DeQuervain Tenosinoviti

El başparmak tendonlarından 1. dorsal kompartmanda olan (Extansor Pollicis Brevis ve Abduktor Pollicis Longus) iki adet tendonun el bileği seviyesinde bazen bir kılıf şeklinde ama çoğu zaman ise tünel şeklindeki yapı içinde sıkışması sonucu kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalık ismini İsviçreli cerrah olan Fritz de Quervain (1868-1940)’den alır. Başparmak kökü seviyesinde bu tendonlar kılıf veya tünel içinde sıkışınca yangı (inflamasyon) başlar ve tendonlar şişmeye, genişlemeye başlar. Özellikle başparmak ve el bileği hareketlerinde ağrı olur. Yumruk yapmak, bir cismi kavramak veya tutmak sıklıkla yakınılan ağrılı hareketlerdir.


DeQuervain Tendinitinin Sebebi Nedir?


DeQuervain Tendinitinin sebebi, genellikle yeni başlayan tekrarlayıcı hareket sonucu el bileği kökü seviyesindeki ilgili başparmak tendonlarında oluşan yangıdır. Buna en sık gördüğümüz örnek yeni doğum yapmış kadınlardır. Yenidoğan bebeğin anne tarafından özenli bir şekilde tutmaya çalışıp, el bileğine kötü pozisyon verilmesine sebep olur. Ek olarak hamilelik ve lohusalıkta oluşan hormonal dalgalanmalar ve emzirirken el bileğinin kötü pozisyonu buna sebep olabilir. El bileği kırıkları da tendonlarda artan stresten dolayı DeQuervain hastalığına neden olabilir.


DeQuervain Tendinitinin Belirti Ve Semptomları Nelerdir?


El bileğinin başparmak tarafı bölgesindeki ağrı en önemli bulgudur. Ağrı yavaş yavaş veya ani başlangıçlı olabilir. Ağrı; el bileği seviyesinde 1. Dorsal kompartmanda olur, başparmağa veya kola yayılabilir. Özellikle zorlu kavrama ve döndürme, el ve başparmak hareketlerinde ağrıyı artar. Bu bölgede şişlik varsa içi sıvı dolu kist (kistik higrom) olabilir. Hastalarda bazen yakalama ve atlama algılar olabilir. Ağrı ve şişlikten dolayı yumruk yapmak zorlaşır. Başparmakta ve işaret parmağında uyuşma bazen DeQuervain hastalığına eşlik edebilir. Çünkü bu iki parmak sırtının duyusunu veren sinirin burada yakın komşuluğu vardır. Buradaki bir yangı, komşu siniri de etkileyebilir.


DeQuervain Tendinitinin Tanısı Nasıl Konulur?


En sık bulgusu bu bölgedeki tendonlar üzerinde oluşan hassasiyettir. Başparmağın avuç içine katlanıp öteki dört parmağın başparmağın üzerine katlanması ile yumruk yaptırılıp, el bileği küçük parmak tarafına bükülür. DeQuervain hastalığı olanlarda bu bölgede ağrı oluşur. (Finkelstein testi)


DeQuervain Tendinitinin Tedavisi Nasıldır?


Tedavide amaç irritasyon ve şişliğe bağlı oluşan ağrıyı rahatlatmaktır. Ağrı kesici kullanılabilir. Özellikle ağrının ilk başladığı günlerde buz uygulaması yapmak 1. basamak tedaviler içindedir. Sıkışan tendon kompartmanına Kortizol injeksiyonu tedavide başka bir seçenektir. Bazı hastalarda ağrıyı artıran hareketlerden kaçınmak semptomların kendi kendine kaybolmasını sağlayabilir.


Ne Zaman Cerrahi Gerekir?


Semptomların şiddeti fazla ve cerrahi dışı tedaviler ile düzelmiyorsa en kısa sürede cerrahi planlanır. Cerrahide amaç sıkışan tendonların kompartmanını açarak tendonlara daha fazla yer açmaktır. Bu yapılarak dar alanın oluşturduğu tendon inflamasyon kısır döngüsünü bozularak düzelme sağlanır.