor olması nedeniyle hastalık ilk olarak fark edilebilir. Parmaklar avuç içine çekildikçe, yıkamak, eldiven giymek, el sıkışmak ve ellerini ceplere koymak gibi faaliyetlerde artan zorluklar fark edilebilir. İlerleme tahmin edilemez. Bazı bireylerde yalnızca küçük yumrular veya kordonlar olurken, bazılarının parmakları ciddi şekilde bükülür. Daha şiddetli hastalık genellikle daha erken yaşta ortaya çıkar.


Dupuytren Hastalığı İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?


Hafif vakalarda, özellikle el işlevi etkilenmiyorsa, sadece gözlem gereklidir. Daha ağır vakalarda parmağı/parmakları düzeltmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasında kolajenaz enjeksiyonu, iğneli aponörotomi veya açık ameliyat yer alabilir. Kolajenaz enjeksiyonu, Dupuytren'in dokusuna az miktarda ilacın enjekte edildiği bir tekniktir. Dupuytren’in dokusuna enjekte edilen ilaç Dupuytren’in dokusunu zayıflatır. Böylece parmağı daha düz hale getirmek için manuel olarak manipüle edilebilir. İğne aponörotomi, deriden bir iğnenin yerleştirildiği ve Dupuytren dokusunu kesmek için kullanıldığı bir yöntemdir. Hem kollajenaz enjeksiyonu hem de iğne aponörotomi, hastaneye yatış gerektirmez.


Özel Cerrahi Durumlar


- Avuç içinde bir yumru olması, ameliyatın gerekli olduğu veya hastalığın ilerleyeceği anlamına gelmez.

- Parmak pozisyonunun düzeltilmesi en iyi şekilde parmağın tabanını etkileyen daha hafif kontraktürler veya kontraktürlerle sağlanır.

- İlerlemiş vakalarda özellikle parmaktaki orta ve uç eklemlerde tam düzeltme sağlanamayabilir.

- Dupuytren cerrahisinde kordlar-bantlar çıkarıldıktan sonra bazen parmaklardaki açık alanları kapatmak için deri greftleri gerekebilir.

- Parmak uçlarına his veren sinirler genellikle kordonlarla iç içe geçmiştir.

- Parmak pozisyonu ve işlevindeki iyileşmeyi en üst düzeye çıkarmak ve sürdürmek için ameliyattan sonra sıklıkla atelleme ve el terapisi gerekir.