Biseps Tendiniti

Biseps Tendiniti, üst biseps tendonunun iltihaplanması veya tahriş olmasıdır. Biseps tendonunun uzun başı olarak da adlandırılan bu güçlü, kablo benzeri yapı, biseps kasını omuzdaki kemiklere bağlar. Omuzun önündeki ağrı ve güçsüzlük, biseps tendinitinin yaygın semptomlarıdır. Genellikle, dinlenme ve ilaç tedavisine yanıt vermekle birlikte, bazı durumlarda kortizol injeksiyonu gerekebilir. İnatçı ağrı durumunda, tendonu onarmak için ameliyat gerekebilir.


Biseps Tendiniti, biseps tendonunun uzun başının iltihaplanmasıdır. Hastalığın erken dönemlerinde tendon kızarır ve şişer. Tendinit geliştikçe, tendon kılıfı genellikle kalınlaşır. Tendonun kendisi ise genellikle kalınlaşır veya büyür.


Hastalığın geç dönemlerindeki tendon, iltihaplanma nedeniyle genellikle koyu kırmızı renktedir. Nadiren, tendonun hasar görmesi tendon yırtılmasına ve ardından kolun deformasyonuna (üst kolda "Popeye" çıkıntı) neden olabilir.


Biseps Tendiniti genellikle diğer omuz problemleriyle birlikte ortaya çıkar. Çoğu durumda, rotator manşet tendonunda da hasar vardır. Sıklıkla Biseps Tendiniti’ne eşlik eden diğer sorunlar şunlardır;


- Omuz ekleminin artriti

- Glenoid labrum yırtıkları

- Kronik omuz çıkığı

- Omuz sıkışma sendromu

- Omuz eklemi zarının iltihaplanmasına neden olan diğer hastalıklar


Biseps Tendiniti’nin Sebepleri


Çoğu durumda biseps tendonundaki hasar, ömür boyu süren normal aktivitelerden kaynaklanır. Yaşlandıkça, tendonlarımız günlük yıpranma ile yavaş yavaş zayıflar. Bu bozulma (dejenerasyon) aşırı kullanımla daha da kötüleştirilebilir.


Birçok iş ve rutin işler aşırı kullanım hasarına neden olabilir. Spor aktiviteleri - özellikle yüzme, tenis ve beyzbol gibi tekrarlayan baş üstü hareketleri gerektiren aktiviteler - bireyleri Biseps Tendiniti için risk altına sokar.


Tekrarlayan baş üstü hareketi, Biseps Tendiniti ile ortaya çıkan diğer omuz problemlerinde rol oynayabilir. Rotator manşet yırtılmaları, omuz eklemi kireçlenmesi ve kronik omuz instabilitesi genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanır.


Biseps Tendiniti’nin Bulguları


- Omuzun ön tarafında baş üstü kaldırma veya hareketle kötüleşen ağrı veya hassasiyet

- Üst kol kemiğinden aşağıya doğru hareket eden ağrı

- Omuzda ara sıra çatırtı sesi veya hissi


Doktor Muayenesi Bulguları


Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi tartıştıktan sonra, doktorunuz omzunuzu inceleyecektir.


Muayene sırasında, doktorunuz omzunuzu hareket açıklığı, güç ve omuz dengesizliği belirtileri açısından değerlendirecektir. Ek olarak, pazılarınızın işlevini kontrol etmek için belirli fiziksel muayene testleri yapacaktır.


Tedavi


Cerrahi Olmayan Tedavi


Biceps Tendiniti, tipik olarak ilk önce basit yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.


Dinlenme


İyileşme yolunda ilk adım, ağrıya neden olan aktivitelerden kaçınmaktır.


Buz


Şişme ve ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez 20 - 30 dakika buz uygulaması yapıp 1 saat ara verdikten sonra tekrar 20-30 dakika buz uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca cildinizde buz yanığı oluşabileceğinden cilde direkt buz uygulamaktan kaçınmalısınız. Bunu önlemek için buz torbası ile cildiniz arasına kağıt mendil veya kumaş parçası koyabilirsiniz.


Ağrı Kesici İlaç Kullanımı


Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ağrıyı ve şişliği azaltır.


Steroid Enjeksiyonları


Kortizon gibi steroidler çok etkili anti-enflamatuar ilaçlardır. Tendonun kılıfına steroid enjekte etmek ağrıyı hafifletebilir. Bu işlemin uygulanması esnasında ultrasonun kullanılması tedavinin etkinliğini artırır.


Cerrahi Tedavi


Ameliyatsız tedavi ile durumunuz düzelmiyorsa, ameliyat Biseps Tendiniti sorunlarını çözer. Ayrıca başka omuz problemleriniz de varsa ameliyat iyi bir seçenek olabilir.


Biseps tendiniti ameliyatı, genellikle artroskopik olarak yapılır. Bu prosedür, biz ortopedik cerrahlara, omuzdaki diğer yapıların yanı sıra biseps tendonunun durumunun değerlendirilmesine de olanak tanır.


Artroskopi sırasında, omuz ekleminize artroskop adı verilen küçük bir kamera yerleştirir. Bu kamera ile görüntü sağlanırken, minyatür cerrahi aletler ile işlemler gerçekleştirilir.


Biseps Tenodezi


Bazı durumlarda biseps tendonunun hasarlı kısmı çıkarılır ve kalan tendon üst kol kemiğine (humerus) yeniden bağlanır. Bu prosedüre Biseps Tenodezi denir. Bisepsin ağrılı kısmının çıkarılması genellikle semptomları giderir. Tenodez yapıldığı için de biseps, normal fonksiyonunu yapmaya devam eder.


Hastanın durumuna bağlı olarak, bu prosedür artroskopik olarak veya açık bir kesi yoluyla yapılır.


Tenotomi


Ciddi durumlarda biseps tendonunun uzun başı çok fazla hasar görebilir ve onu tamir etmek veya tenodezlemek mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda hasarlı biseps tendonunu yapıştığı kemikten ayırma işlemi yapılır. Buna Biseps Tenotomisi denir.